ניתוח בברך

ניתוחי ברך מתחלקים לשניים: ניתוחים אקוטיים וניתוחים אלקטיביים (ניתוח על רקע בעיה רפואית כרונית).
ניתוח אקוטי יכול להתבצע בעקבות שבר, תאונה או פציעה חמורה בברך. ניתוח אלקטיבי יתבצע כתוצאה מהתפתחות של חוסר יציבות, שחיקת סחוס מתקדמת, נעילות חוזרות במפרק היכולה להיות תוצאה של פציעת ספורט ואימון לא נכון. במקרים של פגיעה קשה במפרק ייתכן ויש צורך להחליף את מפרק הברך כולו.
ניתוח בברך אפוסתרפיה

לקראת ניתוח מתוכנן, מומלץ לבצע שיקום טרום ניתוחי במטרה להקל את ההחלמה לאחר הניתוח ולהביא את השפעת הניתוח למקסימום. גם כאן, הטיפול יתמקד בשיפור התנועה במפרק על ידי שיפור עבודת השרירים המניעים ומייצבים אותו.
שיקום לפני או לאחר ניתוח יכול להתבצע על ידי הטיפול באפוסתרפיה. הטיפול באפוסתרפיה מאפשר בו זמנית הפחתת כאב על ידי שינוי והפחתה של העומסים בברך במקביל לשיפור השליטה של השרירים על המפרק. השיקום קל לביצוע והוכח כמפחית כאב ומשפר תפקוד.

סוגים של ניתוחים אלקטיביים:

 • ארתרוסקופיה: ארתרוסקופיה במפרק הברך היא פרוצדורה פולשנית שנועדה לטיפול כירורגי בתוך מפרק הברך. משמעות המילה ארטרוסקופיה היא ביצוע של בין שניים לשלושה חתכים קטנים בברך שדרכם יכול המנתח להסתכל לתוך הברך בעזרת מצלמה מיוחדת. במקביל ניתן לבצע פעולות כירורגיות שונות בתוך המפרק. הפעולה הנפוצה ביותר היא כריתה של מניסקוס קרוע וניקוי של המפרק עצמו. יש להדגיש כי ביצוע פעולות אלו לא משפר את השליטה השרירית במפרק ויש צורך בשיקום, כדגומת אפוסתרפיה לאחר ארתרוסקופיה.
 • ניתוח לשחזור רצועות: מטרת הניתוח להחזיר יציבות פסיבית למפרק כאשר השתל במקום הרצועה הצולבת תמיד יהיה גיד של אחד השרירים המקיפים את הברך. 6 חודשים לאחר הניתוח השתל הופך להיות צלקתי. הטיפול השמרני לאחר קרע ברצועה הצולבת או לאחר ניתוח לשיחזור הרצועה הצולבת חשוב ביותר משום שהמערכת העצבית-שרירית חייבת ללמוד לקחת את תפקיד הרצועה הקרועה או המשוקמת. לבדה הרצועה אינה יכולה ליצב את המפרק וחייבת להיות שליטה של השרירים בתנועה וביציבות המפרקית. השיקום אורך מספר חודשים (ממוצע של כ-6 חודשים) וכולל: הפחתת כאב ונפיחות, החזרת טווחי תנועה של הברך, חיזוק שרירים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית שרירית על ידי אפוסתרפיה ופיזיותרפיה.
 • ניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך, נחשב ניתוח גדול אשר מטרתו העיקרית לאפשר איכות חיים. הזמן הנכון לביצוע הניתוח נקבע לפי מידת שחיקת הסחוס במפרק, רמת הכאב, רמת התפקוד היום יומי, מצב רפואי כללי וגיל. כתוצאה משחיקת המפרק והכאב, יש שינוי בעבודת השרירים שנחלשים ואינם מייצבים את המפרק.
 • כאשר מחליטים על ניתוח להחלפת מפרק, חשוב ביותר להתייחס לשיקום המטופל ולהתחיל את השיקום לפני הכניסה לניתוח ובהתאם ליכולתו של המטופל. שרירים חזקים העובדים בתזמון ושליטה טובים יותר, יקלו על השיקום לאחר הניתוח ויביאו לתוצאות טובות יותר מבחינה תפקודית.

אפוסתרפיה למניעת ניתוח או לתקופת השיקום

 • טיפול באפוסתרפיה משפר תפקוד שרירים סביב הברך
 • שימוש במערכת אפוסתרפיה מקל על עבודת השרירים בשלב הראשון לאחר ניתוח ובונה את יכולתם בהדרגה
 • טיפול אפוסתרפיה מתרחש בבית תוך כדי תפקוד רגיל ומאוד קל לביצוע
 • השיקום באפוסתרפיה מלווה את המטופל לאחר הניתוח על מנת לשפר את תפקוד הברך
 • המעקב באפוסתרפיה נעשה על ידי פיזיותרפיסט מומחה אפוסתרפיה תוך מעקב אחר השיפור המושג על ידי מדידת הליכה במעבדת הליכה ממוחשבת

עומדים לעבור ניתוח בברך?

אפוסתרפיה יכולה לעזור גם במניעת ניתוח וגם בשיקום!

ניתוח בברך אפוסתרפיה

יתרונות הטיפול:

 • הפחתת כאב והעלאת תפקוד ואיכות חיים
 • החזרת טווחי התנועה של הברך
 • הפחתת עומסים מהמפרקים והקניית תבנית תנועה נכונה
 • חיזוק שרירים המייצבים סביב הברך ושיפור שליטה עצבית
 • מומלץ ע”י אורטופדים ופיזיוטרפיסטים
 • הוכח מחקרית
 • מותאם לך אישית

למי מתאים הטיפול?

 • אם כבר ניסית הכל – משככי כאבים, תרגילים, זריקות ושום דבר לא ממש עזר
 • אם קשה לך לבצע פעילויות יומיומיות – לעלות במדרגות, ללכת, להתיישב
 • אם אתה רוצה טיפול טבעי, בטיחותי, ללא תופעות לוואי
 • אם המליצו לך על ניתוח ברך, ואתה מעוניין להאיץ את קצב ואיכות השיקום שאחרי
 • אם אתה רוצה לחזור לעשות את הדברים שאתה אוהב, בוא לאפוסתרפיה

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות