מחקר: אפוסתרפיה מפחיתה כאב ומשפרת תפקוד בקרב הסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברך

אפוסתרפיה הינה טיפול יעיל שהוכח כמפחית כאב ומשפר תפקוד באנשים שסובלים מאוסטיאוארתריטיס של הברך. כך עולה ממחקר שנערך במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי "אסף הרופא" בין השנים 2006-2011 ושתוצאותיו הראשוניות פורסמו במהלך 2010.
במחקר השתתפו 57 חולים שסווגו לשתי קבוצות,
  • קבוצת מחקר
  • קבוצת ביקורת

קבוצת המחקר טופלה באפוסתרפיה והקבוצה השנייה טופלה עם מערכת אפוס, אך ללא היחידות הביומכניות וללא המסילות – ושימשה למעשה כקבוצת דמה.
הן המטופלים והן החוקרים אשר העריכו את תוצאות הטיפול לא ידעו לאיזו מבין שתי הקבוצות משתייכים המטופלים.

נכון להיום, היעד המרכזי בטיפול באנשים עם אוסתטיאוארתריטיס של הברך הוא הפחתה בכאב ושיפור התפקוד.
על כן, מחקר זה בחן את השפעת הטיפול על רמת הכאב והתפקוד של החולים.
בבדיקה הראשונית מילאו החולים שאלוני כאב, תפקוד (WOMAC) ואיכות חיים (SF-36) – וביצעו מבדק פונקציונאלי (ALF). נוסף על כך, הרופא החוקר העריך את המצב הקליני של מפרק הברך (Knee Society Score).
בתום הבדיקות, מערכת ההליכה של אפוס הותאמה לכל נבדק באופן אישי וכל נבדק קיבל הנחיות תרגול ושוחרר לביתו. הנבדקים הונחו ללכת 10 דקות ביום בבית ועד 30 דקות בחוץ (בשבוע האחרון).
הנבדקים הגיעו להערכה חוזרת של מדדי המחקר שצוינו לעיל לאחר חודש וחודשיים של טיפול.
הנבדקים הונחו לא לצרוך משככי כאבים או תוספי מזון 10 ימים לפני המחקר ולמשך כל המחקר למעט אצטמינופן לא מסומן במקרים בהם הכאב הינו בלתי נסבל.

תוצאות המחקר

בתחילת המחקר לא היו הבדלים בין שתי הקבוצות. לאחר חודשיים נצפה שיפור משמעותי של 64.8% בעוצמת הכאב ושיפור משמעותי של 62.7% ברמת התפקוד של קבוצת המחקר. כמו כן, נצפה שיפור של 31.4% במבחן הפונקציונאלית, שיפור של 50% באיכות החיים של המטופל ושיפור של 45.3% במצב הקליני של מפרק הברך. להבדיל מקבוצת המחקר – קבוצת הביקורת לא הציגה שינויים משמעותיים באף אחד מן המשתנים הנמדדים.

כן נמצא שאפוסתרפיה מפחיתה שימוש במשככי כאבים. חולים מקבוצת הביקורת נטלו כמות גבוהה יותר של אצטמינופן (647 טבליות) לעומת הקבוצה שטופלה באפוסתרפיה (273 טבליות).

החוקרים סיכמו:
"מטופלים אשר השתייכו לקבוצת המחקר וטופלו באפוסתרפיה דיווחו על שיפור משמעותי ברמת הכאב והתפקוד כמו גם ברמת איכות חייהם, בעוד שמטופלים אשר השתייכו לקבוצת הביקורת לא דיווחו על שינויים משמעותיים ברמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים".
את המחקר ערכו: ד"ר ירון בר-זיו, ד"ר יפתח בר,  ד"ר יובל רן, ד"ר שייקה בנדיקט, פרופ' נחום הלפרין
תוצאות המחקר פורסמו לראשונה ב–BMC Musculoskeletal Disorders, 2010

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות