מה זה מיניסקוס בברך?

המיניסקוס ממוקם בתוך מפרק הברך ומשמש כבולם זעזועים ביולוגי וכמייצב נוסף של המפרק. המיניסקוס בנוי מרקמות סחוס סיבי, סחוס המורכב בעיקר מסיבים קולגניים המעניקים לו חוזק וגמישות, חלבונים בשם פרוטיאוגליקנים אשר אליהם מחוברים “זנבות” סוכרים הקולטים נוזלים ומאפשרים למיניסקוס גמישות לבלימת זעזועים, תאים המכונים “כונדרוציטים” שתפקידם ייצור וחידוש רקמה סחוסית. מעבר לאלה מכיל המיניסקוס כלי דם ומערכות עצב. ברמה הפיזיולוגית מכיל המיניסקוס 70% נוזל, קרוב ל20% ממנו עשוי חלבון והיתרה הינה פחמימה.

השכבות במיניסקוס

למיניסקוס שתי שכבות. שכבה חיצונית ושכבה פנימית.

 • החיצונית: שכבה קשיחה וחזקה יחסית הבנויה בעיקר מסיבי קולגן.
 • הפנימית: שכבה רכה וגמישה המורכבת ברובה מתאים.

תכונותיו של המיניסקוס

המיניסקוס גמיש וחזק יחסית, תפקידו לאפשר עמידה בעומסים גבוהים, לבלום זעזועים כהגנה על מפרק הברך, לפזר ולהסיט לחצים הפועלים על מפרק הברך ולהגן על הסחוס המפרקי.

מבנה המיניסקוס

המיניסקוס בברך הינו מבנה בצורת סהר. מיקומו בתוך מפרק הברך. לכל ברך ישנם שני מיניסקוסים: פנימי וחיצוני.

תפקידו של המיניסקוס בברך

 • הענקת יציבות.
 • ויסות לחצים מהמפרק.
 • בלימת זעזועים.
 • הגנה מפני פגיעה בסחוס ובמפרק עצמו.

מה גורם לפגיעה במיניסקוס בברך?

פגיעות במיניסקוס בברך שכיחות יחסית בעיקר בקרב ספורטאים, חובבי סקי, רוכבי אופניים (ילדים, נוער ומבוגרים), רוכבי סקטבורד וגלגיליות, ונשים וגברים בגלאי 45 ומעלה. אם מחלקים את האוכלוסיות הרי שקרוב ל50% מהפגיעות המדווחות במיניסקוס הינן מתחת לגיל 45 וכ50% מעל גיל זה. הסיבה לכך ברורה. קרע במיניסקוס ופגיעה בו, בקרב האוכלוסייה הצעירה יחסית, יקרה במצבים של טראומה או תאונה. זה יכול לקרות במשחק כדורגל בשל לחץ מוגזם על הברך, זה קורה בתאונות אופניים וסקי בהם מתרחשת תנועה סיבובית מהירה לברך, זה יכול לקרות בשל נפילה או קפיצה לא מבוקרת מגובה רב. מצבים אלה מעמידים עומס פתאומי רב על המפרק ועל המיניסקוס הגורם לקרע.

 

בצידה השני של הסטטיסטיקה נמצא את האוכלוסייה הבוגרת יותר בה הגורמים לקרע במיניסקוס נובעים מסיבות אחרות לגמרי. הזדקנות המיניסקוס וירידה באיכותו, משקל גוף עודף המפעיל לחץ קבוע על המיניסקוס, נשיאת משקלים לאורך שנים המובילים לשחיקת המיניסקוס, שימוש בתרופות אשר משפיעות על איכות מבנה המיניסקוס, ובעיקר חולשה שרירית במערכת השריר התומכת במפרק הברך אשר גורמת ללחצים מוגברים על המיניסקוס, לשחיקתו ולקרע.

מהם התסמינים של פגיעה במיניסקוס?

ראשית כאב. רף הכאב משתנה בין אדם לאדם. יש המתארים את הכאב ככאב משתק ולעומתם ישנם המדווחים על כאב קל. נפיחות תופיע באזור הברך, נרגיש קשיחות בכיפוף ויישור הברך, יש המדווחים על תחושה של “נעילת ברך” כלומר אי יכולת לתנועתיות בברך ויש המדווחים על רעשי “קליק” מהברך בכל תנועה.

אבחון פגיעה במיניסקוס

אבחון פגיעה במיניסקוס נעשה על ידי רופא מומחה לאחר בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה. הבדיקה הדפניטיבית לאבחון קרע במניסקוס הינה בדיקת MRI

חשוב לדעת

במרבית המקרים קרע מניסקוס אינו סוף העולם. למעשה, מעל גיל 60, כאשר נבצע בדיקת MRI באדם הסובל מכאבי ברכיים הסיכוי למצוא קרע מניסקוס הינו מעל 80% , בגילאי ה 50 הסיכוי הינו מעל 60% ובגילאי ה 80 כמעט ל 100% מהנבדקים יימצא קרע מניסקוס – היינו, מדובר בתופעה פזיולוגית, טבעית. המניסקוס נהיה חלש, דק ופחות גמיש וטבעי שיקרע וברב המקרים לא יידרש טיפול ניתוחי.

טיפול בפגיעה במיניסקוס

חומרת הפגיעה היא שתקבע את סוג הטיפול. מגוון הטיפולים בקרע במיניסקוס רחב.

 • הפסקת פעילות ומנוחה. הימנעות מתנועה הגורמת לכאב.
 • שימוש באמצעי מקרר לברך הפגועה כדי להוריד נפיחות.
 • שימוש באמצעי דחיסה – תחבושות אלסטיות כדי להוריד נפיחות ולהגן על הברך מתזוזה.
 • שימוש בתרופות המקלות על כאב ודלקת.
 • פיזיותרפיה לברך לחיזוק שרירי הברך ולשיפור טווח תנועה.
 • אפוסתרפיה. שימוש במערכת הליכה ביומכנית אשר משקמת את מערכת השריר התומכת במפרק ומורידה לחצים ועומסים מהמפרק הפגוע.
 • ניתוח. במקרי קיצון ובמקרים חמורים מאד ישנה אפשרות לניתוח לתיקון קרע במיניסקוס.
 • לחצים ועומסים מאזור המיניסקוס בפרט ומהברך הפגועה בכלל.

שאלות ותשובות

אבחון פגיעה במיניסקוס נעשה על ידי רופא מומחה לאחר בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה, כגון צילום רנטגן, MRI או CT.

לא. ישנם החשים עצמת כאב עצומה, לעומתם אחרים מרגישים בכאב קל. הדבר תלוי במרכיבים רבים כמו מיקום הקרע, עומק הקרע, מיקום הקרע, רגישות אינדיבידואלית לכאב.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות