זריקות סטרואידים לברך

כאבי ברכיים מתחילים לרוב בסימפטומים קלים, עם הזמן הקושי בתנועת הברך הולך וגובר, הכאב מחריף, המגבלה בטווחי התנועה גוברת. איכות החיים נפגמת ופעולות פשוטות כמו הליכה, עלייה או ירידה במדרגות, ריצה ואפילו קימה מישיבה מלוות בכאב ובתחושה של חוסר ביטחון. במצבים בהם הכאב אינו פוסק ותחושת הכאב מציקה גם בשכיבה ובעמידה, רבים פונים לחיפוש פתרון מהיר שיקל על חייהם ויפיג ולו במעט את הכאב. זריקות הסטרואידים לברך עונות בחלק מהמקרים לבעיה זו ומורידות לתקופת זמן את רמת הכאב.

מהן זריקות סטרואידים?

זריקות אלו מכילות חומר אנטי-דלקתי חזק מסוג סטרואיד, ישנם סוגי סטרואידים שונים אך אנשים רבים משתמשים בשם קורטיזון. הסטרואיד מוזרק ישירות למפרק הברך. הסטרואיד מפחית את הדלקת והנפיחות, ובכך מקל על הכאב ומשפר את טווח התנועה של המפרק.

זריקות סטרואידים לברך

למי מתאים הטיפול בזריקות סטרואידים?

זריקות סטרואידים מתאימות למגוון רחב של מצבים הגורמים לכאב בברך וביניהם:

 • פציעות ספורט: קרעים ברצועות, גידים או סחוס.
 • שחיקה: דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis).
 • דלקת פרקים שגרונית
 • לחץ ושחיקה מוגברת על מפרק הברך.

יתרונות הטיפול בזריקות סטרואידים.

 • היתרון הראשי הינו הקלה מהירה בכאב. במקרים רבים זריקות סטרואידים פועלות במהירות ומספקות הקלה משמעותית בכאב בתוך זמן קצר יחסית (ימים ספורים).
 • שיפור טווחי התנועה. הפחתת הדלקת והנפיחות מאפשרת תנועה קלה נוחה וחלקה יותר של המפרק.

חסרונות הטיפול בזריקות סטרואידים.

 1. כאב מקומי באזור ההזרקה.
 2.  נפיחות באזור המוזרק.
 3.  אדמומיות ורגישות באזור ההזרקה.
 4. במקרים חריגים ונדירים ביותר תופעות הלוואי יכולות להתבטא בדימום במפרק. זיהום במפרק. דלדול העצם במפרק. פגיעה במערכת החיסון.
 5. זריקת הסטרואידים לברך מחייבת חזרה על פעולה זו אחת לכמה חודשים.
 6. הפתרון אינו פותר את הגורם לכאב אלא רק את הסימפטום לכאב.
 7. הסטרואידים, על אף שמוזרקים מקומית למפרק,  חודרים חלקם לכל הגוף ויכולים להוציא אנשים הסובלים מסכרת מאיזון.

האם זריקות סטרואידים לברך מתאימות לכולם?

כמו בכל תחום רפואה, התאמת סוג הזריקה בפרט ואופי הטיפול בכלל תלויה במרכבים רבים. לכן, יש להתייעץ עם רופא מומחה על מנת לבחון את מכלול האמצעים הקיימים ולהתאים את הפתרון למצבו האישי והרפואי של המטופל.

זריקות נוספות למניעת כאב ברכיים:

עולם הרפואה מציע סוגים שונים של זריקות לברך. התאמת הטיפול תלויה במצב המטופל ובגורמים נוספים אשר רופא מומחה ידע לתת עליהם את הדעת. להלן סוגי הזריקות המטפלות בכאב ברכיים.

 1. זריקות חומצה היאלרונית. זריקה המכילה חומצה היאלרונית אשר תפקידה לשמש כמשכך כאב וחומר מגן על הסחוס. הטיפול בזריקה זו מחייב פעולה חוזרת ונשנית של הזרקה ועלותה עשויה להיות יקרה.
 2. זריקות PRP. זריקה זו מכילה מקטע דם העשיר בטסיות דם (PRP). תפקיד הטסיות הינו להאיץ את תהליך הריפוי ולעזור בשיקום רקמות. זריקות אלה פחות יעילות במצבים מורכבים וכרוניים. גם במקרה זה נדרשות כמה וכמה זריקות כדי לשפר ולהוריד את הכאב. הזריקות הללו יקרות יחסית וההליך הינו פולשני יותר.
 3. זריקות אורטוקין. גם כאן מדובר על תוצרים המופקים מדם המטופל, אך בניגוד לזריקות PRP זריקות אלו אינן מכילות תאים אלא חומרי ריפוי המופקים מהדם דוגמת חוסמי אינטרלואיקין 1.

שאלות ותשובות

זריקות הסטרואידים לברך אינן כלולות בסל התרופות בקופות החולים ובמרבית הביטוחים הפרטיים. יש לשלם עבור הטיפול ועבור הרופא המטפל. בדיקת רופא הכרחית כדי לקבוע באם זריקת הסטרואידים תעזור או שישנו טיפול אחר שיכול לטפל בכאב ובגורם לכאב.

אכן, לעיתים ישנן תופעות לוואי כמו נפיחות באזור המוזרק, כאב מקומי באזור ההזרקה, במקרים קיצוניים דימום באזור המוזרק וזיהום. 

 

עוד באותו נושא: דלקת בגיד מאחורי הברך

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות