דלקת בגיד מאחורי הברך

לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב? ובכלל, איך אפשר לטפל בכאבי ברכיים שכאלה? המידע הבא אמור לספק לכם יכולת אישית לבחון את הבעיה אך חשוב לזכור, כדי להבין איך מרגיש דלקת בגיד מאחורי הברך בדיקה מקיפה למצבכם תעניק לכם מידע אמין יותר ומבוקר יותר.

הסימפטומים לדלקת בגיד מאחורי הברך.

ראשית, כדי להבין באם מדובר על דלקת בגיד מאחורי הברך או בגורם אחר לכאבי הברך עברו על רשימת הסימפטומים הבאה כדי שתוכלו להבין ולהסביר לרופא או הפיזיותרפיסט שלכם אודות מצבכם:

 • האם הכאב החל בשל תאונה, פציעה, חבלה כלשהי?
 • האם הכאב חד ומקומי או מתפרס על פני שטח רחב יותר?
 • האם תחושת הכאב פועמת (הרגשה של כאב בפעימות) או תחושה של חום ושריפה?
 • האם קיימת נפיחות באזור?
 • האם אתם סובלים ממחלות כגון דלקות פרקים או דלקות זיהומית?
 • האם הכאב מורגש גם בצד החיצוני של הברך?
 • מה מחריף ומה מקל על עצמת הכאב ממנה אתם סובלים?

אילו בדיקות כלולות לרוב בזיהוי כאב מאחורי הברך?

במהלך הבדיקה יזדקק הרופא או הפיזיותרפיסט למידע שתפרטו וכמו כן לרוב יבוצעו גם בדיקות נוספות לזיהוי ממוקד ונכון יותר של דלקת בגיד מאחורי הברך. הבדיקות יכללו צפייה בתנועת הברך הכואבת בעמידה, ריצה, קפיצה וכו. בדיקת טווחי התנועה של הברך, בדיקה אורתופדית, בדיקת כירופרקט ובדיקות נירולוגיות. במקרים של חוסר מידע באבחון ובמקרים בהם קיים ספק, תשלחו לבדיקות MRI, רנטגן או בדיקת CT. הבדיקה תבחן את הכאב בצד החיצוני של הברך כמו את צידה האחורי, הפנימי ובכלל.

דלקת בברך

מהן הסיבות השכיחות לכאב בחלק האחורי של הברך? או לדלקת בגיד שמאחורי הברך?

 • צי’סטה ע”ש בייקר: לרוב, במקרים של פציעה או פגיעה מתפתחת צי’סטה בחלקה האחורי של הברך. הצי’סטה מתפתחת באזור הפגיעה ברקמות הסינוביאליות וגורמת לכאב.
 • דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). לרוב, בגלאי 45 ומעלה הנגרמת בשל טראומה, פציעה או חבלה.
 • קרע או מתיחה ברקמות המצויות בחלל האחורי של הברך. במקרים רבים סיבי עצב, גיד השריר החצי קרומי, שריר בית הברך ושריר הפלנטריס.

דלקת בגיד מאחורי הברך

הכוחות המופעלים על הברך, הלחצים, המשקל והתנועה מאתגרים את מפרק הברך. לכן, כל מערכות הגידים, השרירים ומערכות העצבים נמצאות תחת עומס משמעותי באופן רציף. זו גם הסיבה לרגישות מערכות אלה להתפתחות דלקת. גברים ונשים המשקיעים מזמנם באורח חיים פעיל, בספורט ובאימונים אינטנסיביים מאתגרים את מערכות אלה עוד יותר ומעמיסים על הברכיים לחצים נוספים. זאת ועוד, פעילות גופנית שאינה מעניקה פרקי זמן למנוחת המערכות בין פעילות אחת לשניה עלולים לפתח רגישות במערכות השריר והגידים באזורים אלה, לפתח דלקות ואף לגרום לניוון ושחיקה מוגברת.

הדרכים לטיפול בדלקת גידים בברך.

 • שימוש במשככי כאבים.
 • פיזיותרפיה.
 • חבישה.
 • דיקור יבש.
 • הידרותרפיה.

טיפול אפוסתרפיה.

מערכת ההליכה הביומכנית של אפוסתרפיה מעניקה לרבים מהסובלים מדלקת בגידים בכלל ומדלקת גידים בחלקה האחורי של הברך בפרט יכולת לטיפול מדויק ואפקטיבי בסימפטומים של הכאב. כמו כן מאפשרת המערכת לשיקום מבוקר של כל מערכות העצב והשריר המקיפות והתומכות במפרק הברך.

האבחון מתבצע במעבדות ההליכה של אפוסתרפיה המפוזרות בערים רבות בישראל. האבחון מוכר על ידיי כל קופות החולים והביטוחים הפרטיים. במהלך שעה וחצי של אבחון מתבצעת בדיקה ממוחשבת של מצב הברך הפגועה, ופיזיותרפיסט מוסמך מבצע בדיקה דקדקנית לאיתור מקור הכאב. מערכת ההליכה מותאמת באופן אישי למצבו של המטופל/ת ומרגע זה כל שעליהם לעשות הוא ללבוש את המערכת וללכת בה בדיוק על פי הפרוטוקול שניתן מהפיזיותרפיסט. פעולה יומית זו גורמת לחלוקת עומסים חדשה על מערכות הגוף, משחררת את האזור הכואב מלחצים, מחדשת פעילות עצבית ושרירית חדשה התורמת רבות לשיקום האזור הכואב. העובדה שהפעולה פשוטה, קלה, ללא כל תופעת לוואי, מאפשרת תרגול יומי קבוע, בנוחות הבית או המשרד.

 

בכך, בונה המערכת יכולת אמיתית לשיקום אפקטיבי ללא תלות בטיפולים רפואיים או תרופות. מחקרים רבים מוכיחים את יעילותה בשיקום מכאב ברכיים והיא משמשת כיום רבים כקו ראשון ויעיל לטיפול בכאב ברכיים. 

איתור, אבחון וטיפול בכאב בשל דלקת בגיד מאחורי הברך חשוב מאד!

שאלתם איך אפשר לטפל בכאבי ברכיים? חשוב שתדעו: עיכוב באבחון נכון למצבכם ובמתן טיפול יעיל בסימפטומים של כאב בחלקה האחורי של הברך, כמו בכלל מערכות הברך עלולה להעלות את הסבירות להתפתחויות של נזקים כרוניים. במצבים קיצוניים ההזנחה אף עשויה להוביל לניתוח. לכן, היה ואתם סובלים מכאב בחלקה האחורי של הברך, הפנימי, הקדמי או החיצוני – מומלץ מאד לטפל ולא להזניח.

מאמרים נוספים באותו נושא:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות