צליעה, תחושת נימול ובריחת שתן: 10 עובדות על כאבים בירך

כאבים באזור הירך מוכרים היטב לעולם הרפואה והאורתופדיה. רבים מאתנו, בעיקר בגלאי 50 ומעלה, יסבלו בשלב זה או אחר של חיינו מכאב באזור הירך. וזה לא פלא – הירך נושא משקלים רבים, חווה טראומות ובולם זעזועים הקשורים במערכת השלד שלנו. לעיתים הגורם לכאב מאותר מיידית, אך במקרים רבים הכאב בירך הינו איתות לבעיה מבנית אחרת בגופנו. לכן, החשיבות הינה רבה לא רק בזיהוי הכאב אלא באיתור הגורם שהוביל לכאב במפרק הירך. רבים מאתנו שוכחים שהרופא/ה שמולנו לא חי את חיינו, לא חווה את הכאב שלנו וחשיבות המידע שברשותנו עשויה לעזור לו/ה להתאים לנו טיפול מיטבי הנכון בדיוק למצב ממנו אנו סובלים.

 

דלקת במפרק הירך

חשוב לדעת – כך תדעו לכוון את הרופא שלכם לטיפול המיטבי בירך

אם אתם סובלים מאחד או מכמה מהגורמים הבאים, עלול להיות שכאב הירך שלכם נובע מסיבות שונות. כדי לבחון את מצבכם לאשורו כדאי מאד שתדעו להגדיר לרופא שלכם לא רק את מיקום הכאב, אלא גם את הנושאים והסימפטומים הבאים:

 1. כאבי גב. אם סבלתם או עדיין סובלים מכאבי גב, חשוב מאד שתדעו שישנו קשר ישיר בין כאבי גב לכאבי ירך. במקרים אלה, כאב הגב עלול להקרין על הירך ולגרום לכאבים המורגשים באזור זה. רבים, אינם מודעים לקשר זה ונתון זה עלול להטות את כיוון הטיפול מהתמקדות בגב להתמקדות בירך. לכן, בחנו את מצבכם וזכרו עד כמה נתון זה חשוב לטיפול נכון ומיטבי בכאב הירך.
 2. דלקות. אם אתם מודעים לדלקת כלשהי על פי ממצאי בדיקות הדם שבידכם או סימפטומים דלקתיים אחרים, או סובלים מדלקות כרוניות בגופכם חשוב לזכור: דלקות סביב מפרק הירך ידועות בפגיעתן בשרירים והגידים במפרק הירך. פגיעה זו עלולה להוביל לפגיעה במפרק ולכאב במפרק.
 3. מפרק הירך מרגיש חם יותר ומפתח אדמומיות. היה ואתם מזהים אדמומיות במפרק או מרגישים שהאזור כולו חם יותר מאזורים אחרים בגופכם, עלול להיות שאכן ישנה דלקת באזור המפרק.
 4. תחושת נימול בירך. היה ואתם חשים תחושת נימול באזור הירך, אם ביום יום, או לאחר שכיבה ארוכה ומנוחה, ייתכן ומדובר בבעיית ירך. מצב זה מתקדם פעמים רבות לפגיעה בשרירים ובמפרק עצמו– ולתופעות של כאב וצליעה.
 5. חוסר סימטריה בגוף. רבים מאתנו נולדים עם חוסר סימטריה כלשהי בגופנו. במרבית המקרים, רגל אחת קצרה יותר מהשניה. לרב, מדובר על מספר מילימטרים עד שני סנטימטרים של הבדל. במקרים אלה, ייתכן כי חוסר הסימטריה הוא שהביא לעומס על אחת הירכיים שלכם. עם השנים, העומס הלך וגדל וגרם לדלקות / לשחיקת סחוס – לכאב.
 6. טראומה תאונה. היה וחוויתם תאונה, או טראומה הקשורה במבנה השלד שריר בגופכם חשוב מאד לציין עובדה זו במפגש עם המומחה. לעיתים מטופלים אינם מקדישים מחשבה לנושא – וחבל. זו יכולה הייתה להיות תאונת דרכים לפני שנים רבות בה הייתה פגיעה בעמוד השדרה, תאונת צניחה בתקופת השירות הצבאי, תאונת עבודה הקשורה במפרקי הגוף. עליכם להיזכר ולציין זאת לפני הטיפול. מדוע? מכיוון שבמקרים רבים פגיעה במפרקים אחרים בגוף או פגיעה משמעותית במערכת שרירית התומכת במפרקים – תוביל לכאב בירך. אם לא נדע להתייחס לגורם הראשי – הרי הטיפול לא יהיה מדוייק ומיטבי.
 7. טיפול בסטרואידים – ישנן מחלות או מצבים רפואיים בילדות או בגיל המבוגר המצריכים בסטרואידים. אחת מתופעות הלוואי של הטיפול בסטרואידים יכולה להיות נמק בראש הירך (הנקרא בשפה מקצועית גם AVN, או SONK, ראשי תיבות של אווסקולר נקרוזיס). לעיתים יקרה הדבר בסמוך לטיפול בסטרואידים ולעיתים שנים לאחר מכן. ישנה חשיבות באבחון מהיר ככל שניתן בסמוך להופעת הבעיה שכן הליכה והעמסה של הירך הנמקית גורמת לנזק בטווח הארוך
 8. בריחת שתן. במקרים רבים נמצא שבריחת שתן, דחיפות ויקיצה לילית רבה למתן שתן, קשורות ישירות לבעיה במפרק הירך. שחיקת הסחוס במפרק הינה חלק מחולשה בשרירי האגן וריצפת האגן. חולשה זו בריצפת האגן תוביל במקרים רבים ונפוצים מאוד לדליפת שתן ועלולה להביא גם לצניחת רחם או צניחה של שלפוחית השתן
 9. כאבים בכף הרגל. כאב בכף הרגל, הרגשת דרבן (פלנטר פצאיטיס) או כאב בכריות כף הרגל (מטטרסלגיה) , במקרים רבים, נובעים מבעיה בירך. רבים מהמטופלים אינם מקשרים בין השניים ומחפשים טיפול נקודתי בכאב. אך חשיבות הידיעה בקשר עשויה להוביל לטיפול נכון בירך – שיטיב עם תופעת הכאב הקשורה בכף הרגל.
 10. דלקת בגיד אכילס – במקרים רבים של דלקת בגיד אכילס מקור הבעיה אינו בגיד כי אם במפרק הירך . בעיה, שלרב אינה סימפטומטית בגיל הצעיר, בהתפתחות הירך ברחם ובילדות המוקדמת (דוגמת  DDH ) יכולה לגרום להעברה של עומסים ועבודה שרירית לקויה סביב מפרק הקרסול ובשריר התאומים. ואלו, בתורם , יגרמו לדלקת בגיד אכילס

זה מתחיל בצליעה קלה – ומתדרדר לאי יכולת לתפקד.

מרבית המגיעים לטיפול בכאב מפרק הירך מגיעים בגלל לאחר שהכאב הופך לחד וטורדני. לרב, עוד בטרם יחל הכאב בעיה בירך תבוא לידי ביטוי בצליעה. הצליעה האפיינית לבעיית ירך נקראת צליעת טרנדלנבורג או בעיברית – הליכת ברווז. המנגנון פשוט להבנה – השרירים סביב הירך נחלשים עקב בעיית הירך ומאבדים את השליטה באגן. כאשר אנו מרימים את רגל שמאל בצעיד אגננו מיוצב רק על ידי שרירי האגן סביב מפרק ירך ימין , שרירים אלו צריכים להשתחרר בהדרגה ובשליטה לקראת הנחת צעד ימין על הקרקע , אך מכיוון שהן חלשים ואינם שולטים הם משתחררים בבת אחת וגורמים לנפילה של אגן שמאל. למעשה, במקרים רבים, מכיוון שהצליעה נראית כלפי חוץ רבים מהסובלים מכאב ירך פונים לאבחון וטיפול ולו רק בשל העובדה שהצליעה נראית לעין.. יש לציין כי בתחילה הצליעה תהיה קלה, לאחר זמן המצב ילך ויחמיר. עומס על המפרק הבריא יותר וחלוקה לא מאוזנת בתפקוד שרירי המפרק בשני הצדדים יובילו להחמרה בכאב ולעיתים קרובות לכאב חדש במפרק הבריא דווקא.

חשיבות הטיפול בכאב המפרק, עוד לפני ההתדרדרות, קריטית לשימור ושיקום המפרק הפגוע ולחיזוק שני מפרקי הירך. אי טיפול, או אי ידיעה בהחלט יכולים להשפיע לרעה על מצב המטופל/ת ולהפוך את תהליך השיקום למורכב יותר, ארוך יותר ואף להוביל בסופו של יום לניתוח מורכב. לכן, מומלץ מאד לטפל במיידית במפרק הירך לכשכאב או שינוי בכאב מופיע.

 

אישה ללא כאבי ירך

מהם הטיפולים הניתנים במקרים של כאבי ירך?

 • בקו הראשון לטיפול יינתנו טיפולי פיזיותרפיה. במקביל, במידה ומדובר בדלקת, יינתנו תרופות אנטי-דלקתיות ומשככי כאבים.
 • בקו הטיפול השני – יינתנו זריקות ישירות לאזור המפרק למטרת שיכוך הכאב.
 • בקו הטיפול האחרון – ניתוח החלפת מפרק.

האם ישנה דרך יעילה לטיפול שאינו פולשני למפרק הירך?

בהחלט. מחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם, מוכיחים יעילות בטיפול בכאב מפרק הירך בטיפול אפוסתרפיה. בניגוד לטיפולים פולשניים או טיפולים הכרוכים בנטילת תרופות, טיפול אפוסתרפיה הינו טיפול ייחודי המתבסס על תובנה מדעית הקשורה במערכת השלד שריר שלנו. תובנה זו הובילה לפיתוח פתרון ביו-מכאני המוטמע בנהלי הליכה. מערכת אפוסתרפיה מלמדת את הגוף ואת מערכות השרירים התומכות במפרקים לחלוקה מאוזנת של עומסים. בכך, מחזקת המערכת את השרירים התומכים במפרק הירך, במקביל לחיזוק שאר מערכות השריר התומכות במכלול המפרקים בגוף. חיזוק מערכות השריר מובילה לנטרול הלחץ והחיכוך על המפרק הכואב ולשיקום המפרק. ללא התערבות חיצונית וללא צורך ותלות בזריקות, כדורים או ניתוח חלילה.

היום, מערכות הרפואה מכירות באיכות הטיפול, בתוצאותיו ובשינוי המשמעותי בעקבות הטיפול. לכן, הטיפול מוכר ע"י כל קופות החולים והביטוחים המשלימים.

כדי לאבחן את גודל הפגיעה במפרק הירך ואת הסיבות לפגיעה מתבצע אבחון מקיף במעבדות ההליכה של אפוסתרפיה הפזורות ברחבי הארץ. בתהליך אבחוני שאורך כשעה וחצי נמצאים הגורמים שהובילו להתדרדרות התפקוד של מפרק הירך. לאחר איתור הגורמים מתבצע כיול למערכת ההליכה של אפוסתרפיה המשמשת את המטופלים בנוחות ביתם. בתרגול פשוט, בהליכה, בעמידה ובשימוש קבוע של מערכת ההליכה הגוף עצמו מוריד מהעומס על המפרק הכואב. את השינוי והירידה בכאב חשים כבר לאחר תקופה קצרה של שימוש. ככל שחולף הזמן, הגוף עצמו מחזיר את המפרקים לתפקוד נכון ומאוזן והעומסים על מפרק הירך הולכים ופוחתים.

 

צפו בד"ר עמית מור מסביר כל מה שצריך לדעת על כאבי ירך:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אוסטאוארתריטיס
תהליך שחיקת הסחוס במפרקים - אוסטיאוארתריטיס - הוא מחלה ניוונית הפוגעת לרוב באוכלוסיה מבוגרת יותר ורבים סובלים ממנה. קראו על המחלה ועל דרכי הטיפול בה.
לקריאת המאמר
דלקת בבורסה של הירך
כאשר עבודת השרירים סביב מפרק הירך משתבשת, עלולה להיווצר דלקת בבורסה. קראו איך הדלקת משפיעה על איכות החיים וההליכה, וכיצד ניתן לטפל בה באופן יעיל.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות