כאבי גדילה בברכיים

כן, זה קורה גם לילדים ונוער – כאבי ברכיים בגיל ההתבגרות. כאבי גדילה בברכיים הינם מנת חלקם של ילדים, נערות ונערים. מרבית המקרים מתחילים בגיל שמונה ומסתיימים בסביבות גיל שש עשרה. הסימפטומים לכאב שונים, כאב בברך הפנימית, כאב בברך האחורית, כאבי ברכיים ושוקיים, לעיתים כאבי גב בצד שמאל או ימין. עם זאת, ברב המכריע של המקרים הכאבים הינם כאבים ברך קדמיים (Anterior Knee Pain ) . כל אלו הינם מנת חלקם של ילדינו ומתבגרינו. הסיבות לכאב יכולות להיות מפעילות יתר של מפרקי הברכיים, פציעות או מצבים רפואיים שהובילו לתופעת הכאב.

 

המכנה המשותף למרבית הילדים ובני/ות הנוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים הינו פעילות יתר (Overuse Injury ). פעילויות כגון ריצה וקפיצה מפעילות לחץ על מפרקי הברך ועל מערכות השריר, על הגידים והרצועות ומערכות העצבים. בנוסף, בעשור האחרון, בשל ריבוי מערכות שינוע ממונעות (אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי, סקייט בורד ממונע ועוד) חלה עלייה משמעותית ביותר בכל הקשור לפציעות קשות בקרב ילדים ונוער. חשיפתם לתאונות, למכות קשות באזור הברכיים, לסיבוב מהיר ומשמעותי של מפרקי הברכיים מוביל רבים ורבות מהן לטיפולים מתמשכים ואף לניתוחים מורכבים.

כאבי ברכיים בקרב ילדים ומתבגרים. התסמינים הראשיים:

ככלל הכאבים מתחילים ומחמירים עם פעילות גופנית, התחושה מתחילה לרוב כעמומה באזור שמאחורי פיקת הברך, מתחת לברך או גם בצידי פיקת הברך. בשלב מתקדם תורגש גם חולשה בשריר הירך.

 • כאבים בברך הקדמית. כאב בצד הקדמי של הברך. כאב פלטלו-פומורלי. 
 • כאבים בברך האחורית. כאב המתבטא בצד האחורי של הברך.
 • כאבי ברכיים המלווים בכאב שוקיים.
 • פציעות ברצועות וגידים בברך או בעצם הפיקה עצמה.

 

כאבי גדילה בברכיים

 כאבים בברך הקידמית הגורמים הראשיים:

 • תזוזה של פיקת הברך תוביל לכאב בברך הקידמית. הכאבים יכולים להופיע בברך אחת או בשתי הברכיים. תופעה זו נקראת גם סאב-לוקסציה (subluxation ) 
 • הסיבות השכיחות לכאבים בברך הקידמית:
 • חוסר גמישות או חולשה של שרירי הירכיים התומכים בברך.
 • ציוד לא תקין באימונים ובפעילות הגופנית (נעליים לדוגמה) ושיטות אימון לא מותאמות.
 • פעילות יתר ושימוש מופרז בברך כתוצאה מפעילות גופנית כלשהי.
 • זוית גבוהה בין עצם הירך לבין עצם השוקה (Q angle ) הגורמת לסטיה במסלול הפיקה ובעקבות כך ללחץ וחיכוך עוד בין עצם הירך (Femur ) לעצם הפיקה  (Patella ) 
 • גמישות יתר (Hyper Laxity , Hyper Mobility ) הגורמת לירידה בשליטת השרירים והעצבים בברך ולעבודה מאומצת של השרירים אשר תפעיל לחץ על הפיקה
 • פלטפוס – כפות רגליים שטוחות המשנות את צורת ההליכה וגורמות לכאב בברך.

כאבי ברכיים בגיל ההתבגרות בשל תאונה או פציעה

במצב בו פציעה הובילה לכאב ברכיים יש לפנות לרופא על מנת לטפל במקרה קרוב ככל הניתן לזמן התאונה. התסמינים המלווים פציעת ברך:

 • כאבים באזור הברך הקשור ישירות לפציעה.
 • חוסר יכולת ליישר את הברך או לכופף אותה בשל הפציעה.
 • חריקה או נקישה בברך בזמן כיפוף הברך.
 • נפיחות פתאומית בברך
 • צליעה

המצבים הנצפים השכיחים ביותר בשל פציעה בברך:

 • קרע במיניסקוס. קרע ברקמה הסחוסית הממוקמת בברך בין עצם הירך לשוקה.
 • קרעים ברצועת הברך. קרעים באחת או ביותר מרצועות הברך: הרצועה הקדמית, הרצועה האחורית או הרצועה הצולבת.
 • דלקת בבורסה. בורסיטיס. דלקת בכיס הנוזלים הממוקם במפרק הברך.
 • דלקת בגידים. פציעה עשוייה להוביל לדלקת בגידים הממוקדמים בברך כמו הגיד הארבע ראשי או גיד הפיקה.
 • פריקה של פיקת הברך. בריחה / גלישה של פיקת הברך ממקומה הטבעי. .

מחלות ומצבים רפואיים המובילים לכאב ברכיים בקרב ילדים ומתבגרים

ישנם מצבים רפואיים ומחלות שעשויות לגרום לכאבי ברכיים בגיל ההתבגרות. 

 • מחלת אוסגוד – שלטר. מחלה זו פוגעת כסנטימטר מתחת לפיקת הברך באזור בליטת העצם. מחלה הנפוצה בעיקר בקרב נוער מתבגר הפעיל מבחינה גופנית. פעילות מאומצת זו מובילה לשימוש יתר בשרירי הירך. במרבית המקרים המחלה נעלמת עד גיל 16. היא יכולה לפקוד ברך אחת או את שתי הברכיים במקביל.
 • תסמונת סינדינג לארסן ג’והנסן. מדובר במחלה אשר פוקדת את חלקה התחתון של עצם הפיקה. דלקת נוצרת באזור בשל תנועתיות יתר של הירך בתקופת הגדילה.
 • דלקת מפרקים אידיופטית. מדובר על דלקת מפרקים שגרונית המובילה לתחושת כאב, למצבים של אבדן יכולת תנועה ונוקשות במפרקים שונים בגוף. בחלק מהמקרים הדלקת פוקדת גם את מפרק הברך.
 • אוסטאוכודריטיס דיסקנס. מחלה המאופיינת בהתשחררות של חלקי עצם וסחוס אל חלל המפרק עצמו. במקרים רבים הגורם למחלה זו נובע מפעילות גופנית מאומצת.

סיכום להורים שבינינו

אין מקום ללחץ וחרדה. כאבי ברכיים בגדילה, כאבי ברכיים בגיל ההתבגרות הן חלק בלתי נפרד מהנושאים בהם אנו נדרשים לטפל. כמו שהובהר, במרבית המקרים מדובר בתופעה שנגרמה בגין פעילות יתר של ילדיכם או ילדתכם.

 

פעילות ספורטיבית מאסיבית שהובילה לתופעת הכאב. במקרים שכאלה תוכלו לפנות לרופא, לקבל עצה, להוריד ממתח הפעילות, לתת למאמן/ת מידע כדי שהאימונים הבאים יתאימו למצב הברכיים של ילדכם/תכם ולצייד אותם בנעליים מתאימות לסוג הפעילות. כאב בברך הפנימית, כאב בברך האחורית, כאבי ברכיים ושוקיים כל אלה הינם חלק בלתי נפרד מגיל ההתבגרות ומבעיות הכאב הקשורות בגדילה. אך שימו לב, היה והתופעות והסימפטומים קשים יותר או אינם משתנים עם הזמן לטובה עליכם לגשת ולבחון באם הבעיה אינה קשורה למחלות מסויימות ולטפל בנושא. כך או כך דעו שמערך הרפואה כיום מודע למכלול הבעיות הקשורות בכאבי ברכיים בקרב ילדים ונוער. האבחונים אינם מסובכים, ברובם אינם כרוכים בכאב, והטיפולים הניתנים כיום אפקטיביים במיוחד. 

 

חשוב לציין: במידה וכאב הברך הינו כאב אקוטי, כאב חריף שהחל זה עתה והוא מלווה בהופעת חום סיסטמי (חום בכלל הגוף) אזי יש לפנות לרופא מיידית

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות