כאבי ברכיים בהליכה – כל מה שצריך לדעת

לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן. הכאבים יכולים להופיע במספר אזורים של הברך: כאבים בברך שמאל בצד החיצוני, כאבים חזקים בברכיים, כאבים מאחורי הברך, כאבים בצד החיצוני של הברך וכאבי ברכיים בכיפוף. למעשה, מדובר בכאבים המופיעים בתנועה. אז מה בעצם מתרחש בברכיים שלנו שעלול לגרום לכאב? איך זה שלא כאב לנו אתמול, והיום אנו סובלים מכאב ברכיים

מדוע אנו סובלים מכאבי ברכיים בהליכה?

הברכיים של כל אחד ואחת מאתנו מהוות מערכת סגורה, מורכבת מאד וחשובה. בכל ברך נמצא מפגש בין שתי עצמות חזקות וגדולות: עצם הירך ועצם השוק. שכבת סחוס עדינה מונעת שחיקה בין עצמות אלה, ומערכות שרירים עצבים וגידים מגנות על הברכיים מפני חולשה ופגיעה.

 

הברכיים שלנו נושאות במהלך חיינו את כל כובד משקלנו, ובזכות יכולתן הנדירה להניע אותנו קדימה, להזיז אותנו לימין ולשמאל, לאפשר לנו תנועה אחורה, הן נושאות בנטל הגדול ביותר הקשור בנשיאת העומסים שלנו בכל יום, שעה ורגע. עם השנים, ככל שאנו מתבגרים, מערכות השרירים התומכות במפרקי הברכיים הולכות ונחלשות. ככל שעובר הזמן, השחיקה הולכת וגוברת ולפתע אנו מרגישים בכאב. הכאב יכול לפקוד אותנו בהליכה, הוא יכול להופיע ככאב חד, הוא יכול להתפתח מתחושת אי נוחות לכאב. לכאב הברכיים פנים רבות. ולכן חשוב מאד להכיר את סימפטום הכאב היטב, ככל שנגדיר לרופא שלנו מהו אופי הכאב – כך יוכל להבין ביתר וודאות את מקורו ולהתאים לנו טיפול בכאבי הברכיים.

 

כאבי ברכיים בהליכה

כדי לעזור, להלן רשימת כאבי הברכיים מהן סובלים רבים:

לכל אחד מהסימפטומים הבאים סיבה וגורם אחר. להלן התלונות הנפוצות ביותר לכאבים בברך.

 • כאבי ברכיים בהליכה. בשלב בו אתם נעים קדימה אתם חשים בכאב.
 • כאבי ברכיים בכיפוף. בשלב בו אתם יורדים בירידה, או עולים בעלייה אתם חשים בכאב. 
 • כאבים בצד הפנימי של הברך. בתנועה או במנוחה, אתם חשים בכאב פנימי בברך.
 • כאב בקדמת הברך. אתם חשים בכאב באזור פיקת הברך או בסביבתה.  
 • כאבים מעל או מתחת לפיקת הברך. תחושת הכאב מעל או מתחת לפיקה.
 • כאבים מאחורי הברכיים. הכאב מורגש בצד האחורי של הברך.
 • כאבים בצידה החיצוני של הברך. הכאב מורגש בצידי הברכיים.
 • כאב ברכיים בכיפוף. תחושת הכאב מופיעה כשהברכיים מבצעות כיפוף. 

מדוע אנו מרגישים כאב ברכיים דווקא בהליכה?

ובכן, הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות ורק בדיקה מקיפה תוכל למצוא ולאתר את הגורם לכאב ממנו אתם סובלים. בהחלט חשוב להיבדק מהסיבה הפשוטה: כאבי בירכיים ניתנים לטיפול ולשיקום. אדישות לכאב ברכיים עשויה בהחלט להוביל להחרפת הכאב ולבעיות נוספות.

הנה סיבות שיכולות להיות קשורות בכאב הברכיים ממנו אתם סובלים:

 • דלקת בברך. דלקת שנובעת משחיקה, מקרע, מבעיה שיש לאתר לעיתים הבעיה מתחילה במפרק אחר והכאב בברך הינו רק סימפטום..
 • דלקת במפרקים. דלקת שבבסיסה קשורה למחלות אוטואימוניות. 
 • סינדרום ITB
 • אוסטיאוארתריטיס – שחיקת סחוס.
 • בוריטיס – דלקת פס אנסרינוס.
 • דלקת בגיד הפיקה.
 • קרע ברצועה צולבת.
 • קרע ברצועה פנימית או חיצונית (מידאלית או לטרלית).
 • אוסטיאונקרוזיס (נמק עצמות המפרק)
 • קרע במיניסקוס.

כיצד פותרים כאבי ברכיים בכלל וכאבי ברכיים בתנועה ובהליכה בפרט?

כפי שהבנתם מהקריאה עד כה, מערכת הברך מורכבת ומחייבת התייחסות ובדיקה מקצועית ומקיפה. לכל כאב בברך ישנם סימפטומים שונים ממטופל למטופל. מאחורי כל כאב – עומד גורם לכאב. חשיבות הטיפול בכאבי הברכיים מחייב אבחון וזאת כדי שהטיפול בכאבי הברכיים יהיה נכון ומדויק לפתרון הכאב.

להלן רשימת הגורמים אליהם כדי שתפנו:

 1. רופא המשפחה. רופא המשפחה שלכם מודע לגלכם, למצבכם הרפואי הכללי, לתאונות או פציעות שעברתם בעבר. כשישמע מכם על כאב הברכיים, יוכל לכוון אתכם לרופא מקצועי להמשך טיפול. מרופא המשפחה תקבלו את ההפניה לאבחון וטיפול מעמיק יותר.
 2. אורטופד מומחה יבצע בדיקה, אולי אף ישלח אתכם להמשך בדיקה (CT  או MRI או כל בדיקת מעבדה אחרת) על מנת לאתר את מקור הכאב ולקבוע טיפול.
 3. הטיפולים שיוצעו יכולים להיות: מרשם לתרופות ומשככי כאבים. טיפול אפוסתרפיה (שיקום הכאב באמצעות טכנולוגיית הטיפול של מערכת ההליכה הביומכנית). טיפולי פיזיותרפיה. טיפולי הידרותרפיה. במקרי כאב קשים אולי יציע לכם זריקות משככות כאב לברכיים. במקרים קיצוניים יותר יוצע לכם ניתוח החלפת מפרק.   

הסוד מאחורי שיקום כאב הברכיים:

חשוב מאד שתדעו. כאב ברכיים ניתן בהחלט לשקם. במרבית המקרים לחזור לחיות ללא כאב ולתפקד כרגיל.

 

הסוד העומד מאחורי שיקום הברך הכואבת נעוץ בעובדה שהברך מוקפת שרירים. שרירים ניתן לחזק וללמד לעבוד בסנכון טוב יותר עם שאר המפרקים בגופינו. ככל שמחזקים את המערכת השרירית הסובבת את מפרק הברך, כך השחיקה יורדת, חלוקת המשקלים על הגוף נכונה יותר והאיזון מוחזר לתבנית ההליכה שלנו. בקצרה – חיזוק מערכת השריר מונעת כאב. והטיפול הגאוני העומד מאחורי נתון זה הינו שיקום באמצעות אפוסתרפיה. מערכת הליכה ביתית זו, מאפשרת לחזק את שרירי מפרק הברכיים בקלות, ללא מאמץ וללמד את הגוף תבנית הליכה נכונה יותר בהתאם למצבכם. בכל פעם שנועלים את נעלי אפוסתרפיה וצועדים בהם כל השרירים חוזרים לתפקד, מתחזקים, משתקמים ומחזירים את הגוף לאיזון. זו הסיבה שלבטח גם רופא המשפחה שלכם ימליץ מאד על שיקום כאב הברכיים שלכם באמצעות המערכת. 

שאלות ותשובות

מומלץ לפנות לרופא המשפחה שיוכל להפנות להמשך בדיקה אצל אורטופד מומחה. האורטופד יבצע בדיקה מקיפה ויקבע טיפול מתאים לשיקום כאב הברכיים.

האורטופד עשוי להציע מרשם לתרופות ומשככי כאבים, טיפול אפוסתרפיה, טיפולי פיזיותרפיה או הידרותרפיה, זריקות משככות כאב לברכיים, ובמקרים קיצוניים אף ניתוח להחלפת מפרק.

חשוב לטפל בכאבי ברכיים בהליכה מכיוון שאדישות לכאב עלולה להוביל להחמרת הכאב ולבעיות נוספות. כאבי ברכיים ניתנים בדרך כלל לשיקום יעיל, ולכן רצוי לאבחן נכון את הגורם לכאב ולתת מענה טיפולי הולם.

מאמרים נוספים באותו נושא:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות