סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך

קרע ברצועה הצולבת, ACL מאופיין בעיקר בחוסר יציבות של הברך שמוביל לירידה בפעילות הספורטיבית, חוסר שביעות רצון מתפקוד הברך בטווח הקרוב ושחיקה של הסחוס בברך בטווח הרחוק.

הטיפול השמרני לאחר קרע ברצועה הצולבת ולאחר ניתוח לשיחזור הרצועה הצולבת חשוב ביותר משום שהמערכת העצבית-שרירית חייבת ללמוד לקחת את תפקיד הרצועה הקרועה. השיקום אורך מספר חודשים (ממוצע של כ-6 חודשים) וכולל: הפחתת כאב ונפיחות, החזרת טווחי תנועה של הברך, חיזוק שרירים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית שרירית על ידי אפוסתרפיה ופיזיותרפיה.
אפוסתרפיה אידיאלית לשיפור השליטה השרירית שנפגעה כתוצאה מהקרע, וחזרה לתפקוד הפונקציונלי של הברך של לפני הפציעה.

מהי הרצועה הצולבת בברך?

הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) הינה אחת משתי הרצועות הצולבות בברך ומחברת את עצם הירך (פמור) לעצם השוק (טיביה). ה-ACL מורכבת מ-2 קבוצות של רצועות, אשר כל אחת מהן נמתחת במצב שונה (כיפוף או יישור).

תפקיד ה-ACL הוא לשמור על יציבות הברך למנוע תנועה קדמית מיותרת של השוק. ב-ACL נמצאים מליוני חיישנים המגיבים למתח בו ומשדרים מידע זה אל המוח. בעקבות העברת המידע דרך מערכת העצבים למוח, מתרחש גיוס שרירים בתזמון נכון בכדי לשמור על היציבות של מפרק הברך. כאשר הרצועה נקרעת, המוח מקבל פחות מידע כיוון שהחיישנים ב- ACL אינם משדרים עוד. לפיכך עולה חשיבות המידע שהמוח מקבל מהשרירים והגידים. זו גם הסיבה שאם רצועה קרועה שוחזרה בניתוח עדיין יש צורך בשיקום ייסודי כיוון שהרצועה שהושתלה אינה מכילה חיישנים ולמוח חסר חלק מהמידע לגבי תנועת הברך. כאשר למוח חסר מידע לגבי תנועת הברך הוא עלול לשגות בהפעלת השרירים סביב הברך.

קרע ברצועה הצולבת בברך

קרע ברצועה הצולבת הקדמית משמעו פציעת ברך רצינית האופיינית לספורטאים חובבים ומקצוענים בדרך כלל לצעירים שבחבורה. הפציעה נגרמת כתוצאה מחבלה, תנועה סיבובית או נחיתה עם קריסה פנימה של הברך (במנח של X), בדרך כלל בזמן ביצוע האטה, בפציעות שמערבות מגע, כגון שחקן שנתקל בשחקן אחר, הפציעה יכולה להיגרם מלחץ צידי על הברך (valgus stress), חבלה סיבובית או יישור יתר של הברך. בדרך כלל בזמן הפציעה יש כאב חזק והספורטאי אינו יכול לחזור לפעילות. בגלל שמדובר ברצועה תוך מפרקית ישנו דימום אשר גורם לנפיחות תוך מספר שעות בודדות.
קרע של ה-ACL יכול להתרחש במגוון של פעילויות ספורט ובעיקר באילו הכוללות שינויי כיוון רבים. נשים נוטות להיפצע יותר מגברים וזאת משום מבנה הברכיים הנוטה יותר לרגלי X. קרע ב- ACL מאופיין בעיקר בחוסר יציבות של הברך שמוביל בטווח הקרוב לירידה בפעילות הספורטיבית, חוסר שביעות רצון מתפקוד הברך ובטווח הרחוק לשינויים שחיקתיים בברך. ב-50% מהקרעים ב-ACL נמצא גם קרע במניסקוס, כאשר במקרים אקוטים המניסקוס החיצוני (לטרלי) הוא השכיח להיפגע.כמו כן ישנו המונח הידוע ""Unhappy triad או terrible triad"" אשר מתאר קרע של ה-ACL יחד עם המניסקוס המדיאלי או הלטרלי והרצועה הפנימית-צידית (MCL). בדרך כלל קרע ב-ACL מערב נזקים נוספים לרקמות אחרות בברך.

סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך?

אפוסתרפיה יכולה לעזור גם במניעת ניתוח וגם בשיקום!

יתרונות הטיפול:

 • הפחתת כאב והעלאת תפקוד ואיכות חיים
 • החזרת טווחי התנועה של הברך
 • הפחתת עומסים מהמפרקים והקניית תבנית תנועה נכונה
 • חיזוק שרירים המייצבים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית
 • מומלץ ע”י אורטופדים ופיזיוטרפיסטים
 • הוכח מחקרית
 • מותאם לך אישית

למי מתאים הטיפול?

 • אם כבר ניסית הכל – משככי כאבים, תרגילים, זריקות ושום דבר לא ממש עזר
 • אם קשה לך לבצע פעילויות יומיומיות – לעלות במדרגות, ללכת, להתיישב
 • אם אתה רוצה טיפול טבעי, בטיחותי, ללא תופעות לוואי
 • אם המליצו לך על ניתוח ברך, ואתה מעוניין להאיץ את קצב ואיכות השיקום שאחרי
 • אם אתה רוצה לחזור לעשות את הדברים שאתה אוהב, בוא לאפוסתרפיה

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? קבלו מידע מורחב על אפשרויות הטיפול השונות הקיימות כיום, כדי שתוכלו לקבל החלטה נכונה על הדרך המתאימה לכם.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ובכן, כאבי ברכיים הינן אחת הפגיעות השכיחות והאופייניות בקרב אצנים. ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים. כאב ברך קדמי הינו הנפוץ ביותר. קראו על הגורמים וכיצד ניתן לטפל ולמנוע כאבי ברכיים בריצה
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה ובפעילות גופנית
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם. קראו עכשיו על הגורמים וכיצד לטפל ולהמנע מכאבי ברכיים בהליכה או מאמץ.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
כאב ברך קדמי יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת. חשוב לברר מהו הגורם לכאב ולטפל בו בהקדם. קראו על הגורמים לכאב ברך קדמי וכיצד התופעה ניתנת לטיפול.
לקריאת המאמר
טיפול רפואי בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. במאמר זה תוכלו להבין מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו ובכך לשפר משמעותית את איכות חייכם.
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו על מנת שלא תחול החמרה נוספת. קראו על הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה ולפעילות להן אתם רגילים.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש. במאמר זה תקבלו מידע על תהליך הארטרוסקופיה וגם על דרכי השיקום האפשריות.
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם ועם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות. במאמר זה תקבלו מידע על כאבי ברכיים וגם על הדרכים לטפל בהם.
לקריאת המאמר
לכו על זה
על הקשר ההדוק בין הליכה, כאבי ברכיים ו"מעגל הכאב" - כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך (כאב פטלו-פמורלי)
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד עבודה נכונה עם השרירים הסובבים את האזור תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים, מכל סיבה שהיא, סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. במאמר זה תקבלו טיפים מצויינים לשינה טובה יותר גם אם הברכיים כואבות.
לקריאת המאמר
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך. מהן אפשרויות הטיפול השונות והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו?
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
מתמודדים עם דלקת בברכיים? קראו על הסיבות להופעת הדלקת, כיצד ניתן לזהות אותה, ועל הדרך בה תוכלו לחזור לתפקוד ואף לשפר את דפוסי ההליכה שלכם על מנת להימנע מדלקת נוספת בעתיד.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים ביניהם כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? במאמר זה תקבלו אינפורמציה מעניינת על טיפול בבעיות ברכיים הקשורות לעודף משקל.
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
רצועות הברך ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ולפגיעה ביציבות ובתנועת הגוף. קראו כיצד מטפלים ברצועות ברך פגועות ביעילות.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - מאמריםכאבי גב - מאמרים