כאבים בברך לאחר מאמץ

תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.

מה יכולות להיות הסיבות לכאב בברך לאחר מאמץ?

  • קרע או קרעים במיניסקוס.
  • שחיקת סחוסים בברך.
  • מתיחת רצועה בברך.
  • פגיעה ברצועה הצידית של הברך.
  • פגיעה או קרע ברצועות הצולבות של הברך.

מה הקשר בין ריצה – לכאבי ברכיים?

לרוב, הגורמים העיקריים לכאבי ברכיים לאחר פעילות כמו ריצה נעוצים במספר גורמים:

נעלי ריצה שאינן מתאימות. שימוש בנעלי ריצה שאינן נושאות נכון את משקל הגוף, שימוש בנעלי ספורט אשר יכולת ספיגת הזעזועים בהן נמוכה, או שימוש בנעליים אשר חלה שחיקה בסוליה יכולים להוביל לכאבים חזקים בברכיים. חוסר האיזון והלחצים על מפרקי הברך גדלים, העומס על שרירי המפרק גדל ואז יופיעו תופעות של כאב ולעיתים אף דלקת.

טכניקת ריצה שגוייה. גם פעילות גופנית פשוטה כמו ריצה חייבת לעיתים בהנחייה של גורם מקצועי. רבים המתחילים בעשיית כושר ברוכה בגיל מתקדם, עם עודף משקל כזה או אחר, אינם מונחים לריצה נכונה. הליך בניית תבנית ריצה מותאמת אישית תתרום רבות לבנייה איטית ומפוקחת של מערכת השרירים, תמנע פציעת ספורט, שחיקת סחוסים וכאב.

עודף משקל. ככל שמשקל גופנו גבוה יותר, כך הלחץ על המפרק בעת ריצה ילך ויגדל. הלחץ המופעל על מפרק הברך גבוה פי כמה בשלבי ריצה בהשוואה להליכה. זאת ועוד, הלחץ מופעל כמעט על כל מערכות השרירים של מפרק הברך. מערכת שריר מורכבת זו עלולה להגיע לקצה יכולתה לשאת את הלחץ ותופעות כגון קרע במיניסקוס או קרעים במיניסקוס ופגיעה או קרע ברצועות הצולבות הינן תופעות מוכרות.

אימון ברמת קושי גבוהה. ישנם מצבים בהם רמות הקושי באימון גבוהות במיוחד. מערכת שרירי הברכיים, כמו כל שריר אחר בגופנו, חייבת בחימום טוב לפני עשיית הכושר ובמעמסה המתאימה לשריר. לעיתים, עומס מאמץ בשל אימון קשה במיוחד כמו ריצה ארוכה בעלייה עלול להוביל לתופעות של כאבים חזקים בברכיים.

מחלות מפרק. ישנן מחלות הקשורות במפרקים, כך גם מחלות מוכרות הקשורות במפרקי הברכיים. לעיתים, פעילות גופנית כמו ריצה מעוררת את הכאב שעד כה לא הופיע.

הזדקנות הסחוסים. מערכות הסחוס בברכיים, כמו בשאר מפרקי גופנו, נועדו כדי להגן מפני מפגש של עצמות זו בזו. עם השנים, הסחוסים הופכים להיות פחות אלסטיים. בפעילות גופנית כמו ריצה, מערכות עדינות אלה מאותגרות יותר ולעיתים נפגעות בשל מאמץ ועומס יתר. פגיעה תוביל לכאב.

כאבים בברך לאחר מאמץ

כאבים בברך לאחר מאמץ

מה הקשר בין נשיאת משקל – לכאבי ברכיים?

לרוב, כאבי ברכיים לאחר נשיאת משקל רב יופיעו בשל הסיבות הבאות:

  1. נשיאה לא נכונה של המשקל העודף. תנוחת הגוף בהרמה ובהורדת משקל חשובה ביותר. הרמת משקל עודף כמו רהיט, ארגזי ציוד ועוד מחייבת תנוחה נכונה בשלבי ההרמה ובשלבי ההורדה. לעיתים, נשיאת משקל עודף תוביל ללחץ פתאומי ועומס עצום על הברכיים. מצבים אלה בהחלט יכולים להוביל לתופעות כמו כאבים חזקים בברכיים, או לכאב פתאומי וחד.
  2. נשיאת משקל לא פרופורציונאלי. ישנם מצבים בהם אנו חושבים שהרמת החפץ תהיה קלה ואפשרית. אך בהגיענו להרמה, כשכל מערכות השריר שלנו דרוכות ומוכנות, נדמה שהחפץ תקוע באדמה. משקלו כה רב עד שאין לנו יכולת להרימו. במצבים שכאלה, למרות שלא הצלחנו לשאת את המשקל, הרי שדרכנו את השרירים והעמסנו עליהם עומס רב. עומס זה יכול להתבטא בכאבי ברכיים כמו בכאבי גב, אגן, ירך וקרסול.

במצבים בהם אנו מצליחים להרים משקל רב ולא פרופורציונאלי, הרי שאנו מעמידים את מערכת מפרקי הברכיים, כמו הגב ושאר מפרקי הגוף בסכנה מיידית לפגיעה. העומס הינו עצום, אך עומס זה מתעצם בכל פסיעה ובכל מאמץ להתקדם. היה והשטח בו אנו דורכים הינו בשיפוע – עלייה או ירידה, הרי שהעומסים מוכפלים על כל מפרק בגופנו. לרוב, מצב זה יוביל לפציעה במפרק הברך, לקרע אפשרי במיניסקוס, לשחיקת סחוסים ולכאב.

מה הקשר בין מאמץ קל – וכאבי ברכיים?

ישנם מצבי פעילות פשוטים, קלים ורגועים המובילים לתחושת כאב בברכיים.

  1. קימה מישיבה לעמידה. היה ותופעת כאב מלווה קימה הרי שיש לבחון כמה נושאים הקשורים בברכיים: מצב שחיקת הסחוסים ומצב מערכות השרירים התומכים במפרק. כאבים הקשורים בפעילות שכזו מחייבים בדיקה, מציאת הגורם לכאב וטיפול.
  2. ירידה או עלייה במדרגות. תופעת כאב ברכיים הקשורה בפעילות כזו מחייבת בדיקה מקיפה למפרקי הברך. לרוב, תופעה זו מוכרת בגילאים המבוגרים מאד, אך גם בקרב גברים ונשים מעבר לגיל 50. מצב שכזה במרבית המקרים הפיך, כלומר- אבחון וטיפול יכולים בהחלט לעזור עד מאד.
  3. דחיפת עגלת סופר מלאה. חשתם כאב ברכיים בהליכה בקניות ובעיקר בניסיונכם לדחוף עגלת סופר מלאה? מצבים אלה מצביעים על חולשה במערכת השרירים התומכת במפרקי הברכיים. חולשה זו עלולה להוביל לשחיקת סחוסים משמעותית. לכן, מומלץ להיבדק ולטפל.

מה ניתן לעשות כדי שלא להרגיש בכאבי ברכיים לאחר מאמץ?

ראשית, מומלץ להיוועץ ברופא. עדיף שלא להתבייש מכיוון שכאב ברכיים לאחר מאמץ מצביע על כשל כלשהו במפרק הברך. היה וכשל זה יפגוש באדישות מצידכם- סביר להניח שמצבכם ילך ויחמיר. היה ותטפלו בו – הרי שלא תחושו בכאב ותתרמו רבות לבריאותכם. מניעת כאבי ברכיים לאחר מאמץ נעשית במקרים רבים באמצעים שונים כגון: טיפולי פיזיותרפיה או טיפול אפוסתרפיה שהוכר השנה כטיפול יעיל ומוכח אשר מומלץ כטיפול ראשוני לסובלים מכאבי ברכיים ע”י ארגון העולמי NICE המהווה סמכות עליונה לקביעת קווי טיפול למחלות שונות. טיפול ביתי, קל ונוח אשר מוביל להקלה בכאב ולשיקום מערכות השריר במפרק הכואב.

מאמרים נוספים באותו נושא: כאבי ברכיים בכיפוף | כאבי ברכיים בהליכה | טיפול בשחיקת סחוס בברך

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות