כאבים בקרסול בלילה

מדוע הקרסול פגיע? איך זה שלעיתים אנו חשים כאבים בקרסול בלילה?

הקרסול ממוקם בין השוק לכף הרגל. מדובר על מפרק חשוב מאד בגוף האדם שכן בלעדיו לא היינו מסוגלים לכופף את כף הרגל, לא היינו מסוגלים לבצע תנועת סיבוב, תנועת הגוף שלנו הייתה הופכת “רובוטית” יותר וכל צעד היה מוגבל. על הקרסול שלנו מופעלים לחצים עצומים בכל שעה, בכל רגע. כל משקל גופנו למעשה נישא באמצעות מערכות השלד שריר בגופנו, והקרסול מאפשר לנו לנוע קדימה, אחורה ולצדדים תוך כדי שליטה יציבה ואיזון הגוף תוך כדי תנועה.

הכירו את הקרסול שלכם

במפרק הקרסול תומכת מערכת של רצועות וגידים. הרצועות הינן רקמות חזקות המחברות בין העצמות ותפקידן הוא לייצב את המפרק. הגידים הינם רצועות רקמה שתפקידם לחבר בין השרירים התומכים לעצמות. מפרק הקרסול עצמו מורכב מעצמות ומערכות סחוס מורכבות שתפקידם להגן על המפרק עצמו מפני שחיקה, מגע עצם בעצם או שבר בשל עומס פתאומי.

 

כאבים בקרסול בלילה

 

מהן הסיבות השכיחות לכאב בקרסול?

 1. טראומה או פציעה. הקרסול חשוף לפציעה ופגיעה שכן כל פעילות גופנית וכל תנועה פתאומית או סיבובית עשויה לפגוע בו. לכן, ספורטאים רבים סובלים מפגיעה בקרסול. התופעות הקשורות בעצם הפגיעה יכולות להיות שבר, נקע, קרע ברצועות או קרע בגידים.
 2. דלקות פרקים. דלקות פרקים מובילות לשינוי במבנה המפרק, השרירים והגידים. איכות המערכות התומכות במפרק נפגמת לפיכך אנשים הסובלים מדלקות פרקים חשופים יותר לפגיעה במפרק. בין סוגי הדלקות הגורמות לפגיעה: דלקת פרקים ניוונית או דלקת שגרונית.
 3. מחלות כרוניות. עודף משקל, סוכרת, דלקת מפרקים. מחלות אלה מובילות לירידה באיכות המפרק והמערכות התומכות. מצב זה עשוי להוביל לפגיעה במפרק הקרסול ולכאב.
 4. לחץ מוגבר על המפרק. במצב בו אם בשל משקל עודף או בשל פעילות גופנית שאינה מאוזנת קיימת אפשרות לפגיעה במפרק הקרסול.
 5. נעילת נעל שאינה מתאימה. במצבים בהם הנעל אינה תואמת את הרגל או אינה תומכת מספיק בכף הרגל קיימת סבירות גבוהה לפגיעה במפרק.
 6. זיהום. במצבים בהם קיימת דלקת גידים זיהומית קיימת סבירות רבה לכאב בקרסול.

מהן הסיבות לכאבים בקרסול בלילה?

כל פגיעה בקרסול תוביל לתופעות כאב וסבל. רבים יחושו בכאב בעיקר בדריכה על הרגל הפגועה. אחרים ירגישו בכאב גם במנוחה. במקרים מסוימים הכאב יפקוד גם בלילה. כאבים בקרסול בשעות השינה ובלילה יכולים לנבוע מכמה סיבות.

 1. דלקת. במצב בו הפגיעה במפרק הקרסול הובילה לדלקת הרי שתופעת הכאב ברורה. הדלקת תוביל לנפיחות ולרגישות מוגברת באזור המפרק. דלקת זו יכולה להיות במערכות השריר התומכות, בגידים ברצועות או במפרק עצמו.
 2. התכווצות השרירים התומכים במפרק הקרסול. תופעה זו שכיחה. בשל הפגיעה או הטראומה כל מערכות השריר סביב המפרק מתכווצות במטרה להגן על המפרק הפגוע. התכווצות זו מובילה לכאב בקרסול גם בלילה.
 3. מחלה של כלי הדם הפריפריאלים הפוגעת בזרימת הדם.
 4. תגובת הגוף לפציעה. באופן כללי כאב הנובע מפציעה מחמיר בלילות, בזמן שהגוף נמצא במנוחה.

מתי חשוב לפנות לייעוץ רפואי בשל פגיעה בקרסול?

 • אם מדובר בפציעה או בטראומה שנגרמה מומלץ לפנות לבדיקת רופא מהר ככל הניתן.
 • אם הכאב חזק ומתמשך מומלץ לפנות לרופא.
 • אם קיימת תופעה של נפיחות או אדמומיות באזור הקרסול.
 • אם קיים קושי בדריכה על הרגל או קושי בתנועת הקרסול.
 • עם כאב המפרק מלווה בחום סיסטמי

שאלות ותשובות

במקרים הבאים מומלץ מאד לפנות לרופא באם מופיעים כאבים בקרסול בלילה: תאונה שגרמה לכאב. כאב מתמשך שאינו פוסק. נפיחות ואדמומיות באזור הקרסול. קושי בדריכה על הרגל ובהליכה, חשד למחלה פריפריאלית בכלי הדם.

בהחלט. אחת מהסיבות השכיחות לכאבים בקרסול היא נעילת נעל שאינה מתאימה, שאינה תומכת במפרק כף הרגל. כמו כן, נעילת נעלי ספורט שאינן מתאימות לסוג המאמץ המתמשך.

 

מאמרים נוספים באותו נושא: שברים בקרסול | נקעים חוזרים בקרסול

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבים בקרסול ובכף הרגל
תפקידיה של מערכת כף הרגל והקרסול ומיקומה כחלק הגוף שפוגש את הקרקע, סופג את עצמת המגע ומפצה על בעיות במעלה הגוף הינם גם הסיבה לכך שחלק ניכר מהכאבים בכף הרגל והקרסול נובעים פעמים רבות מאיזורים קרובים יותר למרכז הגוף – ברך, ירך, אגן וגב
לקריאת המאמר
פגיעות קרסול
למפרק הקרסול יש נטייה להיפגע יותר כאשר מדובר בפציעות ספורט. אם אתם סובלים מפגיעות בקרסול, כדאי שתדעו כיצד לטפל בפגיעה באופן מיידי וגם על טיפול לחיזוק הקרסול למנית נקעים עתידיים.
לקריאת המאמר
שברים בקרסול
שברי קרסול פוגעים לרוב בספורטאים ובאוכלוסיה המבוגרת, אך לא רק. אם החלמתם משברים בקרסול ואתם מעוניינים בשיקום איכותי ויעיל - לחצו לקריאה.
לקריאת המאמר
נקעים חוזרים בקרסול
תופעה נפוצה מאוד היא נקעים חוזרים, בהם יש לטפל באופן מיידי על מנת לצמצם את הנזק העתידי. במאמר זה נדבר על התסמינים, דרכי טיפול בנקעים חוזרים ועוד.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות