מחקר: אפוסתרפיה הוכחה כטיפול מפחית כאב ומשפר תפקוד בקרב הסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברך

אפוסתרפיה הינה טיפול יעיל שהוכח כמביא שיפור בתפקוד הברך בקרב אנשים שסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברך. כך עולה ממחקר שנערך במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי “אסף הרופא” בין השנים 2006-2011. ושתוצאותיו הראשוניות פורסמו במהלך 2010.
במחקר השתתפו 57 חולים שסווגו לשתי קבוצות, קבוצת מחקר, קבוצת ביקורת.

קבוצת המחקר טופלה באפוסתרפיה. הקבוצה השנייה טופלה עם מערכת אפוס. (ללא היחידות הביומכניות וללא המסילות ושימשה למעשה כקבוצת דמה).
הן המטופלים והן החוקרים אשר העריכו את תוצאות הטיפול לא ידעו לאיזו מבין שתי הקבוצות משתייכים המטופלים.
נכון להיום, היעד המרכזי בטיפול באנשים עם אוסתטיאוארתריטיס של הברך הוא הפחתה בכאב ושיפור התפקוד. מחקר זה בחן את השפעת הטיפול על רמת הכאב והתפקוד של החולים.
בבדיקה הראשונית מילאו החולים שאלוני כאב, תפקוד (WOMAC) ואיכות חיים (SF-36). וביצעו מבדק פונקציונאלי (ALF). נוסף על כך, הרופא החוקר העריך את המצב הקליני של מפרק הברך (Knee Society Score).
בתום הבדיקות, מערכת ההליכה של אפוס הותאמה לכל נבדק באופן אישי. כל נבדק קיבל הנחיות תרגול, המטפלים הונחו ללכת 10 דקות ביום בבית ועד 30 דקות בחוץ (בשבוע האחרון).
הנבדקים הגיעו להערכה חוזרת של מדדי המחקר שצוינו לעיל לאחר חודש וחודשיים של טיפול.
הנבדקים הונחו לא לצרוך משככי כאבים או תוספי מזון 10 ימים לפני המחקר ולמשך כל המחקר. למעט אצטמינופן לא מסומן במקרים בהם הכאב הינו בלתי נסבל.

בדיקת כיול אפוסתרפיה

תוצאות המחקר – שיפור בתפקוד הברך

בתחילת המחקר לא היו הבדלים בין שתי הקבוצות. לאחר חודשיים נצפה שיפור משמעותי של 64.8% בעוצמת הכאב. ושיפור משמעותי של 62.7% ברמת התפקוד של קבוצת המחקר. כמו כן, נצפה שיפור של 31.4% במבחן הפונקציונאלית. שיפור של 50% באיכות החיים של המטופל. ושיפור של 45.3% במצב הקליני של מפרק הברך. להבדיל מקבוצת המחקר קבוצת הביקורת לא הציגה שינויים משמעותיים באף אחד מן המשתנים הנמדדים.

כן נמצא שאפוסתרפיה מפחיתה שימוש במשככי כאבים

חולים מקבוצת הביקורת נטלו כמות גבוהה יותר של אצטמינופן (647 טבליות). לעומת הקבוצה שטופלה באפוסתרפיה (273 טבליות).

החוקרים סיכמו:
“מטופלים אשר השתייכו לקבוצת המחקר וטופלו באפוסתרפיה. דיווחו על שיפור משמעותי ברמת הכאב והתפקוד כמו גם ברמת איכות חייהם. מטופלים אשר השתייכו לקבוצת הביקורת. לא דיווחו על שינויים משמעותיים ברמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים”.
את המחקר ערכו: ד”ר ירון בר-זיו, ד”ר יפתח בר,  ד”ר יובל רן, ד”ר שייקה בנדיקט, פרופ’ נחום הלפרין.
תוצאות המחקר פורסמו לראשונה:
בשנת – 2010.
במגזין – BMC Musculoskeletal Disorders.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות