כאב בצד החיצוני של הברך

כאב בצד החיצוני של הברך מחייב בדיקה והתייחסות מעמיקה שכן ישנם כמה גורמים אפשריים לכאב בצד החיצוני בברך ואבחון נכון ומדויק יאפשר טיפול ושיקום מקצועי נכון. הכאב עצמו מורגש בצידו החיצוני של מפרק הברך. יש הטוענים לכאבי ברכיים בכיפוף, אחרים מתלוננים על כאבים בברך בהליכה ממושכת, כאבים בברך לאחר מאמץ, בעלייה במדרגות ועוד. מכיוון שלכאב בצידה החיצוני של הברך יכולות להיות מספר סיבות בואו ונכיר את הגורמים העיקריים, בתקווה שהמידע יעזור לכם להבין טוב יותר מדוע כואבת לכם הברך בצידה החיצוני.

הגורמים השכיחים ביותר לכאב בצד החיצוני של הברך:

  • תסמונת ITB.
  • כאב “פטלו-פמורלי”.
  • קרע ברצועה של הברך.

מהי תסמונת  ITB?

אם אתם מרגישים בכאבים חזקים ברצועה העבה של הברך, בצידה החיצוני, וכאבים אלו מתגברים כאשר אתם מכופפים ומיישרים את הברך, יכול מאד להיות שאתם סובלים מתסמונת ITB.

התסמינים הנוספים שיכולים להתפתח הם: דלקת ותחושה של חולשה שרירית באזור הברך. איך תדעו אם מתפתחת דלקת? לרוב תוכלו לחוש בחום בחלקו החיצוני של העור באזור הברך הפגועה.

היה והתסמינים מתגברים כשאתם מרגישים כאבים בברך לאחר מאמץ כמו: כאבים לאחר הליכה, לאחר ריצה או פעילות גופנית מוגברת אחרת, יכול להיות שהדבר מצביע על כך שהגורם הינו תסמונת זו.

הבדיקה מתבצעת באמצעות מבחנים קליניים, המערבים בדיקה פיזיקלית שתעזור לאבחן באם אכן זה הגורם לכאב בצד החיצוני של הברך.

מהו כאב פטלו-פמורלי?

כאב ברך פטלו-פמורלי הוא כאב המורגש בצד הקדמי של הברך. הכאב נוצר מחיכוך בין עצם הפיקה לעצם הירך. הכאבים הנלווים לרוב מורגשים בעלייה וירידה במדרגות, הליכה במדרון, בפעילות רכיבה על אופניים, וביישור הברך לאחר ישיבה ממושכת. אחת הסיבות העיקריות לתופעת הכאב הפטלו-פמורלי היא חולשה שרירית במערכות השריר התומכות במפרק הברך אשר מובילה לחיכוך בין עצם הפיקה לעצם הירך.

כאב בצד החיצוני של הברך

כאב בצד החיצוני של הברך

אודות קרע ברצועת החיצונית של הברך

כאב בצד החיצוני של הברך יכול לנבוע מקרע ברצועה הצידית של הברך – LCL. רצועה זו הינה חלק ממבנה הברך ויעודה לשמור על יציבותה של הברך בחלקה החיצוני ולמנוע “בריחה” של הברך החוצה. רצועה זו מחוברת לעצם הירך ולעצם השוקית. לרוב, פגיעה ברצועה זו נגרמת בשל תאונה, פציעה או טראומה. נדרש כוח רב כדי להביא לקרע ברצועה ולכן מרבית הנפגעים הינם אנשים העוסקים בספורט אקסטרים, רוכבי אופניים, רוכבי אופנועים, חובבי סקי, גלגיליות צניחה חופשית ועוד.  הפגיעה ברצועה זו מחייבת כוח רב המופעל סיבובית על הברך בעוד כף הרגל מונחת על הרצפה. הסימנים הקשורים בקרע הם כאב בצד החיצוני של הברך, נפיחות קלה, חוסר יציבות בברך בשלבי הליכה מהירה או ריצה.

הטיפול בכאב בצד החיצוני של הברך

כפי שלבטח הבנתם, בשלב הראשון יהיה עליכם לבצע אבחון מקיף על מנת לוודא מהו סוג הפגיעה ומהי הסיבה לכאב. אבחון זה יעניק לכם טיפול נכון, נטרול הכאב, ושיקום הכאב.

לרוב, פניה לרופא לאבחון ראשוני תאפשר המשך אבחון מקצועי ע”י גורם מקצועי.

מה שחשוב לזכור הוא שכאב בצידה החיצוני של הברך ניתן לטיפול.

למעשה, חיזוק המערכת השרירית התומכת במפרק הברך תאפשר, במרבית המקרים, חזרה לתפקוד מלא, לשגרת פעילות וללא כאב. לעומת זאת, הזנחת אבחון וטיפול לרוב תגרור להחמרה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהעומסים והלחצים על המפרק הפגוע ילכו ויחריפו. עם הזמן הדבר עלול לגרום לפגיעה במפרקים אחרים הנושאים את משקל גופכם בשל פעולה אוטומטית שעושה הגוף על מנת “לפצות” ולהסיט משקל מהמפרק הכואב למפרקים אחרים.

הטיפול האפקטיבי והמוכח מחקרית – מוכר ע”י כל קופות החולים

פגיעה וכאב בצד החיצוני של הברך, כאבים בברך בהליכה, בריצה ואפילו בקימה מישיבה. כאבים בברך בצד הפנימי של ברך ימין, או כל כאב ברכיים מאפשר טיפול ושיקום יעיל ומוכח. למזלנו, מפרק הברך, תפקודו וחיוניותו נשען בעיקר על תפקוד מלא של המערכת העצבית והשרירית המקיפה ומגנה על המפרק. חיזוק מערכת זו מונע לחץ, שחיקה וכאב. ובהחלט ניתן בקלות יחסית, ללא תלות במשככי כאבים, זריקות לברכיים או ניתוח חלילה להתגבר על הכאב, לשקם את הפגיעה ולחזור לחיות חיים שגרתיים מלאים.

הטכנולוגיה של אפוסתרפיה עומדת בחזית הטיפול בכל הקשור לכאבי ברכיים, כאבי גב, אגן וירך. שיטת הטיפול מחזקת את כל מערכות השרירים התומכות במפרקי הברכיים בפעולה פשוטה, ללא צורך לצאת מהבית, ללא מאמץ. באמצעות המערכת של אפוסתרפיה מתאזנת תבנית ההליכה, חלוקת העומסים, הלחץ מהמפרק הפגוע יורד והברכיים חוזרות לתפקוד מלא. הפעולה פשוטה ונגישה – מערכת אפוסתרפיה מותאמת אישית לאחר בדיקה מקיפה, נועלים את הנעליים ומרגע זה כל צעד מחזק ומאזן את מפרקי הגוף ומנטרל לחצים מהמפרק הכואב. האבחון אגב – חינם והטיפול בהשתתפות כל הביטוחים המשלימים של קופות החולים, משרד הבטחון, והביטוחים הפרטיים בישראל.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות