איך להוריד נפיחות בברך

לפני שנבין איך להוריד נפיחות בברך עלינו לדעת מה יכולים להיות הגורמים לנפיחות ואיך עלינו להתנהל לכשתופעה שכזו פוקדת אותנו. נציין כי ברב המכריע של מקרי הנפיחות מדובר בנוזלים המופרשים מהסינוביום – הקרום העוטף את המפרק, אך ישנם מקרים בהם הנפיחות הינה כתוצאה מדימום או זיהום – מקרים אלו מחייבים לרב איבחון והתערבות מיידית.

 

כדי להבין את הגורמים לנפיחות עלינו להכיר את מפרק הברך ואת מערכות השריר, מערכות הדם, מערכות העצב, העצם, הרצועות והסחוסים הקשורים במפרק. תופעה של נפיחות יכולה לנבוע מכשל של אחת מהמערכות או כמה מהמערכות המורכבות בברך.

איך להוריד נפיחות בברך

 1. סחוסים: סחוסים הם רקמות רכות וגמישות המכסות את קצות העצמות במפרק. דלקת בסחוסים, הנקראת אוסטאוארתריטיס, היא מצב כרוני שכיח הגורם לכאב, נוקשות וקושי בתנועה. נפיחות בברך יכולה להצביע על בעיה בסחוסים.
 2. רצועות: רצועות הן רקמות חזקות המחברות בין עצמות המפרק ומייצבות אותו. דלקת ברצועות עלולה להיגרם מפציעות טראומטיות או משימוש יתר במפרק. דלקת מתבטאת לעיתים קרובות בנפיחות.
 3. גידים: גידים הם רקמות חזקות המחברות בין שרירים לעצמות. דלקת בגידים, הנקראת טנדוניטיס, עלולה להיגרם מפציעות טראומטיות או משימוש יתר במפרק. נפיחות באזור הברך בהחלט יכולה להיות תוצאה של דלקת בגידים.
 4. בורסה: בורסה היא שקיק קטן המכיל נוזל המפחית חיכוך בין הרקמות במפרק. דלקת בבורסה, הנקראת בורסיטיס, עלולה להיגרם מפציעות טראומטיות, שימוש יתר במפרק או זיהום. תופעה של נפיחות בברך עשויה להצביע על בעיה בבורסה.
 5. קרום המפרק: קרום המפרק הוא רקמה דקה המרפדת את פנים המפרק ומייצרת נוזל סיכה. דלקת בקרום המפרק, הנקראת סינוביטיס, עלולה להיגרם מפציעות טראומטיות, זיהומים או מחלות אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית. נפיחות בברך יכולה להצביע על דלקת בקרום המפרק.
 6. חשוב לציין שדלקת יכולה להופיע גם ברקמות רכות אחרות סביב הברך, כגון שרירים, גידים ועצבים. בכל אחד מהמקרים הללו נפיחות יכולה להופיע באזור.

גורמים נוספים הקשורים בנפיחות בברך:

 • פציעות טראומטיות, נקעים, מתיחות, קרעים ברצועות, שברים, פגיעה במניסקוס (סחוס המפרק) ועוד.
 • מצבים רפואיים: זיהומים, מחלת גאוט, פסאודו-גאוט, דלקת ליים ועוד.
 • דימום לתוך המפרק – על רקע טראומה או פגיעה ביכולת הקרישה
 • גורמים אחרים: עודף משקל, חוסר פעילות גופנית, נעליים לא מתאימות, תופעות לוואי של תרופות.

כיצד ניתן לטפל בנפיחות בברך.

ראשית, נדגיש. נפיחות בברך אינה עניין של מה בכך. טיפול ביתי יכול להקל על כאב ולעיתים אף להוריד נפיחות, אך חשוב מאד לגשת לרופא ולבצע בדיקה מלאה לברך. להבין מה הגורמים לנפיחות, וכיצד יש לטפל.

 1. מנוחה. יש לתת לברך הפגועה אפשרות להחלים. לשחרר את המפרק ממאמץ, לא להפעיל עליו לחץ, לתת למפרק אפשרות להחלים.
 2. קירור המפרק באמצעות קומפרסים קרים. מומלץ לבצע פעולה זו למשך כעשר דקות, פעמיים עד ארבע פעמים ביום ביום, על ידי הנחת קרח עטוף בבד או כרית קירור על האזור בו קיימת נפיחות. פעולה זו מקלה על כאב ולרוב פועלת להורדת רמת הנפיחות.
 3. שימוש בתחבושות אלסטיות אשר מקבעות את המפרק ולוחצות על אזור הנפיחות.
 4. תרופת סבתא ידועה – הנחת עלי כרוב. כן כן, הדבר מוכר לנשים מניקות ול”סבתות” , אך הדבר נבדק והוכח מחקרית, הנחת עלי כרוב על הברך יכולה להביא להורדת הנפיחות
 5. שימוש בתרופות ללא מרשם להקלה על כאב.

אבחון רפואי לנפיחות בברך.

אבחון נפיחות בברך נעשה על ידי רופא על סמך תיאור התסמינים, בדיקה פיזית וקבלת היסטוריה רפואית. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות, כגון:

 • צילומי רנטגן כדי לשלול שברים או פגיעות בעצמות.
 • הדמיה במכשיר MRI כדי לבחון פגיעות ברקמות רכות, כגון רצועות, סחוס וגידים.
 • בדיקות דם כדי לאבחן זיהומים או מצבים רפואיים אחרים.

טיפולים שכיחים לנפיחות בברך לאחר אבחון רופא:

לאחר האבחון המקיף, היה ונמצא המקור לנפיחות בברך, ימליץ לכם הרופא על אחת או כמה מהאפשרויות הבאות כטיפול העונה לגורמים לנפיחות.

 • תרופות במרשם כגון משככי כאבים אופיואידים או תרופות להרפיית שרירים.
 • פיזיותרפיה לחיזוק שרירי הברך ושיפור טווח תנועת המפרק.
 • אפוסתרפיה. לחיזוק כלל מערכות השרירים התומכים במפרק הברך ובשאר המפרקים, לשיפור כלל המערכות הקשורות, לשיפור טווחי התנועה, לאיזון חלוקת המשקלים ולהקלה על המפרק הכואב.
 • טיפולים רפואיים ספציפיים: במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בטיפולים רפואיים ספציפיים, כגון הזרקות סטרואידים, ארתרוסקופיה או ניתוח.

שאלות ותשובות

בהחלט. חשוב מאד לתאם תור אצל רופא משפחה על מנת לבחון את הגורמים לנפיחות באופן וודאי ולקבל טיפול מתאים. בטיפול העצמאי תוכלו לקרר את האזור באמצעות קרח. לתת מנוחה לברך, לא לאמץ אותה כלל. לחבוש את האזור בתחבושת אלסטית.

אם הנפיחות בברך מתלווה לחום סיסטמי (מאפיין יותר ילדים) יש לפנות בדחיפות. במקרים אחרים יש לפנות אם הנפיחות חמורה או אינה חולפת לאחר מספר ימים. אם הנפיחות מלווה בכאב חזק, אדמומיות, חום מקומי או קושי בתנועה. אם יש לך חשד לפציעה טראומטית, כגון נקע או שבר. אם את/ה מודאג/ת מהנפיחות או מהמצב הכללי שלך.

כתבות נוספות באפוסתרפיה: כאבים בפיקת הברך | טיפול בבעיות ברכיים

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות