שברי קרסול

פציעות ספורט כגון שברי קרסול, הם שברים נפוצים יחסית הן בקרב אנשים העוסקים בפעילות גופנית והן באוכלוסיה המבוגרת.
בשברים הפשוטים יותר הטיפול המידי הוא גיבוס הרגל עד להחלמת השבר ואילו בשברים מורכבים יותר, נדרש קיבוע ניתוחי.
הבעיה בשברים אלו לאחר החלמת השבר היא הקרבה למפרק או המעורבות הישירה שלו בשבר עצמו. לאחר החלמת שברי קרסול, נוצרות הגבלות בטווח התנועה וחולשת שרירים משמעותית הנובעת מכך שבשבועות לאחר השבר ועד להחלמת העצמות, לא ניתן להניע את המפרק בצורה מלאה.
לשם החלמה מיטבית מהשבר, נדרש שיקום פיזיותרפי ארוך ואינטנסיבי.

שבר בקרסול - אפוסתרפיה

שברי קרסול – בעיות נפוצות

ישנן שתי בעיות עיקריות בתהליך השיקום, מעבר לחולשה ולהגבלת טווח התנועה.

הבעיה הראשונה בתהליך השיקום היא 

הגוף מאמץ פעילות שרירית שונה מסביב למפרק בניסיון להימנע מכאב ולהגן על המקום הפגוע. פעילות שרירית זו יוצרת לאורך זמן עומס הן על המפרק הפגוע והן על מבנים בסביבתו כגון גידים, רצועות ועוד.

הבעיה השנייה בתהליך השיקום היא

במידה והמפרק עצמו נפגע עקב השבר, כל נשיאת משקל, פעולות כגון עמידה הליכה וכו', גורמת לכאב בגלל העומס על האזורים הפגועים במפרק.

שבר בקרסול - אפוסתרפיה

מהאמור לעיל נובע

כדי לשפר את מהלך ההחלמה של שברי קרסול, בכדי להפחית כאב ולשפר את התפקוד יש צורך בחלוקה שונה של העומסים במפרק כך שעומס יפול פחות על המקומות הפגועים. פעולה כזו יכולה להפחית את הכאב משמעותית. במקביל, יש לאמן וללמד את השרירים לשלוט היטב בתנועה של הקרסול, כדי להחזיר את היכולת לתפקד ואת שיווי המשקל.

אפוסתרפיה כשיקום לאחר החלמת הרגל משברי קרסול

מעבר לטיפול הפיזיותרפי הסטנדרטי, אפוסתרפיה יכולה לענות בדיוק על הבעיות האלה. הטיפול באפוסתרפיה נעשה לאחר הערכה מקיפה על ידי פיזיותרפיסטים מומחים בשיטה, ההערכה כוללת גם בדיקת הליכה ממוחשבת. הטיפול מתבצע באמצעות מערכת הליכה דמוית נעל שבתחתיתה יש יחידות ביומכניות הניתנות לכוונון. שינוי מיקום היחידות משנה את מיקוד הדריכה של הרגל ולכן מוביל את העומסים למקומות הבריאים במפרק. העובדה שהיחידות קמורות מעט מאתגרת את השרירים סביב הקרסול וברגל כולה, ובכך נוצר אימון שלהם.

הטיפול מביא להפחתה בכאב ולשיפור ההליכה, ומאפשר למטופל לחזור ולבצע את כל הפעולות השגרתיות היומיומיות, כמו עמידה ממושכת, הליכה ופעילות גופנית בבית ומחוצה לו.

מוזמנים לקרוא בנוסף: שיקום אחרי ניתוח להחלפת מפרק הברך או הירך | כאבי גב | כאבי ברכיים

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבים בקרסול ובכף הרגל
תפקידיה של מערכת כף הרגל והקרסול ומיקומה כחלק הגוף שפוגש את הקרקע, סופג את עצמת המגע ומפצה על בעיות במעלה הגוף הינם גם הסיבה לכך שחלק ניכר מהכאבים בכף הרגל והקרסול נובעים פעמים רבות מאיזורים קרובים יותר למרכז הגוף – ברך, ירך, אגן וגב
לקריאת המאמר
פגיעות קרסול
למפרק הקרסול יש נטייה להיפגע יותר כאשר מדובר בפציעות ספורט. אם אתם סובלים מפגיעות בקרסול, כדאי שתדעו כיצד לטפל בפגיעה באופן מיידי וגם על טיפול לחיזוק הקרסול למנית נקעים עתידיים.
לקריאת המאמר
נקעים חוזרים בקרסול
תופעה נפוצה מאוד היא נקעים חוזרים, בהם יש לטפל באופן מיידי על מנת לצמצם את הנזק העתידי. במאמר זה נדבר על התסמינים, דרכי טיפול בנקעים חוזרים ועוד.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות