כשהכאב בברך מחמיר ומנטרל אותנו

כאבי ברכיים הנובעים משחיקה של הסחוס מתחילים בדרך כלל ככאב קל. אך ככל שחולף הזמן, בשל שחיקה גוברת ותפקוד שרירי ועצבי לקוי, כאבים אלה הולכים ומתעצמים עד למצב בו סף הכאב אינו נותן מנוחה, אינו מרפה, פוקד את הסובלים ממנו בלילה וביום. כאב המנטרל מיכולתנו לעבוד, לישון, ללכת ולתפקד. למעשה, כאב הברכיים החמור מוכר בספרות הרפואית כאחד מהכאבים הכרוניים המפריעים ביותר לתפקודם של אנשים בעולם. כאבים משמעותיים בברך דורשים לרוב התערבות תרופתית בבליעה או בזריקות ומצבים חמורים אף התערבות כירורגית משמעותית.

 

כאב ברכיים או גב

כאבי הברכיים הבינוניים עד קשים מאד מתאפיינים בצורות משתנות של כאב:

כאב נקודתי – כאב חד מאד במקום מסויים בברך. כאב המתאפיין בחולשה מיידית של כל מפרק הברך ברגע שהכאב מופיע. דומה למכת חשמל נקודתית בתוך הברך. כאב הגורם לרבים מהסובלים ממנו תאונות בנפילה במדרגות או בהליכה שכן הכאב מנטרל את הרגל מלתפקד למשך כמה שניות.

כאב אזורי ומופשט – כאב באזור הברך, ללא הגדרה מדוייקת של מקום הכאב. האזור כולו מרגיש כואב ונדמה שהכאב מקיף את הברך כולה.

כאב מתמשך – כאב בברך המאופיין בסף כאב קבוע ולא משתנה. כאב הקיים כמעט בכל שעה ביום, אינו עוזב, אינו משחרר, כאב קבוע בסף כאב קבוע.

כאב דוקרני – כאב המרגיש כדקירה באזור קבוע ומגדר. בדרך כלל הרגשת הדקירה מורגשת באזור הפנימי של הברך. הדקירה מורגשת בעצמתה וגורמת במקרים רבים למעידה בהליכה, לעצירה מיידית מפעולת הברך.
כאב המלווה בתחושת בעירה או שריפה – בחלק מהמקרים מלווה את הכאב תחושת בעירה או שרפה באזור הברך. העור מרגיש חם. צבעו נראה אדמומי יותר. לרוב, תכונה זו מוכרת ומסמנת לרוב מצב בו ישנו חשש לדלקת באזור הכואב.

כשהשפעת הכאב על התפקוד היומי מתעצמת, כשהכאב מופיע גם בלילות ומונע שינה הרי שעומדות בפניך כמה אפשרויות לטיפול בעצמת כאב שכזו. זריקות לברך – קיימים חומרים שונים החל מסטרואידים, דרך חומצה היאלרונית ועד לסוגי זריקות חדשים יותר דוגמת פי אר פי ואורטוקין. ניתוח החלפת מפרק ברך – בניתוח מורכב מוחלף המפרק הפגוע במפרק מלאכותי. תהליך הדורש הכנה לניתוח ושיקום לאחר הניתוח. לגיל המנותח ולמצב הבריאותי הכללי של המנותח ישנה השפעה ישירה על תוצאות הניתוח ותהליך השיקום שבא לאחריו. לשמחתנו, רבים מהעומדים לפני ניתוח החלפת מפרק, הסובלים מכאב ברכיים אקוטי, מצאו באפוסתרפיה פתרון לכאב ממנו סבלו. בתוך תקופה של כמה חודשים הכאב חלף ללא שימוש בזריקות וללא צורך בניתוח.

כאבים חמורים בברכיים

 

מהפך במחקר הרפואי ובטיפול בכאבי הברכיים

אופן קביעת חומרת כאב המפרק נקבעה בשנות ה- 50 של המאה הקודמת בעקבות מחקר שנעשה על ידיי שני חוקרים בשם קלגרן ולורנס ( Kellgren and Lawrence). המחקר התבסס על כמה עשרות מטופלים בודדים בניסיון למצוא ממד לחומרת בעיית הברכיים ממנה סבלו. בתום המחקר קבעו החוקרים את מדד "קלגן ולורנס" או באנגלית K&L – המסתמך על עצמת שחקית העצם הנצפית בצילום הרנטגן.

לאור העובדה שמתקופת המחקר בשנות החמישים ועד שנות התשעים לא נערכו מחקרים מתקדמים בתחום הסתמכו האורתופדים בעיקר על צילומי הרנטגן. הגישה המקצועית הייתה שישנו קשר ישיר בין צילום הרנטגן למצב התפקוד של הברך הכואבת – כלומר ככל שהשחיקה גבוהה יותר כך המטופל ירגיש רמת כאב גבוהה יותר ובעיית הברך חמורה יותר. עם הזמן למדו האורתופדים שישנה שונות רבה ובעייתיות בקשר בין צילום הרנטגן למצב התפקודי של הברך. האורתופדים מצאו שישנם אנשים רבים עם שחיקה גבוהה מאד המתועדת בצילום הרנטגן בעוד שהם מסוגלים לתפקד וסובלים מעצמת כאב נמוכה. במצבים אחרים נצפית שחיקה נמוכה בצילום הרנטגן, אך עם זאת המטופלים אינם מסוגלים לתפקד כלל וסובלים מעצמת כאב גבוהה מאד.

לפני כעשרים שנה, מאחר ומחקריהם של "קלגן ולורנס" לא העניקו לעולם הרפואה תשובות מחקריות עדכניות ומעמיקות, ומאחר ונמצאה בעייתיות רבה בהסתמכות על צילומי הרנטגן בלבד, החלו רופאים וחוקרים רבים בעולם לחקור את עצמת הכאב. בין המובילים העולמים במחקר בתחום גם שני רופאים וחוקרים ישראליים, דר' אבי אלבז ודר' עמית מור שהינם מומחים עולמיים בתחום רפואת שריר-שלד ( רפואה מוסקולו-סקלטלית) . עם השנים פרסמו ד"ר אלבז וד"ר מור עשרות מחקרים מדעיים מקיפים אודות מדע ההליכה, חלוקת העומסים על המפרקים השרירים והעצמות ועצמת הכאב. מחקריהם של דר' אלבז ודר' מור פורסמו בכתבי העת המדעיים המובילים בעולם.

מחקר הכאב שערכו דר' אלבז ומור בדקו אלפי גברים ונשים, שסבלו מכאבי ברכיים, ירך וגב המחקרים בחנו את תבנית ההליכה של הנבדקים ושקללו באמצעים ססטיסטיים מתקדמים את מדדי ההליכה אל מול צילומי רנטגן ושאלונים מדעיים של כאב ותפקוד. מחקרם של ד"ר אלבז וד"ר מור הוכיח שניתן לאבחן חומרה אובייקטיבית של בעיית מפרק על פי בדיקה במעבדת הליכה. מחקר הדגל של השניים פורסם בעיתון המוביל בעולם בתחום שחיקת הסחוסים – Osteoarthritis & Cartilage והוכתר כקלסיפיקציה אובייקטיבית חדשה לבדיקת חומרת בעיית המפרק, למעשה הקלסיפיקציה האובייקטיבית הראשונה מאז מחקרם של קלגרן ולורנס. בהבדל מרכזי, מחקרים של קלגרן ולורנס נעשה על עשרות מטופלים בלבד בעוד שמחקרם של ד"ר אלבז וד"ר מור נערך על אלפי מטופלים והשתמש בשיטות מתקדמות של ניתוח Big Data .

השיטה משתמשת כיום במרכזי אפוסתרפיה ברחבי הארץ ובעולם, במרכזים רפואיים ברחבי העולם ובבתי חולים מובילים בתחום. בכל מרכז נמצאת מעבדת ההליכה שבאמצעותה נמדדת מידת הנזק המפרקי ועצמת הכאב. הקלסיפיקציה של ד"ר אלבז ומור מחלקת את הסובלים משחיקת סחוס ל- 5 קבוצות. הקבוצות נחלקות בהתאם לאחוז נשיאת המשקל על כל רגל, וחלוקה תקינה בין שתי הרגליים (ככל שיורד אחוז נשיאת המשקל על הרגל המצב חמור יותר).

  1. "קבוצה לבנה" – חלוקת משקל 38.5-40% ממחזור הצעד על רגל אחת – זו הדרגה הקלה ביותר.
  2. קבוצה "לבנה-אפורה בהירה" – חלוקת משקל 37-38.5% ממחזור הצעד על רגל אחת
  3. "קבוצה אפורה בהירה" – חלוקת משקל 35.5-37% ממחזור הצעד על רגל אחת – זו הדרגה הבינונית.
  4. קבוצה "אפורה בהירה- אפורה כהה" – חלוקת משקל 33-35.5% ממחזור הצעד על רגל אחת
  5. "קבוצה אפורה כהה" – חלוקת משקל נמוכה מ- 33% ממחזור הצעד על רגל אחת – זו הדרגה הקשה ביותר.

 

קלסיפיקציות

האבחון שפתחו דר' אלבז ודר' מור, מעניק לרופא ולמטופל יכולת להבין היטב את מצבו התפקודי, את עצמת הכאב במפרקי הברך הגב הירך או הקרסול, את הגורמים הישירים לכאב ממנו סובל, את הטיפול היעיל והנכון ביותר למצבו ואת סיכויי הצלחת הטיפול. האבחון מעניק מידע עדכני באם המטופל זקוק לניתוח בקרוב, אם יזדקק לניתוח בעתיד, אם קיימת גם בעיית אגן וירך ועד כמה משפיעה בעיה זו על שחיקת הברך או אם בעיית הגב או כף הרגל נובעת מבעיית אגן וירך.

טיפול אפוסתרפיה באמצעות מערכת ההליכה הביו-מכאנית שפתחו השניים העניק ללמעלה מ- 90,000 איש בארץ ובעולם את היכולת לנטרל את הכאב ולשקם את מערכת השלד שריר התומכת במפרק הכואב. זאת ועוד, הטיפול במערכת אפוסתרפיה כיום מחליפה במקרים רבים את הצורך בניתוח ומשמשת רבים כהכנה לניתוח וכמערכת השיקום שלאחר ניתוח החלפת המפרק.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? חשוב שהפתרון יהיה כזה שיחזיק לאורך זמן ואם אפשר, אפילו ישתפר עם הזמן.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים מהם הוגרמים ואיך ניתן לטפל
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בזמן הליכה
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
חשוב לברר מהו הגורם לכאב בברך הקידמית ולטפל בו בהקדם הכאב יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת.
לקריאת המאמר
טיפול בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו?
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו באופן מיידי. הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם, עם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות.
לקריאת המאמר
לכו על זה
כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב? ד"ר עמית מור, רופא וחוקר בתחום רפואת הספורט, ממפתחי שיטת אפוסתרפיה, מסביר
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד אפוסתרפיה תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
רצועה צולבת
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. הטיפול השמרני לאחר קרע ברצועה הצולבת חשוב ביותר
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
אתם סובלים מכאבי ברכיים? סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. אז מה אפשר לעשות? הנה מספר טיפים להתמודדות עם הנושא
לקריאת המאמר
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך, והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו?
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
כאב ברכיים הוא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר. ישנן סיבות רבות לכאבים בברכיים, כשאחת הבולטות שבהן היא דלקת בברכיים.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? מתברר, שיש דרכים קלות ופשוטות להקל על הכאבים גם ללא תרופות או ניתוח
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
אחת הבעיות שגורמות לכאבי ברכיים אצל אנשים רבים היא פגיעה ברצועות הבר, רצועה זו ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ופגיעה ביציבות הגוף.
לקריאת המאמר
עכשיו זה ודאי. וירוס הקורונה פגע בסובלים מכאבי ברכיים וגב
השלכה של אותה סטגנציה שנכפתה עלינו פגעה במערכות שריר, מערכות עצב ובמפרקים
לקריאת המאמר
חובה לדעת: גמישות יתר – וכאבי ברכיים ומפרקים. הקשר הישיר – והטיפול האפקטיבי.
גמישות יתר הינה תופעה נפוצה ביותר, אשר ברובה אינה בעייתית, בעיקר בגילאים צעירים. בישראל ידוע על כ- 10% מהאנשים החיים תחת תסמונת גמישות יתר. הבעיה מתחילה בגילאים מבוגרים יותר, בהם גמישות היתר מתחילה לפגוע במפרקים.
לקריאת המאמר
שיקום לאחר החלפת מפרק שיעמיד אתכם על הרגליים
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת מפרק. החדשנות והשיקום המחזירים מנותחי החלפת מפרק לשגרה ולתפקוד.
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך. ד"ר בנקוביץ' מתראיין בתכנית המומלצים.
לקריאת המאמר
הליך חדשני מבטיח לזרז את השיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך. פרופ' רונן דבי מתראיין ברשת 13.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות