טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת

חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום. כשממוצע הגילאים בישראל לנשים וגברים יחד הינו סביב 80 השנים לערך (ושנהיה בריאים) הרי שמפרקי הברכיים נושאים בעומס הרב ביותר, בשחיקה הגדולה ביותר ובמעמס החיים בכל צעד שאנו עושים.

 

אם נוסיף לזה מאמץ גופני, עשיית כושר גופני, עלייה במשקל ופרמטרים נוספים הרי שמדובר על מערכת שבאופן אובייקטיבי קשה לה לשאת אותנו שנים כה רבות. שחיקת סחוס, או שחיקת סחוסים, היא מנת חלקם של צעירים ושל מבוגרים כאחד. לרוב, מגלאי 45 ומעלה נתחיל להרגיש את השחיקה. אך יש בנינו הסובלים משחיקת סחוס בברך בגיל צעיר. אז כיצד עלינו לפעול כדי להגן על הסחוס בברכיים? כיצד נבלום שחיקת סחוס? מדוע אנו סובלים מכאבים בברך?

מהו הסחוס? למה נועד? האם הוא מתחדש?

על מנת שנוכל לנוע, שהעצמות שלנו לא יפגשו האחת בשניה, שטווח התנועה שלנו יהיה חלק וגמיש, באה רקמת החיבור – הסחוס כדי להגן עלינו. למעשה, בזכות הסחוס אנו יכולים לנוע. הוא המפריד בין עצם הירך לעצם השוק בברכיים שלנו. האם הסחוס מתחדש? לצערנו לא. ופגיעה ברקמה זו בהחלט גורמת לכאב, ללחץ על העצמות, לשינוי טווחי התנועה שלנו. לעיתים פגיעה זו, והשלכתה על יכולתנו לנוע תוביל אותנו לחדר הניתוח.

טיפול בשחיקת סחוס בברך

מהם הסימפטומים הקשורים בשחיקת סחוס?

 • כאבים בברך.
 • הגבלה של טווח התנועה של המפרק.
 • צלילים של חריקה בברך.
 • דלקת בברך.
 • נפיחות באזור הברך.
 • הרגשת נוקשות בברך.
 • קושי במעבר מישיבה לעמידה.
 • קושי בהליכה ממושכת, בעמידה בתור, בעלייה וירידה במדרגות.

מהם הגורמים העיקריים לשחיקת סחוס?

 • אוסטיאוארתריטיס – “מחלה” המשקפת הדרדרות ושינוי בסחוס ובעצם.
 • נזק למיניסקוס.
 • זיהום במפרק.
 • מחלות אוטואימוניות. 
 • חוסר באספקת דם לפרקים הגורם לנמק בסחוסים (sonic, avn)
 • חולשה במערכות השריר והעצב התומכות במפרק הברך.
 • פציעה, חבלה שהובילה לשינוי תפקוד ולירידה באיכות התפקוד השרירי.

טיפול בשחיקת סחוס בברך

רבים שואלים מהן האפשרויות לטיפול בשחיקת סחוס. האם ישנו טיפול שחיקת סחוס בברך ללא ניתוחים? האם ישנה אפשרות לטיפול מונע? כדי להבין את מכלול האפשרויות חשוב להבין מה מצב הסחוס לאשורו ועד כמה הנזק מחייב טיפול כזה או אחר.

היה ומצבכם כיום, מאפשר לכם הליכה, עם רמת כאב נמוכה או גבוהה מאד, הרי שמצבכם כנראה מאפשר טיפול בשחיקת סחוס ללא ניתוח. מדוע? כי במצבים שכאלה עליכם להבין שטיפול נכון בחיזוק מערכות השריר התומכות במפרק הכואב יובילו אוטומטית לירידה בלחץ על המפרק הכואב, בשחרור העומס על המפרק ובירידת הכאב.

טיפול בשחיקת סחוס בברך

האפשרויות העומדות בפניכם רבות ומגוונות. אך חשוב מאד להקפיד ביצוען לאורך כל החיים:

 • ירידה במשקל – קריטית להורדת לחץ ועומס מהמפרק הכואב.
 • שימוש במגן ברך, מקל. עוזר במקצת לתנועה.
 • רפואה משלימה – בחלק מהמקרים עוזרת יותר, בחלק פחות.
 • תרגול מערכות השרירים התומכות במפרק קריטית לשחרור העומסים.
 • פיזיותרפיה, הידרותרפיה טובות כטיפול לשחרור לחצים מהמפרק.
 • כדורים נוגדי כאב יעילים לטיפול בסימפטום אך לא בגורם. לכן, יש לבחון תמיד שיקום לצד טיפול תרופתי.
 • הזרקת חומר מאלחש לברך. טיפול יעיל הדורש חזרה קבועה על הפעולה בכל מספר חודשים. יש לשים לב שההזרקות מטפלות בכאב אך לא מובילות לשיקום האזור הכואב.

הטיפול הקל ביותר, האפקטיבי ביותר ובאישור כל קופות החולים.

בקו הראשון למחפשים טיפול שחיקת סחוסים בברכיים ללא ניתוח עומדת אפוסתרפיה כפתרון שלם ומלא. מדובר על מערכת הליכה ביומכנית. נעליים המותאמות אישית לכל הסובלים משחיקת סחוס. אבחון מעמיק לכל מקרה והתאמת מערכת הליכה מעניקה לסובלים מכאבים בברך את האפשרות להחלים מהכאב ובו בזמן לגרום לשיקום משמעותי של מפרק הברך הכואב. כל שצריך לעשות הוא לנעול אותן לכמה שעות ביום (על פי הממצאים שייתן לכם הפיזיותרפיסט במעבדת האבחון של אפוס), ללכת איתן בבית, או במשרד וזה הכל.

מה עושה המערכת? בונה לכם מחדש את מערכות השרירים והעצבים בסיס האזור הכואב. למעשה המערכת מחנכת את הגוף מחדש לחלוקת משקל, לאיזון נכון יותר של עומסים ובכך משחררת את הלחצים על הסחוס, מורידה את הכאב ומחזירה את הגוף לתפקוד מלא.

האבחון כולו חינם ומתבצע במעבדות ההליכה של אפוסתרפיה ברחבי הארץ. הטיפול בהשתתפות כל קופות החולים והביטוחים הפרטיים. חשוב מאד להדגיש: שחיקת סחוס בברך תחייב אתכם לטפל בעצמכם לאורך כל חייכם. הפסקת טיפול לבטח תגרום להתדרדרות נוספת. זו גם הסיבה להצלחת הטיפול באמצעות הנעליים הביומכניות המאפשרות לכם בנוחות ובשגרת היום לשקם את מפרקי הברך מבלי לפגוע באורחות החיים שתמיד אהבתם. 

מאמרים נוספים באותו נושא:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות