כאבי גב תחתון – המדריך המלא

הגב האנושי הוא מבנה מורכב ביותר הכולל חוליות, רצועות, דיסקים בין חוליתיים, עצבים, גידים, שרירים קטנים בעלי פעילות נקודתית ממוקדת ושרירים כבירים בעלי פעילות "גלובלית". במהלך הפעילות היום יומית מבצע הגב אינספור תנועות כיפוף, הזדקפות, סיבוב, נטיה הצידה והתיישרות. כמות התנועות אותן מבצע הגב לאורך החיים היא אדירה והעומסים המופעלים על הגב ועל החוליות המרכיבות את עמוד השדרה הינם עצומים.
כאבי גב תחתון
על מנת להבין עד כמה מורכב העניין ניתן לדמות את אגן הירכיים לספינה שאינה גדולה במיוחד עליה יושב תורן גבוה במיוחד (עמוד השדרה) שאותו יש לייצב. אלא, שכדי לסבך את העניין, התורן אינו מורכב מקורה אחת ארוכה, כפי שנבנה התורן בספינות, כי אם מורכב חוליות, חוליות – הצריכות להתייצב זו על גבי זו ולתפקד יחדיו כיחידה יציבה ומתואמת שנעה בהרמוניה.

חשיבות השליטה השרירית בתפקוד הגב ובשמירה על בריאותו לאורך החיים.

כיצד גוף האדם עושה זאת? כיצד הגב נשמר זקוף ומתפקד לאורך זמן? כיצד אנו מצליחים לייצב את אותו "תורן" ארוך ומורכב הבנוי חוליות ודיסקים? התשובה נמצאת במערכת שרירית מתואמת ומתוחכמת השולטת בצורה אלגנטית וקואורדינטיבית בכל חוליה בנפרד ומתאמת את כל תנועת עמוד השדרה  יחדיו. המערכת השרירית דואגת שכל חוליה תהיה ב"מצב נייטראלי", לעומת החוליה שמתחתיה ומעליה – מצב בו העומסים מאוזנים והגב מתפקד בצורה מיטבית. השליטה של המערכת השרירית משפיעה גם על גמישותו של הדיסק הבין חולייתי ושלמותו ודואגת לשיווי משקל ביולוגי (הומאוסטאזיס).

 

מה קורה לשליטה השרירית כאשר כואב הגב ומדוע כה חשוב להחזיר את השליטה השרירית על מנת לטפל בכאב

בכל בעיית גב – כאב גב תחתון, בלט דיסק, פריצת דיסק והיצרות של תעלת השדרה קיימת חולשה ויציאה משליטה של המערכת השרירית. השרירים עוברים ממצב של ייצוב קואורדינטיבי ומתואם של הגב להתכווצות חזקה סביב האיזורים הכאובים שהגוף חש כי אינם יציבים. התכווצות חזקה זו – שאנו חשים לעיתים כ"גב תפוס" גורמת לכאב ומעלה את העומסים ואת התהליך הדלקתי הקיים באיזורים הרגישים בגב. העלאת העומסים מגבירה את הכאב ואת הבצקת באיזור הפגוע ובכך מחמירה אף יותר את הבעיה.
בשל כך, שיקום של המערכת השרירית ויכולת השליטה שלה בגב ובחוליות הינו אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בטיפול בכאבי גב ובמניעתם. החזרה של השליטה השרירית תביא לירידה של ההתכווצות ההגנתית של השרירים, תוריד את העומסים ואת התהליך הדלקתי ותביא לתנועה טובה ומתואמת יותר של הגב.

 

אנטומיה ותפקוד הגב התחתון

הגב התחתון הוא איזור הגוף האחורי התחום בין כלוב הצלעות לאגן הירכיים. המבנה האנטומי המרכזי בגב התחתון הינו עמוד השדרה המתני הנקרא בלעז עמוד השידרה הלומברי. עמוד השדרה המתני ממוקם בין עמוד השדרה החזי (הטורקאלי) לבין עצם הסקרום שהינה המבנה המחבר את עמוד השדרה אל אגן הירכיים ונושא את עומסי הגב על האגן. בעמוד השידרה המתני ישנן חמש חוליות הנקראות חוליות לומבריות   ונמנות L1 עד L5. חוליה L1 היא העליונה מהחמש ואילו L5 הינה התחתונה בחוליות המותן. מרבית העומס באיזור המתני עובר על חוליות L4 ו L5 ועל האיזור בו L5 פוגשת את החוליה הראשונה של הסקרום – S1. עמוד השדרה המתני קעור מעט קדימה לכיוון הבטן – קעירות זו נקראת לורדוזיס.

בין חוליה לחוליה מצויים דיסקים בין חולייתיים, אלו הן טבעות סחוס המכילות חומר ג'לטיני ואשר נועדו לשמור על הרווחים בין החוליות ולספוג את העומסים העוברים בין החוליות, עומסים היכולים להגיע לכדי מאות קילוגרמים על דיסק בודד. חוליות עמוד השדרה גם מחוברות-משיקות האחת לשניה באיזור האחורי של החוליה באמצעות מפרקים קטנים המכונים מפרקי פאסט המאפשרים כיפוף והזדקפות, כמו גם תנועות סיבוב של חוליה אחת לעומת השניה. בתוך החוליות קיימת תעלת השדרה ובתוכה עובר חוט השדרה. בין כל שתי חוליות מתניות קיימים זוג נקבים הנקראים פורמינה (foramina) שדרכם יוצאים עצבים לחלקי גוף שונים – ביניהם העכוזים והגפיים התחתונות.
תנועת הגב ויציבותו הדינמית מתבצעת על ידי המערכת השרירית. סביב עמוד השדרה ישנם שרירים קטנים השולטים בתנועות בין חוליה לחוליה. בנוסף, ישנם בגב התחתון שרירים גדולים השולטים בתנועת כל עמוד השדרה המתני . מעבר לשרירים הנמצאים בגב עצמו ישנם שרירים נוספים הלוקחים חלק חשוב בייצוב הגב – אלו הם שרירי האגן, השרירים העמוקים של הבטן ושריר הסרעפת.

כאבי גב תחתון סיבות

כאבי גב תחתון יכולים לנבוע מסיבות רבות, עם זאת, ברובם המכריע של כאבי הגב (כ 80 עד 85%) לא ניתן לשים את האצבע על הגורם הספציפי לבעיה. כאבים אלו נקראים כאבי גב לא ספציפיים. אף שלא ניתן לאבחן את המקור של כאבים אלו במדוייק, התפיסה הרפואית היא כי הם נובעים בעיקר מהתכווצות או ממתיחה של השרירים המייצבים את השלד או ממתיחה ברצועות האוחזות את החוליות.

מרביתם של כאבי הגב נובע ממקור שרירי-שלדי:
 • התכווצות או מתיחה של שרירים ורצועות בגב – זוהי הסיבה הנפוצה ביותר לכאבי גב תחתון
 • בלט או פריצת דיסק  – חשוב לציין כי המצאותם של ממצאים אלו בבדיקת הדמיה לא בהכרח מראה כי זהו המקור לבעיה. אצל מרבית בני הארבעים ומעלה קיים בלט דיסק.
 • הצרות של תעלת השדרה או של נקבי היציאה של העצבים מחוט השדרה – Spinal Stenosis
 • ספונדילוליסתזיס – בליטה של חוליה מתוך שרשרת החוליות (לרב בליטה קדימה)
 • אוסטיאוארתריטיס – שחיקה בין בליטות עצם הקיימות בין החוליות
 • שבר על רקע של אוסטיאופורוזיס – כאשר ישנה "בריחת סידן" מתקדמת החוליות מאבדות מחוזקן ותיתכן קריסה של חוליה תחת העומס. הבעיה נפוצה למדי באוסטיאופורוזיס.
 • טראומה – פציעה הגורמת לשבר בחוליה
 • בעיה אגנית – פעמים רבות "שחיקה" וגרוי במפרק הסקרו-איליאק  (Sacro-iliac) באגן נתפסת ככאב גב תחתון. בעיה זו נפוצה למדי ולעיתים קרובות הבדיקות הרפואיות מחמיצות את קיומה.

 

כאבי גב תחתון

 

כאבים נוספים יכולים לנבוע ממקור דלקתי – פעילות של מערכת החיסון נגד הגוף עצמו: אנקילוזינג ספונדיליטיס, ארתריטיס על רקע פסוריאזיס ועוד סיבות על רקע המצאות דלקת באיזורים אחרים בגוף כגון מחלה דלקתית של מערכת העיכול (IBD). ישנן סיבות נוספות לכאב גב כגון ממאירות – גרורות המגיעות מגידולים שונים (ערמונית, שד,ראות ועוד). מקור נוסף היכול לגרום לכאבים בגב התחתון הינו זיהומים – זיהום של החוליה (אוסטיאומיאליטיס) או אבצס. מלבד הסיבות שהוזכרו לעיל – ייתכן גם כאב הנובע מאברים הסמוכים לגב כגון הכליות.

כאבי גב תחתון תסמינים

כפי שהשם מרמז, התסמין המרכזי בכאבי גב הינו כאב או חוסר נוחות בגב התחתון. הבעיה יכולה להתבטא בצורות שונות – החל מתחושה עמומה ודיפוזית באיזור הגב התחתון ועד לכאב חד וממוקם. הכאב יכול להופיע לאחר הרמה של משא כבד, כיפוף, סיבוב של הגב או ללא אירוע מקדים או להופיע ביום שאחרי. ייתכן שהכאב מקרין לעכוזים או לרגל – מצב הנקרא רדיקולופתיה.  משך הכאב מגדיר האם מדובר בכאב חריף (עד 6 שב') , כאב תת-חריף (6-12 שב') או כאב כרוני (מעל 12 שב').

מתי כאב גב אינו רק כאב גב

עצמת הכאב לא בהכרח מראה כי הבעיה חמורה וכפי שצויין לעיל – ברובם המכריע של המקרים כאבי גב אינם מצביעים על בעיה חמורה ואינם מהווים סיבה לדאגה. עם זאת – ישנם מספר תסמינים המחייבים פניה אל הרופא בהקדם – חסר נוירולוגי כמו חולשה פתאומית בגפה התחתונה, ירידה תחושתית פתאומית, אבדן שליטה על סוגרים או קושי במתן שתן מחייבים פניה דחופה. גם חום וצמרמורות המופיעים ביחד עם כאב גב מחייבים פניה לרופא. כאבי גב המופיעים כאשר ידוע על גידול או על ירידה משמעותית במשקל (שלא כתוצאה מדיאטה) מחייבים בירור רופא גם הם.

טיפול בכאבי גב תחתון - טיפול וכיצד אפוסתרפיה מסייעת בהורדת הכאב והחזרה לפעילות

ככלל, ההמלצה בכאבי גב תחתון, למעט מקרים בהם הכאב אינו מאפשר תנועה, היא לחזור לפעילות ולחזור לעבודה מהר ככל שניתן, ככל שהכאב מתיר. המטרה המרכזית הינה לא לתת למערכת השרירית להתנוון ולהתקבע בתבניות של כאב והימנעות – ישנן פעילויות שונות מומלצות שיצויינו בהמשך, אך הליכה היא בין הפעילויות המומלצות ביותר.
פעמים רבות החזרה לפעילות ולהליכה היא מאתגרת בשל הכאב הכרוך בכך והצורך להקדיש זמן מיוחד בעידן בו כולנו עסוקים וטרודים. אפוסתרפיה פותחה במיוחד כדי לתת מענה לצורך זה – לאפשר תרגול של השליטה השרירית במפרק ואיזון העומסים בגב בסביבתו הטבעית של המטופל ובפעולותיו היומיומיות ללא צורך להקדיש זמן מיוחד לתרגול. מערכת התרגול של אפוסתרפיה מכוונת אישית למטופל באופן שיאפשר זאת – היחידות הביומכניות תחת הנעל מכוונות בצורה שתוריד עומסים מהאיזור הכאוב בגב ותאפשר לגב ולאגן לעבוד בצורה מאוזנת. קמירות היחידות הביו-מכניות נבחרת בצורה שתיצור הפרעה קלה ולא מורגשת במהלך כל שלבי הדריכה, הפרעה החוזרת על עצמה בכל צעד אותו מבצע המטופל. גופנו הינו שרשרת תנועתית, כל תנועה והפרעה המתחילה בכף הרגל עולה כמו גל במעלה מפרקי הרגל, האגן וחוליות אל עמוד השדרה המתני ועמוד השדרה הגבי, עד הצוואר. כך, בכל צעד מבוצע תרגול של השרירים המייצבים בגב ובאגן. במהלך זמן קצר, בלי שהדבר מורגש, הגוף מבצע אלפי תרגולים של השרירים המייצבים בעומסים מופחתים – דבר המאפשר לשרירים המייצבים לחזור לתפקודם ומביא לירידה בכאב הגב ושיפור בתפקוד.

מעבר לתרגילים וחזרה לפעילות ההמלצות הינן:
 • פזיותרפיה
 • נגדי כאב ודלקת
 • בכאבים כרוניים מומלץ גם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי
 • זריקות וטיפולים פולשניים

כאמור, אם תרגילים וחזרה לפעילות לא צלחו – מומלץ לפנות לפזיותרפיה. לטיפול בכאבי גב תחתון ניתן להשתמש באמצעים תרופתיים כגון נגדי כאב ודלקת (NSAIDS) אך יש לזכור כי מדובר בטיפול סימפטומטי, כזה המטפל בכאב ובדלקת אך לא בבעיה עצמה. יש לזכור שתרופות אלו מומלצות לשימוש קצר טווח ועלולות להזיק לסובלים מבעיות כרוניות כגון יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, כיב פפטי ועוד. במקרים של כאב קשה שאינו מרפה ישנם טיפולים תרופתיים ופרוצדורות שניתן לעבור, צריך לזכור שגם טיפולים אלו אינם מטפלים במקורות הבעיה אלא בסימפטום – כאב.

תרגילים להקלה על כאבי גב תחתון

מטבע הדברים, ריצה ופעילות של אימפקט גבוה אינה מומלצת. מומלץ לבצע תרגילים שילמדו שליטה בגב ובאגן (יש להבדיל בין כח לשליטה – שריר חזק אינו בהכרח שריר הנמצא בשליטה). ישנם מספר תורות תרגול המומלצות לסובלים מכאבי גב – פילאטיס, פלדנקרייז, שיטת אלכסנדר. מעבר לכך – ישנם תרגילים רבים נוספים. מומלץ לקבל הדרכה מפזיותרפיסט או מדריך המוסמך לתחום עם רקע שיקומי.

כאבי גב תחתון אפוסתרפיה

גב תחתון תפוס

כפי שהוסבר לעיל, כמעט בכל בעיית גב קיימת חולשה ויציאה משליטה של המערכת השרירית. השרירים עוברים ממצב של ייצוב קואורדינטיבי ומתואם של הגב להתכווצות חזקה סביב האזורים הכאובים שהגוף חש כי אינם יציבים. התכווצות חזקה זו היא אותה תחושה שאנו חווים כ"גב תפוס". הדרך לטפל, הינה חזרה לפעילות ותרגול של השליטה השרירית. ניתן גם להשתמש לתקופה קצרה בנגדי כאב ודלקת בהתאם למצב הרפואי.

כאבי גב תחתון הנגרמים מדלקת

ראשית, הבהרה. בעברית, המושג דלקת משמש הן כמילה נרדפת למושג זיהום (Infection) והן כמושג לתהליך של אודם, חום ובצקת ברקמה (Inflammation). המשמעות הכפולה של המילה גורמת לבלבול ודאגה אצל הרבה אנשים הסובלים מבעיה אורתופדית ושנאמר להם כי הם סובלים מדלקת.  בעוד שאינפקציה – זיהום, היא אכן סיבה לדאגה, הרי שהדלקת המתלווה לבעיות גב היא לרב תגובת ריפוי טבעית של הגוף לעומסים המכניים. לעיתים, בבעיות גב מסוימות, העומסים הפועלים בגב והכוחות המופעלים על השרירים והגידים גורמים לתגובה דלקתית מוגזמת – חום, נפיחות ובצקת סביב האזור המודלק. חשוב להבין שדלקת כגון זו אינה זיהומית אלא תגובתית בלבד. עם זאת הבצקת המתלווה לדלקת המקומית יכולה להשפיע על ענפי עצבים סמוכים ולגרום להקרנה ולכאב.

הטיפול בדלקת בבעיות גב באמצעות תרופות נוגדות דלקת הינו טיפול סימפטומטי בלבד ולרב הצלחתו חלקית וזמנית. על מנת לטפל בדלקת בצורה נכונה יש לטפל ולשקם את הגורמים למחלה – היינו – עומסים, שליטה שרירית וכו'.
במיעוט המקרים, כאבי גב תחתון נובעים מרקע דלקתי "אמיתי". המדובר במקרים בהם קיימת פעילות של מערכת החיסון נגד הגוף עצמו: אנקילוזינג ספונדיליטיס, ראומטואיד ארתריטיס, ארתריטיס על רקע פסוריאזיס ועוד סיבות על רקע המצאות דלקת באיזורים אחרים בגוף כגון מחלה דלקתית של מערכת העיכול (IBD).
מוזמנים לקרוא בנוסף: בלט דיסק | כאבי ברכיים

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

פריצת דיסק / בלט דיסק – התסמינים והטיפול
קראו אודות תפקוד הגב והדיסקים, כיצד ניתן לטפל בבעיות הקשורות בדיסק ולנסות למנוע את הישנותן ועד כמה חשובה השליטה השרירית לטיפול במקרים אלו ובמניעתם
לקריאת המאמר
כאבי גב חזקים
כאבי גב, קלים או חזקים, נובעים מסיבות מגוונות, ולכן גם הטיפולים הקיימים באים לתת מענה לסימפטומים השונים. קראו על סוגי הכאבים ועל הטיפולים.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות