כאבי גב עם הקרנה לרגל

לא פלא שהחלטתם לקרוא את המאמר. סביר להניח שאתם או מי ממקורביכם סובל מכאבי גב עם הקרנה לרגל. מדובר על תופעה נפוצה מאד. אוכלוסיית העולם כולו סובלת משלב זה או אחר מכאבי גב תחתון, מחקרים בנושא מוכיחים שקרוב ל80% מהאנשים בעיקר בגלאי 40 ומעלה יסבלו מכאבי גב תחתון. חלקם יסבול מכאבי גב עם הקרנה לרגל. מה הסיבות לתופעה זו? מדוע ישנה הקרנה של כאב לרגל ולעיתים לשתי הרגליים?

נתחיל בסימנים המחייבים פנייה מיידית לרופא

היה וכאבי הגב עם הקרנה או בלי הקרנה לרגל מלוויים בתסמינים הבאים חובה עליכם לגשת במהירות ולהוועץ ברופא.

  • כאבי הגב הובילו לתופעה של שיתוק מוטורי כלשהו? גשו מייד לרופא.
  • כאבי הגב הופיעו יחד עם ירידה משמעותית במשקל ובחוסר תיאבון? גשו לרופא.
  • כאבי הגב הובילו למצב בו אינכם שולטים בסוגרים? גשו מייד לרופא.
  • כאבי הגב הופיעו עם תופעה של עלייה בחום? גשו מיידית להיבדק מחשש לזיהום.

נמשיך בהבנה של מצב בו כאבי הגב מקרינים לרגל.

חלק מהסובלים מכאבי גב יחושו בהקרנת הכאב לאזור הגפיים. תחושת הכאב לרוב תהיה כ”חשמל” הזורם וגורם לכאב. במרבית המקרים ההקרנה תהיה לרגל אחת אך ישנם מקרים בהם הקרנת הכאב היא לשתי הרגליים במקביל. ומה מרגישים הסובלים מכאבי גב עם הקרנה לרגל? תחושה של נימול עד מצבים של איבוד תחושה וחוסר שליטה מוטורית, תחושה של שיתוק, תחושה של בעירה או שריפה ברגליים.

 

כאבי גב עם הקרנה לרגל

 

מה גורם להקרנת הכאב לרגל?

בעבר מקובל היה לחשוב שכאבים בעלי אופי חשמלי המקרינים לאזור אחר נגרמים בשל בלט או פריצת דיסק. במצבים אלה מתרחש לחץ על חוט השדרה ועל מערכות עצבים המקרינות כאב לאזורים אחרים בגוף כמו הרגליים.

 

אך מחקרים רבים והתפתחות רפואית ומדעית הובילו לשינוי מחשבה. מחקרים אלה הוכיחו שאין דומה אדם אחד לאחר. במחקרים נבדקו אנשים עם פרצי דיסק ובלטים בדרגות החמורות ביותר ללא כל הקרנת כאב, לעומתם נמצאו אחרים עם פרצי דיסק מינוריים ובלטים בדרגה נמוכה אשר סבלו מהקרנת כאב גבוהה לרגליים. ממצאים אלה הובילו לשינוי בתפיסה הרפואית בכל הקשור להתייחסות הרפואית והטיפולית בכאבי גב המלווים בהקרנת כאב לרגל.

 

מה יכולה להיות הסיבה להקרנת הכאב שאינה קשורה לפריצת דיסק או בלט דיסק?  במרבית המקרים יהיה הגורם התכווצות שרירים סביב העצב הסכיאטי (המכונה גם אישיאס ) המוליך מהגב אל הרגל. עבודה לא מאוזנת של השרירים (עקב כאב, בעיית ירך, דלקת, חולשה שרירית) תביא להתכווצות ולעיתים בצקת אשר תגרום ללחץ על העצב ולהקרנה של כאב לאורך הרגל.. כלומר, לא תמיד כאב הגב אם קיים הוא הגורם להקרנת כאב לרגליים.

 

עוד הוכיח המחקר כמה נתונים חשובים – האחד, שישנם מצבים של החלמה מלאה מכאבי הגב והההקרנה לרגליים ללא התערבות כלשהי למרות שמצב הדיסק או הבלט נותר רע כשהיה. השני, תוצאות ניתוחיות שבוצעו כמו שאיבת דיסק לא עלו על תוצאות של טיפולים שמרניים יותר בטווח הבינוני.

השלכות המחקרים על אמצעי הטיפול בכאבי גב עם ובלי הקרנה לרגל

בעבר, באופן אוטומטי כמעט, תלונה על כאבי גב עם הקרנה לרגל הובילו לבדיקות ספיציפיות מאד ולטיפול שכל מטרתו לשחרר את הלחץ מעמוד השידרה בו ממוקם הדיסק או הבלט הפרוץ. היום, הגישה שונה.

ראשית מרבית ההתייחסות תינתן לתופעת הדלקת המובילה לכאב. הטיפול הראשוני שיינתן הוא בנוגדי דלקת. במקביל, פעילות של תנועה ופיזיותרפיה יובילו לרוב להטבה משמעותית במצב המטופל, ולירידה בכאב.

 

טיפול נוסף שהוכח כיעיל במצבים של כאבי גב עם הקרנה לרגל הוא טיפול אפוסתרפיה. טיפול זה מתמקד בחיזוק כלל המערכות השריריות התומכות בכל מפרקי הגוף. כידוע, כל פעולה של חיזוק שרירי מלווה באופן אוטומטי בהזרמת דם למערכות השריר. פעולה זו מעודדת התחדשות תאית, פועלת לחיזוק התמיכה השרירית בכל חוליות הגב, האגן, הירך והקרסול ומעניקה לגוף יכולת לשקם עצמו באופן טבעי וללא התערבות כירורגית.

שאלות ותשובות:

במצבים רבים מומלץ לגשת לרופא שכן חיים עם כאב אינם איכותיים במיוחד. אך היה ואחד הסיפטומים הבאים מתקיימים יש לגשת מייד לרופא: שיתוק מוטורי או חולשה פתאומית. ירידה משמעותית במשקל. אי שליטה בסוגרים.

הסיבות והגורמים לכאבי גב עם הקרנה לרגל יכולים להיות בשל פריצת דיסק אך לא הוכח קשר ישיר וחד משמעי לנושא. מחקרים רבים שנעשו בעולם הוכיחו שישנם אנשים החיים עם פריצות דיסק משמעותיות ללא כל כאב, לא בגב ולא בשל הקרנה לרגל. לכן, אין לקפוץ למסקנה זו או אחרת וכדאי מאד לבדוק באם ישנה אינדיקציה לבעיה אגנית, חולשה שרירית, בעיית ירך או דלקת (אינפלמציה)  לפני שמקבלים החלטה באם בלט או פריצת דיסק הם הגורמים להקרנת הכאב.

 

אולי יעניין אתכם גם: כאבי גב בצד שמאל | כאב גב עליון

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי גב תחתון - המדריך המלא
זהו המדריך המלא לכל הקשור לכאבי גב תחתון. קראו על הגורמים לכאבי גב תחתון, האנטומיה באזור הגב התחתון, זיהוי סימפטומים וכמובן טיפולים אופציונליים.
לקריאת המאמר
פריצת דיסק, התסמינים והטיפול
קראו אודות תפקוד הגב והדיסקים, כיצד ניתן לטפל בבעיות הקשורות בדיסק ולנסות למנוע את הישנותן ועד כמה חשובה השליטה השרירית לטיפול במקרים אלו ובמניעתם
לקריאת המאמר
כאבי גב חזקים
כאבי גב, קלים או חזקים, נובעים מסיבות מגוונות, ולכן גם הטיפולים הקיימים באים לתת מענה לסימפטומים השונים. קראו על סוגי הכאבים ועל הטיפולים.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות