כאבי ברכיים – המדריך המלא


מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק הנושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף. היינו, אצל אדם השוקל כ-80 ק"ג יכול העומס על הברך להגיע לכדי חצי טון (!) עומסים אלו חוזרים על עצמם בכל צעד אותו אנו הולכים, אלפי פעמים ביום ועשרות מיליוני פעמים במהלך החיים.

כאבי ברכיים אפוסתרפיה

חשיבות השליטה השרירית לבריאות הברך

כיצד מצליח הגוף להתמודד עם העומסים הכבדים המופעלים על הברך?

אחת המערכות המרכזיות השומרות על מפרק הברך בריא ותפקודי למרות עומסים אלו הינה המערכת השרירית. מערכת השרירים מתזמנת את פעולתה ומכוונת את עבודת השרירים בצורה שתדאג לחלוקת עומסים נכונה במפרק ולאיזון ביולוגי (הומאוסטזיס). בכל בעיית ברך קיימת חולשה ויציאה משליטה של המערכת השרירית. אי לכך, שיקום של המערכת השרירית ויכולת השליטה שלה במפרק הברך הינו אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בטיפול בבעיות ברכיים ובמניעתן.

מבנה מפרק הברך

מפרק הברך נוצר ממפגש של עצם הירך (Femur) ועצם השוקה (Tibia) וממפגש של פיקת הברך (Patella) עם הקצה הרחיקני של עצם הירך ועם המפרק שבין עצם הירך לעצם השוקה.  המשטחים המפרקיים, היכן שהעצמות נוגעות ומחליקות זו על גבי זו, מכוסים בסחוס – שכבה דקה וגמישה שתפקידה לפזר את העומס ולאפשר תנועה טובה וחלקה יותר בין העצמות. בנוסף לסחוס מכיל המפרק שני מניסקוסים – סהרונים שתפקידם לשמש כסופגי עומסים ובולמי זעזועים. העצמות מחוברות אלו לאלו באמצעות רצועות ובאמצעות שרירים וגידים שהגדול ביניהם הינו השריר הארבע ראשי.

מיקום הכאב בברך ואופי הכאב

כאבי ברכיים

מיקומו של כאב והפעולות הגורמות לכאב נותנים לנו מידע רב באשר לגורמים ולסיבות לכאב.

התלונות הנפוצות ביותר הינן:

 • כאבי ברך בצד הפנימי
 • כאבי ברך בכיפוף – היינו בירידת ועליית מדרגות, כריעה, ישיבה ממושכת או בקימה מישיבה
 • כאב בקידמת הברך – כאב סביב פיקת הברך או "בתוך" פיקת הברך. לרב יסתמן בכיפוף הברך
 • כאב מעל או מתחת לפיקת הברך
 • כאב מאחורי הברך
 • כאב בצד החיצוני של הברך

כאבי ברכיים סיבות

ישנן סיבות רבות לכאבי ברכיים, עם זאת, המכנה המשותף בכל הבעיות הללו הינו אובדן השליטה של המערכת השרירית. השרירים סביב מפרק הברך מאבדים שליטה ומתכווצים בחוזקה סביב האיזורים הפגועים על מנת לקבע אזורים אלו ולייצבם. אף שמטרת הכיווץ הראשונה הינה להגן על המפרק, הרי שאם לא נטפל ונחזיר את השליטה השרירית, הכיווץ יישאר, יגביר את העומסים על האזורים הכאובים והפגועים ויחמיר את הבעיה.

הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי ברכיים הינן:

 • אוסטיאוארתריטיס של הברך (Knee Osteoarthritis) המכונה גם "שחיקת סחוסים"
 • בורסיטיס – דלקת של הפס אנסרינוס (Pes Anserinus bursitis)
 • קרע מניסקוס דגנרטיבי או טראומטי
 • כאב ברך קדמי המכונה גם כאב ברך פטלו-פמורלי
 • דלקת בגיד הפיקה – אוזגוד שלאטר או Patellar tendonitis
 • סבלוקסציה או דיסלוקציה של פיקת הברך
 • קרע רצועה צולבת
 • קרע רצועה מדיאלית או לטרלית (פנימית או חיצונית)
 • אוסטיאונקרוזיס – נמק של עצמות מפרק הברך (AVN או SONK)
 • שבר טיביאל פלטו (שצקר)
 • ציסטה ע"ש בייקר (Baker cyst)
 • דלקת מכנית
 • דלקת פרקים – ראומטואיד ארתריטיס ועוד
 • סינדרום ITB – חיכוך של הרצועה האיליו-טיביאלית בצד החיצוני של מפרק הברך

טיפול בכאבי ברכיים וכיצד אפוסתרפיה מסייעת בהורדת הכאב והחזרה לפעילות

הקו הראשון בטיפול בכאבי ברכיים הינו פעילות גופנית. מטרת הפעילות הגופנית הינה להחזיר את שליטת השרירים במפרק ולחזק אותם.

כאבי ברכיים אפוסתרפיה

 

חשוב לדעת: לא ניתן לחזק את השריר ללא שיפור השליטה השרירית.

פעמים רבות ישנו אתגר בחזרה לפעילות גופנית בשל הכאב הכרוך בכך והצורך להקדיש זמן מיוחד בעידן בו כולנו עסוקים וטרודים. אפוסתרפיה פותחה במיוחד כדי לתת מענה לצורך זה, לאפשר תרגול של השליטה השרירית במפרק ואיזון העומסים במפרק בסביבתו הטבעית של המטופל ובפעולותיו היומיומיות ללא צורך להקדיש זמן מיוחד לתרגול. מערכת התרגול של אפוסתרפיה מכוונת אישית למטופל באופן שיאפשר זאת, היחידות הביומכניות תחת הנעל מכוונות בצורה שתוריד עומסים מהאיזור הפגוע במפרק וקמירות היחידות מותאמת בצורה שתיצור הפרעה קלה ולא מורגשת ש"תחנך" מחדש את השרירים סביב הברך לשלוט במפרק בצורה מאוזנת, כל זאת ללא כאב או בכאב מופחת משמעותית.
מעבר לפעילות גופנית ההמלצות, לפי הסדר, הינן:

 • ירידה במשקל
 • פזיותרפיה
 • תוספי מזון
 • טיפול תרופתי – נגדי כאב ודלקת
 • זריקות
 • ארתרוסקופיה – במקרים בהם יש ברך נעולה או קרע רצועה צולבת אצל ספורטאים הסובלים מפציעות ספורט.
 • ניתוח החלפת מפרק

כאמור, פעילות גופנית וירידה במשקל הינן קו ראשון לטיפול ברב בעיות הברך. אם אלו לא צלחו – מומלץ לפנות לפזיותרפיה. ניתן גם לנסות לקחת תוספי מזון. לטיפול בכאב ניתן להשתמש באמצעים תרופתיים כגון נגדי כאב ודלקת (NSAIDS) אך יש לזכור כי מדובר בטיפול סימפטומטי, כזה המטפל בכאב ובדלקת אך לא בבעיה עצמה. יש לזכור שתרופות אלו מומלצות לשימוש קצר טווח ועלולות להזיק לסובלים מבעיות כרוניות כגון יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, כיב פפטי ועוד. זריקות יכולות אף הן להביא להקלה זמנית בכאבי הברכיים (שבועיים עד מספר חדשים) אך גם כאן הטיפול הינו טיפול סימפטומטי. במידה והטיפול השמרני והלא פולשני לא עזר וקיימים כאבים משמעותיים ופגיעה בתפקוד יש לשקול ניתוח החלפת מפרק.

כאבי ברכיים תרופות סבתא

מעבר לטיפולים המומלצים בפרוטוקולים הרפואיים ישנן גם תרופות סבתא לכאבי הברכיים, ומאחר והסבתות שלנו היו חכמות ומנוסות חלקם של הטיפולים אף נבדק מחקרית ונמצא אפקטיבי. ההמלצות כוללות בין השאר כורכום – אותו ניתן למצוא במשחות לעיסוי הברך, חבישת עלי כרוב להורדת הנוזלים והנפיחות. כמו כן, ישנן המלצות על חימום הברך. יש לציין שבעוד שחימום הברך אכן מוביל להורדה בכאב, כנראה דרך השפעה על מסלולי הכאב במערכת העצבים, הרי שהחימום גם גורם להרחבת כלי הדם ועלול להעלות דלקת ובצקת. לכן, במקרה זה ההמלצה הנכונה הינה דווקא על קומפרסים קרים של 8-10 דק', קומפרסים אלו גורמים לכיווץ כלי דם, הורדת הדלקת והפחתת הכאב.

כאבי ברכיים במיקומים שונים

כאבי ברכיים במיקומים שונים

כאב ברכיים בצד הפנימי של הברך

כאב ברכיים בצד הפנימי (מדיאלי) של הברך יכול לנבוע ממספר מקומות, במידה ומדובר על כאב שנמצא על הקו המפרקי, איזור מפגש עצם הירך והשוק, הגורמים יהיו לרב קרע של המניסקוס המדיאלי או אוסטיאוארתריטיס.
במידה והכאב ממוקם מעט נמוך יותר וקדמית מהקו המפרקי מדובר הרבה פעמים על בורסיטיס של הפס-אנסרינוס (רגל הברווז), מקום האחז של שלושה שרירים לעצם השוקה. מעבר לכך יכול הכאב לנבוע ממתיחה/קרע של הרצועה הפנימית או מחבלה למדור הפנימי של הברך.

כאב ברכיים בכיפוף

כאב ברכיים בכיפוף קורה לרב בכריעה, ירידה ועליית מדרגות, יציאה מהאוטו או בישיבה ממושכת בקולנוע או בטיסה. לרב מדובר בכאבים בקדמת הברך הנובעים מפיקת הברך ומהעומסים המופעלים עליה וגורמים במקרים רבים לדלקת מכנית בין הפיקה לעצם הירך. פיקת הברך מושפעת מהירך, האגן, מהזווית  של עצם הירך לעומת עצם השוקה (Q Angle) ומרמת הגמישות של כל אחת ואחד. לכן, במקרים רבים, אף שהבעיה מסתמנת בברך מקור הבעיה נמצא במקום אחר.

כאב בצד החיצוני של הברך

כאב בצד החיצוני של הברך יכול לנבוע מאוסטיאוארתריטיס של המדור החיצוני של הברך, קרע של המניסקוס החיצוני (לטראלי), מתיחה/קריעה של הרצועה החיצונית של הברך, חבלה למדור החיצוני של הברך או חיכוך של הרצועה האליו-טיביאלית (ITB – Iliotibial band) בצד החיצוני של מפרק הברך.

כאב מאחורי הברך

ישנן מספר סיבות לכאב מאחורי הברך, הנפוצות בהן הן:
 • ציסטה על שם בקר – הצטברות של נוזלים עקב גירוי של הקרום הסינוביאלי המצפה חלקים ממפרק הברך
 • התכווצות הגנתית של השרירים באספקט האחורי של הברך על מנת לשמור על האיזור הקדמי של הברך

במידה ומדובר בכאבים חריפים (אקוטיים) מאחורי הברך צריך להביא בחשבון גם את קיומו של קריש דם עמוק או שטחי בורידי השוק. בעיה זו קורית בדרך כלל אחרי טיסה, פציעות וניתוחים אורטופדיים או עקב מקרים נוספים של חוסר תנועה של הרגל למספר שעות. במקרה וזו הבעיה יש לפנות באופן מיידי לרופא.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות