כאבי דקירות בברך

כאבי דקירות בברך הן תופעה שכיחה יחסית שיכולה להיגרם ממגוון גורמים. חשוב להבין ולזכור שמפרק הברך הינו אחד המפרקים העיקריים בגופנו הנושאים בנטל קבוע של לחצים ובעומס משמעותי ובלתי פוסק. כל עלייה, ירידה, כל פסיעה וצעד שאנו מבצעים מפעילה במפרק הברך מערכות שרירים, גידים ורצועות שתפקידן להגן על המפרק עצמו ולחסום אפשרות לשחיקה או ללחץ על המפרק.

התסמינים הקשורים בכאבי דקירות בברך.

 • כאב חד או דוקר בברך, שיכול להופיע במנוחה או במהלך פעילות.
 • נפיחות בברך.
 • אדמומיות באזור הכואב בברך.
 • קושי בכיפוף או יישור הרגל.
 • תחושת חוסר יציבות.
 • קליק או תחושת קפיצה בברך.

כאבי דקירות בברך

הגורמים הקשורים בתופעת כאבים המורגשים כדקירות בברך:

הגורמים לדקירות בברך יכולים להיות רבים ומגוונים, ביניהם:

 • פציעה: פציעה כתוצאה מנפילה, מכה ישירה או תנועה לא נכונה היא גורם שכיח לדקירות בברך. פציעות נפוצות כוללות מתיחה או קרע של רצועות, פגיעה בסחוס, או שבר.
 • דלקת: דלקת במפרק הברך (ארתריטיס) יכולה לגרום לדקירות, נפיחות, קשיון וכאב. דלקת מפרקים יכולה להיות ניוונית (כמו אוסטיאוארתריטיס), דלקתית (כמו דלקת פרקים ראומטואידית), או זיהומית.
 • בעיות במניסקוס: המניסקוס הוא סחוס הממוקם בין עצם השוק לעצם הירך. קרע במניסקוס יכול לגרום לדקירות, נפיחות, קליק או תחושת קפיצה בברך, וקושי בכיפוף או יישור הרגל.
 • בעיות בגידים: גידים הם רצועות המחברות שרירים לעצמות. דלקת בגיד (טנדיניטיס) או קרע בגיד יכולים לגרום לדקירות וכאב בברך, בעיקר בזמן פעילות.
 • בורסיטיס: בורסה היא שק קטן המכיל נוזל הממוקם בין גידים ועצמות. דלקת בבורסה (בורסיטיס) יכולה לגרום לדקירות, נפיחות וכאב בברך, בעיקר באזור פיקת הברך.
 • בעיות פוסט-ניתוחיות: למטופלים שעברו ניתוח בברך, תתכן תחושה של דקירות וכאב כתוצאה מהחלמה או מסיבוכים.

הליך האבחון לכאבי דקירות בברך.

אבחון הגורם לדקירות בברך נעשה על ידי רופא מומחה בתחום.

לרוב יתבצע אבחון ראשוני הכולל:

 1. בחינת ההיסטוריה הרפואית: הרופא ישאל על התסמינים, מתי התחילו, מה מחמיר או מקל עליהם, ועל היסטוריה רפואית קודמת שעשוייה להיות קשורה לתסמינים כמו שימוש בתרופות מסויימות כדוגמה.
 2. בדיקה פיזית: הרופא יבדוק את הברך שלך לנפיחות, אדמומיות, טווח תנועה, כאב ויציבות.
 3. בדיקות הדמיה: ייתכן שתצטרך לעבור צילומי רנטגן, MRI או CT כדי לראות את המבנים הפנימיים של הברך ולוודא את האבחנה.

דרכי הטיפול בכפוף לממצאי האבחון:

הטיפול הנכון בדקירות בברך מחייב במציאת הגורמים לכאב.

 • אם הכאב החל בשל פציעה: לרוב יומלץ על מנוחה, קירור האזור בקרח, חבישת המקום ליצירת לחץ ושליטה על רמת הנפיחות, הגבהה של הרגל, תרופות נוגדות דלקת  ופיזיותרפיה. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח.
 • אם הגורם לכאב הינו דלקת: לרוב יומלץ על מנוחה, תרופות נוגדות דלקת, תרופות אנטי-דלקתיות ססטמיות  או הזרקות סטרואידים שעשויות להקל על הכאב והדלקת. חשוב ונכון כמובן למצוא את הגורם לדלקת ולנסות לתקן אותו  – נעל חדשה, פעילות ספורטיבית הנעשית באופן מוגזם או לא נכון טכני או חולשה במקום אחר בשרשרת המפרקית הינן רק חלק מהדוגמאות.
 • אם הגורם לכאב הינו בעיות במניסקוס: לרוב יומלץ על טיפול שמרני שעשוי לכלול מנוחה, שימוש בקרח, לחץ, הגבהה, תרופות נוגדות דלקת ופיזיותרפיה. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח לתיקון הקרע.
 • אם הגורם לכאב הינו בעיות בגידים: לרוב יומלץ על מנוחה, קרח, לחץ, הגבהה, תרופות נוגדות דלקת ופיזיותרפיה.

מאמרים נוספים באותו נושא: כאב ברך קדמי

שאלות ותשובות

פציעה (מתיחה, קרע של רצועות, פגיעה בסחוס, שבר). דלקת במפרק הברך (ארתריטיס).

בעיות במניסקוס (קרע). בעיות בגידים (דלקת, קרע). בורסיטיס (דלקת בבורסה). בעיות פוסט-ניתוחיות.

בחינת ההיסטוריה הרפואית. בדיקה פיזית. בדיקות הדמיה (צילומי רנטגן, MRI, CT).

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות