כאבי ברכיים בישיבה

תחושה של כאבי ברכיים בישיבה נפוצה ומוכרת. ישנם גורמים שונים המובילים לתופעה זו. יש החשים כאבי ברכיים גם בשינה, ויש החשים כאבי ברכיים בהליכה או במאמץ. הסיבות לכל סוגי הכאב שונות במעט אך באופן כללי מדובר בתופעות הדורשות התייחסות רפואית על מנת לשלול או לאושש מצבים רפואיים ובריאותיים.

מהם הגורמים שעלולים להוביל לכאבי ברכיים בישיבה.

 • דלקת פרקים ניוונית. אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לתופעת כאבי הברכיים בישיבה היא דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלה כרונית שגורמת לשחיקת הסחוסים במפרקים ומכאן גם נובע הכאב.
 • גמישות יתר – במקרים רבים גמישות גבוהה גורמת לזוית Q (Q Angle ) – זוית בין הירך לברך שהינה גבוהה במקרים רבים של גמישות יתר ו”רגלי X  ” . מבנה מהביא ללחץ של הפיקה כנגד הצד החיצוני של הגלגלת (טרוכליאה) בין הפיקה לעצם הירך (פמור)
 • חולשה אגנית –שינויים הורמונליים, ירידה בפעילות , גיל, הריונות ולידות, כל אלו יובילו לחולשה של השרירים המקיפים את האגן, כולל השריר הארבע-ראשי בו נמצאת הפיקה. הדבר יביא לעבודה לא מאוזנת של שרירים אלו שיתכווצו בכח אקססיבי ויעבירו עומס מהאגן לפיקה.
 • דלקת מפרקים שגרונית. מחלה זו הינה ממשפחת המחלות האוטואימוניות בהן הגוף תוקף את עצמו. לרוב, הפגיעה מתבטאת ברקמות, בגידים וברצועות ובמפרק עצמו.
 • גיל. כאבי ברכיים בישיבה קשורים גם לגיל. ככל שגילנו עולה, מערכות השרירים התומכות במפרק הברך, הגידים והרצועות, הולכות ונחלשות. תופעה זו מובילה ללחץ גובר על המפרקים עצמם, לשחיקה מוגברת ולתופעות של כאב גם בזמן מנוחה.
 • השמנת יתר. משקל גופנו יוצר לחץ על מפרקי הברכיים. ככל שאנו מוסיפים לעלות במשקל הלחץ גובר, העומס על השרירים, על הרצועות התומכות ועל המפרק עצמו גובר. עם התעצמות הלחץ נרגיש בכאב גם במצב ישיבה.
 • יציבה שאינה נכונה. בעיית יציבה עשוייה להוביל גם היא לתחושות כאב בברך אחת או בשתי הברכיים במצב ישיבה. למעשה, חוסר באיזון בחלוקת העומסים על הברכיים יוביל לעומס גובר ומתעצם על אחת מהן. הכאב במצבים אלה יהיה ביטוי לעומס על השרירים ועל שחיקת המפרק.
 • תאונה או פציעה וטראומה. במקרים של פציעה תחושת כאב הברך יכולה לפקוד גם בזמן ישיבה. לעיתים, התאונה או הפציעה התרחשה שבועות או חודשים לפני תחושת הכאב ותופעת הכאב תיתן אותותיה מאוחר יותר ולא בסמיכות לתאונה.

כאבי ברכיים בישיבה

הסיפטומים שיכולים להתלוות לכאב בזמן ישיבה.

לא כל כאב ילווה בסיפטומים כלשהם, אך ישנם סיפטומים מוכרים המלווים את כאב הברכיים במרבית המקרים. כל סימפמפטום יהווה מקור מידע לרופא שיבדוק את מצבכם.

 1. נפיחות בברך. הנפיחות יכולה להתלוות באדמומיות באזור העור ובתחושת חום באזור.
 2. קשיון. תחושת “קשיחות בברך”.
 3. “קליק בברך” או חריקה. תחושת מפרק רופף המובילה לצלילים שאינם מוכרים לכם מתוך הברך עצמה.

דרכי הטיפול בכאבי ברכיים במצב זה.

ראשית אבחון רפואי מקצועי שבחלק מהמקרים יחייב גם בבדיקות הדמיה כמו צילום רנטגן, MRI או CT. הטיפול שיקבע הרופא ישען על האבחון.

 • המלצת רופא על מנוחה. לעיתים, מנוחה לברך או ברכיים חשובה ועשוייה אף לפתור את תחושת הכאב. לרוב, ימליץ הרופא על הרמת הרגל כלפי מעלה בשלב המנוחה. שלב זה רצוי שיהיה קצר ככל שניתן על מנת שלא להחריף חולשה שרירית.
 • קומפרסים קרים – כן. כמה פשוט ככה יעיל. כאשר יש עומס על הברך מתפתחת דלקת (הכוונה אינה לאינפקציה – דלקת זיהומית אלא לאינפלמציה – הרחבת כלי דם, הפרשת נוזלים לרקמה, חום וכאב. קומפרסים קרים באמצעות כרית ג’ל או אפונה קפואה על פיסת בד דקה למשך עשר דקות מספר פעמים ביום – מביאה לכיווץ כלי דם, ירידה בכאב ושיפור הדלקת. אזהרה: קומפרסים חמים עושים את התהליך ההפוך – הם אמנם מורידים את הכאב אך מביאים להרחבת כלי הדם ומחמירים את הנפיחות והדלקת.
 • תרופות. היה ותזוהה דלקת ימליץ הרופא על תרופות להפחתת דלקת וכאב. היה ולא תזוהה דלקת ימליץ הרופא על תרופות להפגת כאב.
 • זריקות לברך. הזרקת סטרואידים , PRP  , אורטוקין או חומצה היאלרונית עשויה להפחית כאב.
 • פיזיותרפיה. תרגול השרירים העוטפים את מפרק הברך וחיזוקם עשוי להפחית כאב.
 • אפוסתרפיה. טיפול אפוסתרפיה מחזק את מערכות השרירים התומכות במפרק, מסית עומסים מהברך הכואבת ומחזיר לגוף את האיזון לתנועה מיטבית ללא כאב.
 • ניתוחים. במקרים קיצוניים בהם הכאב הופך בלתי נסבל ומלווה את המטופל בהליכה, בישיבה, בכל תנועה ותנועה הרי שגם ניתוח החלפת מפרק יכול להעניק פתרון לכאב.

*חשוב לדעת: למעט מקרים של פגיעה קשה – שברים או נמק בעצם אין תחליף לחזרה לפעילות. תנועה , הליכה, תרגול מחזקות את השרירים סביב מפרק הברך ובאגן ומאפשרות שיקום, שיפור ושימור של מצב המפרק.

כאבי ברכיים בזמן שיושבים

איך נימנע מכאב ברכיים בכלל ומכאב ברכיים בישיבה בפרט.

ראשית זכרו. מפרקי הברכיים נושאים עליהם כל תנועה מתנועות הגוף כשאנו במצב עמידה, הליכה או ריצה. לכן, שמירה על משקל מאוזן, חיזוק השליטה השרירית האגנית, פעילות גופנית נכונה המחזקת את מערכות השרירים התומכות במפרקים, שימוש בנעליים מתאימות המגנות על המפרקים יטיבו עם גופכם מאד ויסייעו במניעת כאב ברכיים בהווה ואולי אף בעתיד.

 

שאלות ותשובות:

זריקות לברך לא יכולות לשכך כאב לצמיתות! זריקות אלה ניתנות במצבים מרכבים ויש לחזור עליהן בכל מספר חודשים. גם אז, במקרים רבים, לאחר מתן כמה סבבי זריקות הכאב חוזר ואינו מושפע מהן כבעבר. בעיקרון, הטיפול היעיל ביותר בכאבי ברכיים מחייב בחיזוק מערכות השריר התומכות במפרק. רק כך ניתן להגיע לתוצאות הקרובות למילה "לצמיתות". 

ברב המקרים דווקא אי הפעלת הברך היא זו הגורמת לכאב ולהחרפה במצב הברך ! כל מפרק זקוק לתנועה – תנועה שתשמר את גמישותו , שתשפר ותשמר את מצב השרירים והעצבים התומכים בו, שתחזק את האגן ואת ליבת הגוף.  כאשר אנו לא פעילים השרירים נחלשים, הריקמה הרכה מתקצרת והעומסים על המפרק הולכים וגדלים. בדיקה רפואית תוכל לסייע למצוא את הגורם, ולכוון לטיפול ושיקום מתאים. 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות