כאבים מאחורי הברך – טיפול

כאבים מאחורי הברך שונים מכאבים בברך בצד הפנימי, או כאבים בברך בצידה החיצוני. אז מה יכולות להיות הסיבות והגורמים לכאבים מאחורי הברך? מדוע כאב מופיע דווקא שם?

לפני שנסביר על הגורמים לכאב עליכם יהיה לענות לעצמכם על מספר שאלות זאת כדי לחדד ולוודא איתור נכון של הסיבות והגורמים הקשורים במקור הכאב.

 1. האם הכאב מאחורי הברך נגרם לאחר פציעה או תאונה כלשהי? נסו להיזכר אם הכאב הופיע מרגע הפציעה ואפילו שבועיים שלושה אחרי.
 2. האם תחושת הכאב מלווה בכאבים חזקים בברכיים?
 3. האם הכאב חד, ממוקד ומקומי או מורגש ומתפרס על שטח רחב של הברך?
 4. האם הכאב בא בפעימות (כמו פעימות לב)?
 5. האם הכאב מלווה בתחושה של חום באזור הברך או תחושת שריפה?
 6. מה גורם לכאב להחריף ומה גורם לכאב להיעלם?

היה ותוכלו לענות על כל השאלות בפגישה הקרובה עם רופא המשפחה או הרופא המומחה לבטח תשובותיכם יספקו מידע חשוב לאיתור מקור הכאב מאחורי הברך ולמציאת הטיפול הנכון.

 

כאבים מאחורי הברך

 

מה יכולות להיות הסיבות לכאבים מאחורי הברך?

ישנן כמה סיבות שכיחות לתופעת הכאב באזור האחורי של הברך:

 • ציסטה –  התפתחות של ציסטה מאחורי הברך הינה אחת הסיבות לכאבים מאחורי הברך. המוכרת ביותר נקראת ציסטה ע”ש בייקר. ציסטה יכולה להופיע בכל מקום בגוף והיא מורכבת משק סגור בתוכו נוזל. הציסטה בברך מתפתחת לרוב בשל פציעה כלשהי שנגרמה בעבר באזור הברך. הלחץ שיוצרת הציסטה על מערכת השריר והעצב באזור מוביל לתחושת כאב.
 • דלקת פרקים – אוסטאוארטריטיס. דלקת זו פוגעת במפרקי הגוף. היא גורמת לכאבים באזורים שונים בברכיים: כאבים בברך לאחר מאמץ, כאבים בברך שמאל בצד החיצוני, כאבים בחיבור בין הירך לאגן ועוד. היא נפוצה בעיקר בגלאי 45 ומעלה ונובעת מסיבות רבות ומורכבות. טראומה, תאונה, מחלות אוטואמיוניות ועוד. המחלה בולטת בירידה באיכות תאי הסחוס, באבדן סחוס, בשחיקה מוגברת, בתופעת דלקת. 
 • מתיחה או קרע ברקמות חלל הברך האחורי. תופעות אלה עשויות לנבוע מטראומה שנגרמה לברך או מירידה באיכות רקמות השריר, סיבי העצב והגידים באזור חלל הברך האחורי.

כיצד ניתן לטפל בכאבים מאחורי הברך?

היה והאבחון המקיף שעברתם אכן מוכיח שהכאבים מאחורי הברך הינם מקור הכאב ולא הקרנה של כאב לאזור זה להלן מספר דרכים כדי לפתור כאבים מאחורי הברך וטיפול בבעיה.

 • משככי כאבים. שימוש במשככי כאבים לעיתים עוזר להפחתת הכאב. יש לשים לב, חלק ממשככי הכאבים מובילים לתופעות לוואי ולכן יש לבחון היטב מול הרופא באם משכך הכאב שבחרתם מתאים למצבכם הבריאותי, האם ישנה תופעה מוכרת של התמכרות לתרופה הספיציפית שבחרתם ולא פחות חשוב האם ישנה סכנה לבריאותכם בשימוש משכך הכאבים במקביל לתרופות אחרות בהן אתם משתמשים.
 • פיזיותרפיה. 
 • חבישה. קיבוע המקום באופן זמני עלוי להקל על הכוחות המופעלים על הברך, על הורדה זמנית של הלחץ ממפרק הברך ועל הקלה בכאב.
 • דיקור יבש.
 • הידרותרפיה.
 • אפוסתרפיה.

טיפול אפקטיבי ביותר לכאבי ברכיים בכלל ולכאבים מאחורי הברך בפרט:

כדי להגיע לתוצאה של שיקום משמעותי בכאבי ברכיים, אם מדובר בכאבים בברך ימין בצד הפנימי, בברך שמאל בצד החיצוני, בכאבים כרוניים או בכאב מתפתח, אנו אמורים לתרגל את מפרק הברך כ12,000 פעמים ביום במטרה להגיע לתוצאה של חיזוק כל מערכי ההגנה על הברך: השרירים, מערכות העצב, הגידים והרצועות. עובדתית – אדם לא יוכל להגיע לתוצאה של שיקום עצמי שכזה אלא אם הוא בעל מכון פיזיותרפיה ומוכן להשקיע כ10 שעות בכל יום בתרגול פיזיותרפיה לברך.

זו בדיוק הגאונות המסתתרת מאחורי פיתוח נעלי אפוסתרפיה. מדובר על מערכת הליכה ביומכנית אשר יוצרת בעצמה תרגול מלא לברכיים כך שבהליכה בת שעה יכול אדם להגיע למיצוי כל פעולות הפיזיותרפיה להם הזדקק – ללא מאמץ, בנוחות הבית, ללא הוצאה מיותרת של זמן או כסף. בכל צעד מתבצע הליך של ריפוי ושיקום. זו גם הסיבה העומדת מאחורי  ההכרה בינלאומית של ארגון NICE העולמי שהכריז השנה על אפוסתרפיה כטיפול העומד בחזית הטיפולים המשמעותיים ביותר בתחום. 

אז אם שואלים אתכם מה זה אפוסתרפיה זכרו: מערכת הליכה אשר מטפלת בכאב, משקמת את המפרק ומחזירה מטופלים בארץ ובעולם לתפקוד מלא, ללא כאב, בתקופת זמן קצרה. 

בישראל, הטיפול מוכר ע”י כל קופות החולים והביטוחים הפרטיים למיניהם.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות