קרע במיניסקוס

קרע מניסקוס, לרוב, אינו מהווה סיבה לדאגה, למרות הכאב והפגיעה התפקודית הזמנית שנגרמת.
מחקרים מראים שקרע במניסקוס הינו נפוץ ביותר עם העלייה בגיל ו”התבגרות” הברך. אצל כשליש מהגברים בני 50 עד 59 וכחמישית מהנשים קיים קרע או נזק במניסקוס. שכיחות הקרע/נזק במניסקוס עולה עם הגיל – אצל יותר ממחצית (!) מבני 70 ומעלה קיים קרע זה.

קרע במניסקוס קיים כמעט אצל כל בני 50 ומעלה הסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברך.

מחקרים מראים כי אצל 80 עד 95% מאלו שנבדקים קיים קרע במניסקוס.
מתוך נתונים אלו ניתן להבין מספר פרטים:

 • קרע במניסקוס הינו שינוי אפייני לעליה בגיל.
  במרבית המקרים, אף אם הקרע מתאפיין בכאב וירידה תפקודית פתאומית – אין צורך להיבהל.
 • אם נשלח בן 50 ומעלה הסובל מכאב בברך לבדיקת MRI – רב הסיכויים שהבדיקה תעלה ממצא של קרע מניסקוס.
 • גם אצל צעירים ישנם מקרים לא מעטים של קרעים מסוג זה, אך בניגוד לבני 40 ומעלה – ברב המקרים, בקרב צעירים הקרע הינו טראומטי.
  קרע שנגרם בשל פציעות שונות כגון פציעות ספורט, נפילה ועוד ולא שינויים הקשורים לגיל.
קרע במיניסקוס אפוסתרפיה

חשיבות השליטה השרירית סביב הברך בקרע מניסקוס

למערכת השרירים סביב הברך והירך ישנה חשיבות מרכזית במניעת פגיעה וגרימה לקרע במניסקוס. חזרה לתפקוד לאחר פגיעה מסוג זה. כאשר המערכת השרירית סביב הברך חזקה ובעלת יכולות שליטה טובות. ביכולתה לשמור על עומסים מאוזנים בברך ולמנוע תנועות פתאומיות.

לאחר שארע קרע במיניסקוס נגרמת פגיעה למערכת השרירית. שריר הארבע-ראשי מתכווץ בחזקה על מנת לשמור על הברך. התכווצות השריר הארבע ראשי לאורך זמן מביאה להגדלת העומסים על פיקת הברך. יצירת כאב ודלקת בפיקה. מצב זה מתאפיין בכאבים בזמן

 • ישיבה ממושכת
 • קימה מישיבה
 • כאב בירידה או עליית מדרגות

בנוסף, עם הזמן עוברים השרירים סביב הברך אטרופיה ומאבדים את התיאום והשליטה בברך. מצב זה חושף את הברך לפגיעה כרונית ולטראומה חוזרת. על מנת למנוע את ההתדרדרות הזו – יש לשקם את השליטה השרירית סביב הברך, בירך ובאגן.

מה זה מניסקוס?

מניסקוס או המנסיקוסים הינם שני אברונים דמויי סהרון הנמצאים במדור הפנימי וחיצוני  של הברך. המניסקוס עשוי רקמה סחוסית-סיבית ותפקידו לשמש כ”בולם זעזועים”, מפזרי משקל ומורידי חיכוך בברך.
בעוד שבגיל צעיר המניסקוס הינו עבה ובשרני הרי שעם השנים ועם העלייה בגיל הוא נהיה דק. מאבד מנפחו ומהאלסטיות שלו. זוהי אחת הסיבות לכך שקרע מניסקוס כל כך נפוץ לאחר גיל 50.

קרע במניסקוס תסמינים

התסמינים (סימפטומים) האופייניים הינם:

אצל רב האנשים הסובלים מקרע, אין תלונות על כאב או שזכורה אפיזודה של כאב שחלפה לאחר תקופה מה. מרבית האנשים הסובלים מקרע במניסקוס אינם מודעים לכך.

בחלוף תקופה מאז ארע הקרע ייתכנו שינויים בתסמינים:

 • שינוי במיקום ואופי הכאבים – הכאבים עוברים לקדמת הברך ומתרחשים יותר בעליה וירידת מדרגות ובקימה מישיבה
 • אטרופיה – דלדול מסוים של הראש הפנימי של השריר הארבע ראשי
 • Giving way  – “בריחה” פתאומית של הברך תוך כדי הליכה

 

קרע במיניסקוס אפוסתרפיה

רב האנשים ה”סובלים” מקרע אינם חשים כאבים

רבים “מהסובלים” אינם זוכרים אירוע כאוב בעבר. עם זאת, אצל רבים מסתמן הקרע ככאב חד ופתאומי בברך. אל כאב הברך יכולה להתלוות נפיחות סביב הברך או מאחורי הברך. הנפיחות מופיעה לרב אחרי מספר שעות בשל יצירת נוזלים בעקבות גירוי הרקמה. ייתכנו מקרה שבהם הנפיחות תגיע מהר יותר. הגורם לכך הוא דימום עקב קריעת כלי דם המספקים את הצד החיצוני של המניסקוס. על אף שהדבר נשמע מפחיד, גם כאן, על פי רב, אין מקום לדאגה.

בחלק מהמקרים קיים קושי ביישור הברך

חשוב להבדיל בין “נעילה” של הברך לקושי ביישורה. נעילה של הברך מתרחשת בחלק קטן מהמקרים. לרב בקרב צעירים. זהו מצב בו חלק מהמניסקוס הקרוע “נתפס” כידית דלי על קצת עצם הירך. במצב זה הברך לרב נעולה בכיפוף והסובלים ממנו מגיעים מידית לבית החולים.
לעומת זאת, כאשר מדובר בקושי ביישור ניתן ליישר את הברך עד ל 5-15 מעלות מיישור מלא.
דבר זה קורה בעקבות גירוי של הפיקה, כיווץ הגנתי של השרירים המונע מליישר את הברך.
בחלוף מספר שבועות עד מספר חדשים מהאירוע משתנה לרב הכאב. נודד מהסדק מהמרווח המפרקי בצד הברך והופך לכאב בקדמת הברך. כאב המתרחש בירידה ועליית מדרגות או בקימה מישיבה
כמו כן, עקב פגיעה בשליטה השרירית ישנה התדלדלות של הראש הפנימי של השריר הארבע ראשי וייתכנו אירועים של “בריחת” ברך, עקב אבדן שליטה רגעי של השרירים המייצבים את הברך.

קרע מניסקוס גורמים

קרעי המניסקוס נחלקים לקרעי מניסקוס דגנרטיביים ולקרעים טראומטיים.
רוב קרעי המניסקוס הינם קרעים דגנרטיביים 
קרעים הקורים עם העלייה בגיל בשל דלדול המניסקוס, הפגיעה וההיחלשות של הקולגן, המהווה מרכיב מרכזי במניסקוס, והשינויים במפרק הברך ובשרירים הסובבים אותו.
לרב, הקרעים הדגנרטיבים מתרחשים מעל גיל 40, עם זאת, יכולים להתרחש גם בגיל צעיר יותר עקב סיבות הגורמות לעומס על המניסקוס כגון השמנה.
קרעים טראומטיים כשמם כן הם, אלו קרעים המתרחשים בשל טראומה (פציעה) 
קרעים אלו מתרחשים לרב מגילאי העשרה עד גיל 45. המנגנון הגורם לקרע טראומטי הוא לרב סיבוב המתרחש בין השוק לירך, לרב כאשר הרגל “נטועה” בקרקע, הברך הינה בכיפוף מסוים והגוף מסתובב ביחס לשוק.
במקרים רבים בהם מתרחש קרע ברצועה הצולבת אפייני שיהיה גם קרע או נזק במניסקוס.
מעל גיל 40 גם למרבית הקרעים ה”טראומטיים” ישנו מאפיין דגנרטיבי, שכן דלדולו של המניסקוס והירידה בשליטה השרירית מהווים מרכיבים משמעותי במנגנון הקרע ובתוצאותיו.

קרע במיניסקוס

איך מאבחנים קרע במניסקוס

האבחנה של קרע זה נעשית על פי האנמנזה הנלקחת מהמטופל ועל ידי בדיקה פיזיקלית.
אנשים הסובלים מקרע במניסקוס יתארו את התסמינים שפורטו לעיל:

 • כאב חד
 • כאב בסדק המפרקי
 • נפיחות במפרק
 • קושי מסויים בהליכה
 • לעיתים גם “בריחה”, Giving-way של הברך.

בבדיקה פיזיקלית ישנם שני מבחנים אופייניים אפלי ומקמורי.
במבחנים אלו מבצע הרופא או הפזיותרפיסט סיבוב של השוק לעומת הירך ורואה האם מופק כאב.

בדיקה קלינית מספיקה על מנת לאבחן קרע מניסקוס, אך האבחנה הדפניטיבית של קרע מניסקוס תעשה בבדיקת הדמיה – MRI. עם זאת, כפי שצויין לעיל, קרע מניסקוס קיים אצל רב אלו בני ה 50 שלהם שינויים שחיקתיים בברך ולכן, אם נשלח אנשים בני 50 ומעלה עם כאב כלשהו בברך לבדיקת MRI – סביר שהבדיקה תמצא חיובי לקרע או נזק משמעותי במיניסקוס. מציאת קרע מניסקוס בבדיקת MRI אינה מוכיחה שקרע המניסקוס הוא המקור לכאב בברך, על מנת להבין את מקור הכאב חשוב להבין את התסמינים ולבצע בדיקה פיזיקאלית.

קרע במניסקוס טיפול

בעבר, התפיסה ברפואה היתה שהמניסקוס הינו שריד התפתחותי קדום ולא נחוץ (כמו המעי העיוור) ואין לו כל חשיבות ולכן במקרה שאובחן קרע מניסקוס היה נהוג להסיר את המניסקוס במלואו. בשני העשורים האחרונים נעשו מחקרים רבים בתחום שהראו את החשיבות האדירה שיש למניסקוס, אפילו אם נקרע בחלקו, בהגנה על הסחוס ועל המפרק. באיזורים במפרק בהם הוסר חלק מהמניסקוס נמדד עומס גבוה והאצה משמעותית בשחיקה המפרקית. מחקר שבדק את שכיחות החלפת המפרק בקרב אנשים שעברו כריתה מלאה של המניסקוס, כארבעים שנה לאחר כריתת המניסקוס – הוראה ששיעור החלפת מפרקי הברך בקרב אלו שעברו כריתה מלאה של המניסקוס עלה פי 132 (!) לעומת אנשים בעלי מאפייני גיל דומים שלא עברו כריתת מניסקוס. לאור תובנות אלו ולאור מחקרים רבים נוספים שפורסמו בספרות הרפואית בעשור האחרון ישנה המלצה גורפת בקווים המנחים של מרבית האיגודים הרפואיים  לטפל ברב קרעי המניסקוס בטיפול שמרני.
כאשר מתרחש קרע, מפעיל הגוף אנזימים פרוטאוליטים, אנזימים אלו מטרתם לפרק את האזור הקרוע והפגוע כך שלא יפריע לתפקוד המפרק.
מנגנון זה, יחד עם חזרה מדורגת לפעילות, הינו המנגנון האבולוציוני לטיפול בקרע מניסקוס.

טיפול שמרני אפוסתרפיה

קרע במיניסקוס מידע על הניתוח.

ישנם מחקרים רבים המעידים על טיפול שמרני כתחליף יעיל ומשמעותי לניתוח קרע במניסקוס. עם זאת, רופאים רבים ממליצים דווקא על ניתוח בעיקר במקרים בהם הקרע משמעותי והסיבה להיווצרותו הינה טראומה שנגרמה ולא ניוון דווקא. היה והחלטתם לבצע ניתוח לרקע במיניסקוס, להלן נושאים שחשוב שתדעו.

הניתוח מתבצע בשני פתחים זעירים (ארטרוסקופיה). סיב אופטי מוחדר לאזור הברך, דרכו ניתן לראות תמונת וידאו של חלל הברך. תמונה חיה זו מאפשרת לרופא המנתח לבצע פעולה ניתוחית מבוקרת בחלל הברך דרך אותם חרירים שנפתחו לצורך כך.

בשלב הסקירה, מזהה הרופא את הקרע ומסיר באופן בררני ושמרני את המקטע הקרוע בלבד תוך כדי הקפדה על שימור רקמת המיניסקוס שלא נפגעה.

ברוב המקרים, קרע נוצר בשוליים הדקים הפנימיים של המיניסקוס. אזור זה לא מאפשר תפירה. הסרת החלק הקרוע של המיניסקוס לא מרידה מתפקודו ההגנתי של המיניסקוס.

במקרה בו זיהה הרופא שהקרע במיניסקוס הינו באזור ההיקפי שלו (האזור העבה יותר של המיניסקוס) וגילו של המטופל צעיר יחסית, ניתן לבצע תפירה ארטרוסקופית במקום שנפגע. 

חשוב שתדעו: ההחלטה באם להסיר את החלק הפגוע או לתפור אותו מתבצעת רק בשלב בו אתם נמצאים בהליך הארטרוסקופיה שכן רק אז ידע המנתח את מצבכם לאשורו.

הליך השיקום לאחר ניתוח קרע במיניסקוס

להזכירכם, הניתוח הינו קצר יחסית, מתבצע דרך שני פתחים זעירים לצידי הברך. לכן, שלב ההחלמה שנגרם בשל הניתוח קצר יחסית. כמה שעות לאחר הניתוח משוחרר המטופל לביתו. לרוב, החזרה לשגרת העבודה מתבצעת כשבוע עד 10 ימים מתום הניתוח, ולאחר כשבועיים עד שלושה ניתן אף לחזור לעבודה פיזית.

 • המשוחררים מניתוח ללא תפירת מיניסקוס משוחררים ללא תמיכה כלשהי להליכתם.
 • המשוחררים מניתוח עם תפירת מיניסקוס ישוחררו עם קביים להם יזדקקו למשך שלושה שבועות.

בשתי קבוצות המנותחים, מומלץ מאד כחלק מהשיקום על ביצוע פיזיותרפיה באופן קבוע. לרוב, מפגש אחד עם פיזיותרפיסט וקבלת הדרכה מלאה על ביצוע תרגילים עצמאיים בבית מספקת.

האם ניתוח קרע במיניסקוס משליך על בריאות הברך בעתיד?

מחקרים רבים בעולם הראו קשר ישיר בין מטופלים שעברו ניתוח קרע במיניסקוס לעומת אחרים שלא עברו הליך ניתוחי. הקשר שנצפה במחקרים מצביע על עלייה משמעותית, בגילאים מאוחרים, בביצוע ניתוחי החלפת מפרק בקרב אנשים שעברו בצעירותם ניתוח קרע במיניסקוס. לעומת אחרים שטופלו באמצעים שאינם ניתוחיים שאחוז הניתוחים להחלפת מפרק בקרבם היה נמוך משמעותית.

קרע במניסקוס טיפול שמרני

ההמלצות המרכזיות בטיפול השמרני הינן ביצוע פיזיותרפיה ולקיחת נגדי כאב ודלקת. המטרה בפזיותרפיה הינה להחזיר את טווח התנועה, להוריד את הנפיחות ולשמר את התפקוד המפרקי.  מטרת הטיפול בנגדי כאב ודלקת הינה לטפל בסימפטומים, קרי – להוריד את הכאב והדלקת, על מנת לאפשר שיקום תפקודי. יש לזכור שתרופות אלו (NSAIDS) מומלצות לשימוש קצר טווח ועלולות להזיק לסובלים מבעיות כרוניות כגון יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, כיב פפטי ועוד. זריקת סטרואידים יכולה להביא להקלה בכאב למשך תקופה מסוימת אך אינה נטולת תופעות לוואי ויש להפעיל שיקול דעת בשימוש באמצעי זה.

אפוסתרפיה הוכחה מחקרית כמורידה כאב ומשפרת תפקוד בקרב אנשים הסובלים מקרעי מניסקוס –באנשים הסובלים מקרע מניסקוס – נעשה כיוון של היחידות הביומכניות תחת הנעל בצורה שתוריד עומסים מאיזור הקרע ותאפשר תרגול של השליטה השרירית ללא כאב או בכאב מופחת. קמירות היחידות מותאמת בצורה שתיצור הפרעה קלה ולא מורגשת ש”תחנך” מחדש את השרירים סביב הברך לשלוט במפרק בצורה מאוזנת. התרגול נעשה במשך כשעה ביום, בסביבתו הטבעית של המטופל ובפעולותיו היומיומיות ללא צורך להקדיש זמן מיוחד לתרגול. לאחר מספר שבועות משתפרת השליטה השרירית במפרק בצורה משמעותית והכאב פוחת גם כאשר המטופל הולך בנעליו הרגילות

פורום קרע במיניסקוס

באינטרנט קיימים פורומים בעברית כמו גם בשפות אחרות. בפורומים אלו ניתן להתייעץ עם אנשים – חלקם רופאים מוסמכים, על נושאים שונים. ההמלצה המקצועית היא תמיד להגיע לאבחון הכולל מפגש עם צוות רפואי ועריכת סדרת בדיקות מקיפה כדי להבין ממה באמת סובלים. מכאן, נדע גם כיצד לטפל בבעיה.
חשוב לציין בהקשר זה, שתהליך האבחון באפוסתרפיה הוא ללא עלות. האבחון כולל פגישה עם צוות רפואי ותהליך אבחון במעבדת ההליכה המתקדמת.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות