טיפול זריקות לברך

בואו נדבר על אחד הטיפולים המוכרים במקרים של כאב בברך ימין שמאל או שתיהן: טיפול זריקות לברך. במקרים בהם תאונה או חבלה בברך מובילה לכאבים ובמקרים רבים ,השכיחים בגלאי 50 ומעלה, עקב שחיקת סחוסים או ירידה תפקודית באיכות מערכות השריר התומכות במפרק ותופעת כאב מוצע טיפול זריקות לברך ע”י הרופא.

 

טיפול זריקות לברך אינו מוכר בסל הבריאות וישנם סוגים שונים של חומרים המוזרקים לברך. מחיר הטיפול משתנה בין חומר הזרקה אחד לשני ובין רופא לרופא.

 

טיפול זריקות לברך

 

מדוע מוצע טיפול בזריקות לברך?

טיפולים בהזרקות לברך מחדיר אמצעי לסיכוך המגע בין הסחוסים. אם נדמיין לרגע את הגורם העיקרי לכאב הברכיים נבין שהכאב במרבית המקרים נוצר ברגע שישנו מגע בין הסחוסים המגנים על המפרק. מדוע זה קורה? שחיקה, עודף משקל, גיל, ובעיקר ירידה באיכות ותפקוד מערכות השרירים המגינות על המפרק מובילה עם השנים למצב בו ישנו מגע בין סחוס לחסוס, נוצר לחץ, הלחץ והשחיקה מובילים לכאב ואף עלולים להוביל למצב בו יהיה המטופל חייב בניתוח החלפת מפרק. טיפול בזריקות לברך משמן את אזור המגע והמפגש ולמעשה מאפשר תנועתיות טובה יותר ושחרור מה מהלחץ.

 

האם הזרקה לברך פותרת לתמיד את הגורם לכאב? לא ולא. אמנם טיפול בזריקות לברך מוריד את סף הכאב אך הוא אינו פותר את מקור הבעיה ולכן זריקות לברך יחייבו המשך טיפול בהזרקות. יש המגיעים אחת לשבוע להזרקה ויש העושים זאת 4-6 פעמים בשנה. בכל מקרה, במרבית המקרים, לאחר תקופה גם טיפול זה מפסיק להיות אפקטיבי שכן המקור העיקרי לכאב לא טופל. המקור העיקרי הינו חולשה שרירית בכל מערכות השריר התומכות במפרק. טיפול במערכות שריר אלה עשוי לשנות ולהטיב את איכות החיים, למנוע כאב חוזר, לשקם את המפרק הפגוע ולהעניק למטופל איכות חיים ותפקוד מלא.

סוגי הזריקות לברך.

ראשית, חשוב לדעת שהחומרים המוזרקים לברך מפוקחים ומאושרים לשימוש ע”י משרד הבריאות. בדיקת הרופא והבנתו את מצבכם היא שתקבע באיזה חומר מומלץ להשתמש. הזרקות לברכיים אינן חד פעמיות ויש לחזור עליהן בכפוף לאבחון הרפואי ולהמלצת הרופא. יש רופאים שישלחו אתכם לרכוש את חומר ההזרקה ולחזור אליהם ויש רופאים שיטפלו בכם במרפאתם בחומרים הנמצאים ברשותם. עליכם לזכור שהטיפול אינו מוכר בסל הבריאות אך על חומרים מסויימים לזריקות תקבלו הנחה מהקופה אליה אתם שייכים. מחירי הזריקות משתנים בין רופא לרופא ותלויים גם בסוג החומר המוזרק והם נעים בין מאות שקלים לטיפול לאלפי שקלים לטיפול.

 

טיפול לברכיים

 

כל כמה זמן תצטרכו חזור על טיפול ההזרקה? זה תלוי מאד במצבכם, בהתאם לסוג הזריקה הטיפולים כוללים כזריקה אחת עד חמש זריקות הניתנות לרב בהפרש של שבוע על פי פרוטוקול הטיפול.

ישנם חומרים רבים של חברות שונות עליהן ימליץ הרופא, אך כולן מחולקות לשתי משפחות ראשיות:

  • זריקות חומצה היאלרונית.
  • זריקות PRP וזריקות אורטוקין

זריקות לברך ממשפחת החומצות ההיאלרוניות

טבעי אם שמעתם על חומצה הילארונית המשמשת בטיפולים אסתטיים שונים. שימוש בחומצה זו מקובל מאד בטיפולים כמו מילוי קמטים. שימוש בחומצה היאלרונית להזרקות בברכיים מוביל לשימון ולסיכוך אזור השחיקה במפרק הברך, מונע כאב ונספג בגוף ללא תופעות לוואי. הטיפול נחשב בטוח.

 

בעבר הופקה הח. ההיאלרונית מן החי ולכן כונתה הזריקה  “כרבולת של תרנגולת” שכן זה היה המקור ממנו הופקה. כיום הייצור הינו סינתטי ומתוחכם יותר ומשמש  לייצור  חומרים כמו ארתיריז ואוסטניל.

האם הליך הזריקה לברך כואב? לכל אחד מאתנו סף כאב שונה וכל גוף מגיב שונה לכאב. לכן, כשאתם ניגשים לזקירה לברך כדאי שתדעו שישינה אפשרות לביצוע הזריקה לאחר ביצוע הרדמה מקומית.

 

מתי נרגיש ירידה בכאב? לרוב שימוש בזריקות היאלרוניות נותנות את אותותן לאחר שבוע מיום ההזרקה, אך ישנם מצבים בהם מטופלים מדווחים על כאב שגבר לאחר הזריקה. במצבים אלה עליכם לדווח מיידית לרופא על מנת שיוכל לתת לכם טיפול נגד הכאב המתגבר. לרוב, הסיבה לכאב לאחר הזרקה לברך מתרחשת דווקא במקרים בהם הוזרק חומר מן החי. הגורם לכך כנראה הוא תגובת הגוף בייצור נוגדנים לחומר.

זריקות לברך ממשפחת PRP ואורטוקין

בניגוד לזריקות חומצה היאלרונית, זריקות PRP  מכילות טסיות דם של המטופל/ת עצמו/ה.

 

הטיפול מתבצע בשני שלבים. בראשון נשאב דם מהמטופל. במהלך מעבדתי מועשר הדם ובשלב השני הוא מוזרק למפרק הברך הכואבת. לא בכל מצב טיפול בהזרקות PRP לברכיים עוזר לכן גם לא ממהרים למתן זריקות שכאלה למטופלים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבמקרים מסויימים זריקות אלה הזיקו למפרק וגרמו להידרדרות במצב המפרק והסחוס. למרות שיש רבים המדווחים על שיפור, עדיין ישנם מצבים בהם הזריקה לא עזרה. זריקת האורטוקין מזכירה את זריקות ה PRP אך היא אינה מכילה תאים אלא מרכזת ומשפעלת ייצור של חומרים טבעיים בהם הגוף משתמש לצורך בנייה והחלמה. התייעצו עם הרופא שלכם לפני קבלת טיפול שכזה, מומלץ מאד לחקור לעומק את הנושא, לקרוא מאמרים ולחפש את אותם מחקרים כדי לנסות ולהבין יותר לעומק באם טיפול שכזה מתאים למצבכם.

שאלות ותשובות

לא. טיפול הזרקות לברך אינו פותר את הכאב לצמיתות. הטיפול לרוב חייב להתבצע שוב ושוב, טיפול הזרקות לברך אינו מטפל בגורם לכאב אלא רק בסימפטום ולכן אינו יכול לפתור כאב לצמיתות.

את סוג החומר המומלץ יקבע אך ורק רופא מוסמך. טיפול בזריקות לברך אינו מהלך אוטומטי המתאים לכל אדם. יש לקחת בחשבון נושאים רבים כמו סוג הפציעה, רמת הכאב, גיל וסיבת הכאב, משקל, מצב בריאותי ועוד. לכן, אין המלצה חד משמעית ויש לכל אחד מהחומרים יתרונות וחסרונות. רק התייעצות מעמיקה עם רופא מומחה תוכל להביא בפניכם את הזריקה המומלצת לכם בהתאם למצבכם.

אולי יעניין אתכם גם: כאבים בברך ימין בצד הפנימי

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות