כאבים בברך – טיפול בגורמים לכאב

אנשים רבים מחפשים פתרון לכאב הברכיים, חשים כאבים בברך ומחפשים טיפול. העובדה שרובנו נחווה כאבי ברכיים מסוגים שונים במהלך חיינו אינה גזירת גורל, או קשורה ישירות לגנטיקה. כאבי ברכיים נגרמים לרוב משתי סיבות: פציעה או עומס ושחיקה על מפרק הברך. פציעה יכולה להיות תאונה, מכה חזקה, פעילות ספורטיבית שהובילה לפציעה, נפילה מאופניים, תאונת סקי וכו’. אך מרבית הסיבות לכאבי ברכיים, אם כאב בברך אחורית, כאבי ברכיים המורגשים בתנועה ובריצה, כאבים במפרק הברך בהליכה, בעלייה או בירידה ממדרגות, קשורות בעומס ושחיקה של מפרק הברך.

הברכיים שלנו נושאות אותנו כל החיים. כל תנועה שנבצע, אם ישיבה או קימה, הליכה או ריצה, ריקוד או קפיצה – תלויה ביכולת מפרק הברך לעמוד בעומס. עם השנים, המעמסה על מערכת השרירים והמפרק עצמו מובילה לשחיקה, לירידה בתפקוד מערכת השריר התומכת במפרק, לכאב, לירידה בתפקוד המפרק, לעלייה במשקל הנגרמת בשל הימנעות מתנועה. 

מה יציע הרופא כטיפול בכאבים בברך?

מכיוון שתופעת כאב הברכיים לרוב מתחילה בכאב קל שאט אט הולך ומתעצם, הרי שמרבית האנשים ניגשים בתחילה לרופא המשפחה. מרבית רופאי המשפחה מכירים היטב את הסימפטומים הקשורים בכאבי הברכיים. תופעה זו כה שכיחה בגלאי ה45 ומעלה עד שלמעלה מ65% מהאנשים יסבלו מכאב בברך אחת או בשתי הברכיים בשלב זה או אחר של חייהם.

רופא המשפחה לרוב יתשאל אודות הכאב. ינסה לבחון ממתי הופיע הכאב, האם הכאב קשור לפציעה או תאונה. במרבית המקרים ינסה הרופא להבין היכן מורגש הכאב העיקרי, כאב בקדמת הברך, כאב בברך האחורית, כאב פתאומי בברך או כאב קבוע, האם הכאבים גם במפרק הירך? לאחר התשאול המלא, חלק מהרופאים יבצעו גם בדיקה פיזית על מנת לנסות לאתר באופן וודאי את מקור הכאב הראשי.

בשלב הבא של הבדיקה, יפנה אתכם רופא המשפחה לכמה ערוצי אבחון נוספים. אולטרסאונד או צילום לברכיים, וכמו כן יפנה אתכם לרופא מומחה להמשך בדיקה ומעקב.

הרופא המומחה יעבור על מכלול הנתונים בבואכם אליו, יביט בצילומים, יבדוק אתכם בדיקה פיזית ויסכם עבורכם את הנתונים. בשלב זה ימליץ לכם על טיפול על פי חומרת המצב כפי שמצא במהלך האבחון. הפתרונות מתחלקים לכמה משפחות.

 • טיפול תרופתי – שימוש בכדורים נוגדי דלקת.
 • טיפול תרופתי – כדורים המשככים כאבים.
 • פיזיותרפיה – טיפול לאימון מערכת השרירים של הברכיים.
 • הידרותרפיה – טיפול לאימון שרירי ברכיים בבריכות שחיה.
 • זריקות לברך – זריקות לשיכוך כאב המוזרקות לברך. 
 • טיפול אפוסתרפיה – טיפול ייחודי המחזק את מערכות המפרק ופותר כאב בפרק זמן קצר יחסית.
 • ניתוח החלפת מפרק.
טיפול בכאבים בברך

טיפול בכאבים בברך

מה עומד מאחורי המלצה על כל אחד מהטיפולים?

טיפולים המומלצים ע”י הרופא לטיפול כאבי ברכיים מסכמים באופן חלקי את הדיאגנוזה הרפואית שניתנה. יש מקרים רבים בהם ימליץ הרופא על שילוב טיפולים לכאבי ברכיים

 • כדורים נוגדי כאב – הרופא שלכם המליץ על טיפול זה? שימוש בכדורים נוגדי כאב נועד להקל על כאב. כפי שאתם יודעים חלק מהכדורים ממכרים ולכן חשוב מאד להישמע לרופא ולהקפיד על שימוש נכון. היה ואין הקלה בכאב יפנה אתכם הרופא לטיפול אחר. 
 • כדורים נוגדי דלקת – היה וזיהה ברופא דלקת או שדלקת נצפתה בבדיקות הדם שעשיתם הרי שתרופות אלה נועדו לטפל במקרים דלקתיים. דלקות במפרקי הברכיים יכולות להתפתח מגורמים שונים ולכן התאמת התרופה חשובה עד מאד. אי שינוי בדרגת הכאב תחייב התערבות רפואית לבחינת טיפול מחדש.
 • פיזיותרפיה – היה והמליץ הרופא על טיפולי פיזיותרפיה דעו שמדובר בטיפולים אשר נעשים ע”י אנשי מקצוע מוסמכים (מקצוע פרא רפואי). התפיסה הטיפולית שמאחורי הטיפול מלווה בתרגול ביתי המחייב אתכם בהתמדה. למעשה, פיזיותרפיסט ינסה לעזור לגופכם לשקם את עצמו מהכאב. גם במקרה זה – היה ואין שינוי בדרגת הכאב או אף החמרה עליכם לשקול חזרה לאבחון נוסף אצל הרופא המומחה שלכם.
 • אפוסתרפיה – המליץ לכם הרופא על טיפול אפוסתרפיה? זה סימן לכך שהרופא מאמין שאתם בהחלט יכולים לשקם את המפרק הכואב בתוך פרק זמן קצר יחסית. שיקום הכאב המתבצע באמצעות מערכת הליכה ביומכנית (נעלי אפוסתרפיה). טיפול אפוסתרפיה הוכח מחקרית מדעית ורפואית ומשמש היום כקו עיקרי לטיפול לסובלים מכאבי ברכיים, גב, ירך או קרסול. אבחון ממוחשב ואבחון פיזיותרפיסט מתבצעים באפוסתרפיה להתאמה מדויקת של מערכת ההליכה לפתרון הכאב ולשיקום המפרק. לרוב, חזרה לתפקוד מלא וללא כאב נצפית בתוך תקופה קצרה יחסית. הטיפול מוכר ע”י כל הביטוחים הפרטיים וקופות החולים.
 • ניתוח החלפת מפרק – המליץ הרופא על ניתוח? זה סימן לכך שהוא מאמין שאין דרך לשקם את המפרק. ניתוח זה מתבצע במקרים בהם שחיקת המפרק אינה ניתנת לשיקום כלל. במקרים בהם איכות החיים נפגמת בשל אי יכולת לנוע ובשל כאב בלתי פוסק. רבים מהרופאים יפנו מטופלים אשר עומדים בפני ניתוח לניסיון אחרון לשיקום באפוסתרפיה. כלומר, ימליצו על אופציה זו רגע לפני ההחלטה הסופית. יש לציין שלא מעט מטופלים הצליחו לשקם את כאבי המפרק בזכות המלצת הרופאים המנתחים.

כואבות הברכיים? אם נטפל – כנראה שיפסיק הכאב.

המסר החשוב ביותר הוא – שניתן בהחלט לטפל בכל הגורמים לכאבי הברכיים. ולא משנה את מדובר בכאב בחלק החיצוני של הברך, כאב בחלק הפנימי של הברך, כאב קבוע או כאב מזדמן. כואבות הברכיים – לכו לטפל. אל תזניחו. הזנחה תוביל להחמרה. טפלו בברכיים שמחזיקות אתכם בגבורה שנים רבות ותהיו בריאים.

מאמרים נוספים באותו נושא:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות