כאבים בברך שמאל בצד החיצוני

ישנם מצבים בהם כאב הברכיים מתחיל בכאבים בברך שמאל בצד החיצוני, או בצידה החיצוני של ברך ימין. הכאב יכול להופיע לאחר מאמץ כלשהו כמו כאב ברך בריצה, כאב בברך בקימה או בתנועה, ולעיתים הכאב יכול לצוץ לפתע מבלי שהיה גורם או מגע כלשהו עם הברך. מה ההבדל בין כאבים בברך שמאל בצד החיצוני לכאב בחלק האחורי של הברך, מהו ההבדל בין כאב זה לכאב בחלק הפנימי של הברך? מדוע חלק סובלים מכאב חד בברך בעוד אחרים מרגישים בכאב עמום.  

סימפטומים  של כאב מחייבים בדיקה. כדי לדעת מהו הגורם – עלינו לאתר אותו. לרוב, בדיקה של רופא מומחה שתלווה בחלק מהמקרים גם בצילום הברך באמצעים שונים, תאתר את מקור הכאב על מנת שהטיפול בכאב יהיה נכון ומדויק.  

מה יכולות להיות הסיבות לכאבים בברך שמאל בצד החיצוני?

מהם הגורמים שיכולים להוביל לכל אחת מהסיבות לכאבים בצד הברך החיצוני?

 1. פגיעה או תאונה. פגיעה בברך, אם בשל תנועה חדה וסיבובית, נפילה, מכה או מפגש פתאומי של הברך עם גורם מוצק תוך כדי תנועה, עשויים להוביל לקרע ברצועת הברך – LCL.
 2. דלקת ברצועה החיצונית של הברך עשויה להסביר מצבים כמו תסמונת ITBS.
 3. פציעה בשל תאונה, ספורט אתגרי שלווה בפציעה, נפילה מאופניים ברכיבה, תאונת סקי ועוד לרוב הם הסיבה לקרע במיניסקוס. הקרע יכול להופיע במקומות שונים במיניסקוס ולעיתים מתבטא כקרע רוחבי במיניסקוס.

טיפול בכאב בצידה החיצוני של הברך

כאב בצד החיצוני של הברך מחייב התייחסות מיידית. ישנם רבים המקווים לטוב, החושבים שהכאב יחלוף מעצמו. ישנם המנסים קומפרסים קרים או חמים על האזור הכאוב. נכון, לא תמיד מדובר בתופעה המחייבת הליכה לבדיקה, אך שימו לב למספר איתותים המחייבים אתכם באבחון רפואי על מנת לוודא שהמצב אינו מתדרדר.

 1. הכאב אינו פוסק. היה וניסיתם באמצעים ביתיים לטפל בכאב והדבר לא עזר אנא גשו לבדיקה.
 2. הכאב מתגבר. מצב זה מחייב בדיקה מקיפה ומהירה.
 3. הכאב חלף אך כאב “חדש” צץ במפרק אחר או בחלק אחר של אותה ברך. מצב זה מראה על פיצוי שמנסה הגוף לעשות בחלוקה שונה של משקל ועומס. אינכם חשים בפיצוי, אך הוא מתרחש כי זו דרכו של הגוף לנסות ולטפל בבעיה. מצב זה מאותת על כך שהעומסים בכל צעד ותנועה עברו ממקום אחד למקום אחר. תופעת הכאב באזור אחר של הברך או במפרק אחר בגוף מוכיחה שעליכם ללכת לבדוק באופן מקצועי וודאי את הנושא.

הבדיקה למקור כאב הברכיים מתחילה לרוב בפנייה שלכם לרופא המשפחה. לאחר בדיקה ראשונית, ובמקרים רבים, יפנה אתכם רופא המשפחה להמשך בירור מול רופא מומחה.

בביקורכם הראשון אצל הרופא המומחה יעבור המומחה על הנתונים, יערוך בדיקה פיזית ללרוב יפנה אתכם לבדיקות נוספות על מנת לוודא באופן מוחלט מהו הגורם לכאב ומיקומו של מקור הכאב.

בדיקות CT’ , אולטרסאונד ובדיקות MRI יכולות בהחלט לעזור למומחה להבין ולאתר את מקור הבעיה ולהציע לכם טיפול מתאים.

הטיפול בכאב יתבסס על תוצאות האבחון המקיף שתבצעו. אופן הטיפול המוצע לכם יכיל את האפשרויות הבאות:

 • תרופות משככות כאב.
 • תרופות נוגדות דלקת.
 • פיזיותרפיה. 
 • דיקור.
 • הידרותרפיה.
 • אפוסתרפיה.

האם כל כאב בברך מחייב בדיקה מקיפה ומיידית?

לא ולא. ישנם מצבים בהם אתם יודעים מהו הגורם לכאב. למשל תנועה לא נכונה של הגוף שהובילה לכאב. במצבים בהם ברור לכם באופן מוחלט מדוע כואב לכם, נסו לטפל בנושא בעצמכם. כל עוד הכאב אינו מחריף, כל עוד אינכם מרגישים שהעור באזור הכואב מתחמם (סימן לדלקת), כל עוד אתם יכולים לתפקד הרי שניתן לתת לזמן לעשות את שלו. אך היה והכאב מחמיר, הכאב אינו חדל, הכאב משפיע על איכות חייכם, איכות השינה, איכות התפקוד – לכו מייד להיבדק. למצוא את מקור הכאב ולטפל בו.

החשוב מכל הוא לזכור שבכאב ברכיים, בכאב בברך שמאל בצד החיצוני, בכאב בחלק הפנימי או האחורי של הברך – ניתן לטפל. חשוב לטפל כי חיים לצד כאב משנים את איכותם.

אולי יעניין אתכם גם: שחיקת סחוס בברך | דלקת ברכיים | כאבים בפיקת הברך

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות