טיפול בשחיקת סחוס בברך ללא ניתוח

טיפול בשחיקת סחוס, ובעיקר טיפול בשחיקת סחוס בברך ללא ניתוח, כרוך בהבנה עמוקה שבשחיקה יש לטפל. היה ולא נטפל אנו מקרבים עצמנו לניתוח בצעדים בטוחים וידועים מראש.

כדי להבין את הנושא נצלול לרגע למעמקי הברכיים. נבין מהם סימפטומים לבעיה, מדוע אנו חשים כאבים בברך, מהי מערכת היחסים בין הסחוס למערכות העצב והשריר. כיצד נוצרת השחיקה, איך זה שיש הסובלים משחיקת סחוס בברך בגיל צעיר, האם סחוס מתחדש ועוד.

מהו הסחוס?

הסחוס הינו רקמה רכה ועדינה העוטפת את עצמות המפרק ומאפשרת תנועה רכה וחלקה של המפרק. רקמת הסחוס מכילה סיבי קולגן, סיבי אלסטין, גליקוזאמינוגליקנים – פחמימות שתפקידן העיקרי לסייע ברקמות החיבור ופרוטאגוליקנים – סוג חלבון מיוחד.

מדוע בכלל נשחק הסחוס?

הסחוס הינו רקמת החיבור העדינה שבין עצם הירך לעצם השוק. למעשה, שכבה זו נועדה להפריד בין שני המפרקים. להפריד, ולהעניק יכולת תנועה לגוף שלנו. יכולת ללכת, לרוץ, לנוע ימינה ושמאלה. ללא הסחוס – העצמות היו נוגעות האחת בשניה, פוגעות אחת בשניה, סודקות אחת את השניה.

 

למעשה ללא הסחוס לא יכולנו לנוע כלל. השחיקה של הסחוס יכולה לנבוע מגורמים רבים כגון אוסטיאוארתריטיס – “מחלה” המשקפת הדרדרות ושינוי בסחוס ובעצם. זיהום, מחלה אוטואימונית, חולשה במערכות השריר התומכות במפרק, פציעה, חבלה תאונה ועוד. רבים חושבים שסחוס יכול לחדש עצמו, אך לצערנו לשואלים האם סחוס מתחדש התשובה חד משמעית – לא.

טיפול בשחיקת סחוס בברך ללא ניתוח

מהם הסימפטומים הקשורים בשחיקת סחוס בברך?

שחיקת סחוס יכולה להופיע עם מספר איתותים וסימפטומים שכדי שנכיר:

  • כאבים בברך.
  • הגבלה של טווח התנועה של המפרק.
  • צלילים של חריקה בברך.
  • דלקת בברך.
  • נפיחות באזור הברך.
  • הרגשת נוקשות בברך.
  • קושי במעבר מישיבה לעמידה.
  • קושי בהליכה ממושכת, בעמידה בתור, בעלייה וירידה במדרגות.

מדוע אנו חשים כאב?

שחיקת סחוס תמיד תלווה בכאב כלשהו. בתחילה הכאב יכול להופיע לעיתים ולהיעלם. לאחר תקופה הכאב לרוב יגבר. תקופה נוספת אחרי הכאב יחריף ועלול לפקוד אותנו גם בלילות, בשינה ובכל פעולה הקשורה בתנועה. רבים המקרים שלאחר תופעת הכאב בברך אחת נתחיל להרגיש כאב בברך שניה וכמו כן יופיעו כאבים במפרקים אחרים: בגב, באגן, בקרסול. הכאב נובע לרוב מחשיפה עצבית למקומות בהם ישנה שחיקה. כמו כן, התפתחות דלקת בשל שחיקה המובילה לכאב.

 

כדי להבין את מנגנון “הכאב המפרקי המדבק” עלינו להביט על מבנה השלד שלנו, והמפרקים שלנו מעמוד השדרה ועד לכף הרגל. למעשה המפרקים כולם מחזיקים את כל משקל הגוף שלנו והם החשופים ביותר לכל עומס ותנועה. ככל שהשנים עוברות, ככל שהמשא והעומס הולך ומצטבר, כלל המפרקים שלנו הופכים תלויים יותר ויותר במפרקי הברכיים שבפועל “סוחבים” ומתפקדים ללא הפסקה. כשאנו סובלים משחיקת סחוס, כשמתחיל כאב, הגוף שלנו מנסה לפצות ולפתור את הבעיה.

 

איך הוא עושה זאת? מבלי שנרגיש הוא מנסה להטיל עומס על המפרק שאינו כואב. אט אט, העומס על המפרק הבריא הולך וגדל וגם בו מתחילה שחיקה. זו הסיבה לכך שרבים הסובלים משחיקת סחוס בברך אחת יסבלו עם הזמן משחיקה במפרקים נוספים.

שחיקת סחוס בברך המובילה לניתוח

היה ולא טיפלתם בשחיקת הסחוס ומצב הסחוס התדרדר, הרי שהסבל רב, הכאב בברך יכול להיות בלתי נסבל, טווחי התנועה שלכם יתקצרו. לרוב, לא תוכלו ללכת, לעמוד, לקום לשבת. איכות החיים תרד עד מאד ולמעשה העצמאות שלכם עלולה להיפגע. זו גם הסיבה שגברים ונשים מחליטים לפתור את הכאב וחוסר הנוחות בניתוח החלפת מפרק. הניתוח, הינו ניתוח מתקדם, אך דורש הכנה, אשפוז ושיקום ארוך. כיום בישראל מתבצעים לפי הדיווחים אלפי ניתוחי החלפת מפרק ברך בשנה.

האפשרויות העומדות בפניכם לטיפול בשחיקת סחוס בברך ללא ניתוחים

למרות הכאב והסבל הכרוך בשחיקת סחוס בברך, מעודד לדעת שניתן לטפל בכאבים בברך ולהימנע מניתוח. העובדה שמערכת שרירים גדולה ומורכבת מקיפה ותומכת במפרקי הברכיים מאפשרת כמעט לכל אחד מאתנו לטפל בבעיה, למנוע שחיקה גוברת ולשקם את הגוף מכאב.

 

במסגרת האפשרויות העומדות לשיקום מפרק ברך פגוע, תוכלו למצוא דרכים טובות להתמודדות עם הכאב.

ראשית, דאגו לירידה במשקל גופכם. ירידה במשקל תשחרר לחצים ממפרק הברך ותמנע כאבים בברך.

טיפולים כמו פיזיותרפיה והידרותרפיה לעיתים עוזרות בחיזור המערכת השרירית סביב בסחוס הפגוע.

שימוש בתרופות ומשככי כאבים, דיקור וזריקות משככות כאב לברך ימזערו כאב אך שימוש לב – הפעולה לא תורמת לשיקום המקום. לכן, שלבו טיפולים אלה עם טיפולים התורמים לבניית המערכת השרירית התומכת במפרק.

 

למחפשים טיפול בשחיקת סחוס בברך ללא ניתוח, טיפול אפוסתרפיה לדוגמה, הינו אחד מהפתרונות היעילים ביותר, המוכחים מחקרית והמוכרים ע”י כל קופות החולים בישראל ובתי חולים רבים בעולם. הטיפול  משחרר את הלחצים והעומסים מהמפרקים, מונע שחיקת סחוס נוספת, מונע כאבים בברך, מנטרל עומסים על מפרקים אחרים בגוף ובונה את מערכת השרירים סביב המפרקים. הטיפול קל, אינו דורש מאמץ, ללא תופעות לוואי.

 

מערכת הליכה ביומטרית מותאמת לכל גבר או אשה הסובלים משחיקת סחוס. האבחון המקיף מעניק מידע מדויק אודות הגורמים לכאב והנעל המותאמת עונה לגורמים אלה בשיקום המערכות. השימוש בנעלי ההליכה הספורטיביות נועד לפעילות בבית, במשרד ואף מחוצה להן. בכך, מאפשרת הפעילות השגרתית לשיקום רציף מפני שחיקה עתידית נוספת. לרוב, בתוך תקופה קצרה חוזר הגוף לתפקוד מלא, ללא כאב מיותר.

חשוב לדעת

גם במקרים של פגיעה בסחוס חשוב להמשיך וללכת , למעט במקרים של נמק חריף בעצם או שבר חריף במפרק הליכה אינה פוגעת, אלא להיפך. הפסקת הליכה מחלישה את האגן ואת מערכות השרירים התומכות במפרק ותגרום לעליה בכאב וירידה בתפקוד

שאלות ותשובות

לא. ישנם גורמים רבים שיכולים להוות גורם לכאב בברך. תאונה, תנועה סיבובית חדה ועוד. כדי לדעת אם מדובר בשחיקת סחוס בברך יש להיבדק אצל רופא מומחה, לאתר גם הגורם ולטפל בהתאם.

בעיקרון, כל טיפול אשר פועל לחיזוק מערכת השרירים התומכים במפרק הברך הינו פתרון איכותי המפחית כאב ואף משקם את המפרק הפגוע. בין הטיפולים הללו: פיזיותרפיה, הידרותרפיה ואפוסתרפיה אשר נמצאה במחקרים חובקי עולם כטיפול יעיל ואפקטיבי מאד להורדת כאב ולשיקום המפרק הפגוע.

מאמרים נוספים באותו נושא: כאבי ברכיים בגיל ההתבגרות

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות