שיקום אחרי ניתוח להחלפת מפרק הברך או הירך

ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך נחשב ניתוח גדול אשר מטרתו העיקרית היא שיפור איכות החיים. הזמן הנכון לביצוע הניתוח נקבע לפי מידת שחיקת הסחוס במפרק, רמת הכאב, רמת התפקוד היום יומי, מצב רפואי כללי וגיל. כתוצאה משחיקת המפרק והכאב הנובע מכך, יש שינוי בעבודת השרירים שנחלשים ולא עובדים באופן תקין וכתוצאה מכך מתרחשת פגיעה ביציבות המפרק.
כאשר מחליטים על ניתוח החלפת מפרק ירך או ברך, חשוב ביותר להתייחס לשיקום אחרי ניתוח להחלפת מפרק הברך או הירך ולהתחיל אותו – עוד לפני הכניסה לניתוח ובהתאם ליכולתו של המטופל. שרירים חזקים העובדים בתזמון ושליטה טובים יותר, יקלו על השיקום לאחר הניתוח ויביאו לתוצאות טובות יותר מבחינה תפקודית.

איכות חיים מוגדרת באופן שונה מאדם לאדם ובהתאם גם מטרות ניתוח החלפת מפרק ירך / ברך והשיקום. יש להתאים את רמת השיקום בהתאם ולאפשר חזרה לפעילות ברמה גבוהה כולל חזרה לפעילות גופנית. דבר זה יתאפשר כתוצאה מהנעה נכונה של המפרק החדש על ידי עבודת שרירים מתוזמנת וחזקה כאחד. התמדה בשיקום ובתרגול השרירים לאחר הניתוח יבטיחו שיפור משמעותי בתפקוד וביכולת של המטופל לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך / ברך ובשביעות רצונו.

הליכה מוקדמת לאחר ניתוח החלפת מפרק היא חשובה ביותר, בתחילה יתכן ובעזרת אביזרי עזר להליכה כגון הליכון, קביים או מקל. על מנת לשפר תבנית הליכה ולהשיג תנועה תקינה במפרק חשוב לשלב טיפול שמרני כגון: פיזיותרפיה ואפוסתרפיה וזאת בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

שיקום אחרי ניתוח להחלפת מפרק הברק או הירך בעזרת אפוסתרפיה כטיפול משקם לאחר ניתוח, מאפשר אימון שרירי המותאם אישית ברמת הקושי למטופל.  לרוב מומלץ להתחיל את הטיפול באפוסתרפיה כ-4 שבועות לאחר הניתוח במקביל לאישור הרופא המנתח . הטיפול באפוסתרפיה לאחר ניתוחי החלפת מפרקים מאיץ את החזרה לתפקוד תקין לאחר הניתוח ומשפר את תוצאת השיקום הסופיות.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - מאמריםכאבי גב - מאמרים