כאבים בירך אצל ילדים

כאבים בירך אצל ילדים הינם תופעה מוכרת שעשוייה לפקוד אותם בגילאים שונים בתקופת הילדות. ככלל, צליעה וכאב ירך הינם מצבים שיש להתייחס אליהם ברצינות ולהיוועץ ברופא. אם כאב ירך מופיע יחד עם חום יש לגשת לרופא בהקדם .

במאמר זה נסקור את כלל הסיבות לתופעת כאב במפרק הירך ובסביבת המערכת השרירית והעצבית הקשורה לאזור זה בגופם. חשוב לציין שכאבי מפרקים בקרב ילדים מחייבים התייחסות רפואית שכן במרבית המקרים ניתן בהחלט לאבחן, לאתר ולהעניק לילד/ה טיפול לשיקום הכאב ולהענקת סביבת התפתחות טבעית מלאה ובריאה.

 

כאבים בירך אצל ילדים

 

  • סינוביטיס חולפת של מפרק הירך. מדובר בדלקת המתאפיינת בהצטברות נוזל במפרק הירך. זו אחת מהמחלות השכיחות ביותר בקרב ילדים המובילה לתלונות של כאבים בירך בקרב ילדים. רובם בגלאי 3-10. בנים יסבלו ממחלה זו יותר מבנות וברוב המקרים המחלה תחלוף בעצמה ללא התערבות ומבלי להותיר נזק. הסימפטומים אותם קל לזהות הם: צליעה קלה, תלונות על כאב בירך, בברך, במפשעה. מרבית הילדים הסובלים ממחלה זו יקומו בשל כאב בלילה ויצלעו בדרכם לחדר ההורים. אך מחלה זו חולפת וזה גם חלק משמה. במרבית המקרים היא נעלמת כ10 ימים מהיום בו הופיע הכאב.
  • תסמונת החלקת עצם הירך.  מדובר במצב בו קיימת תזוזה של ראש עצם הירך, באופן פתאומי ובלתי מוסבר, דרך לוחית הצמיחה של העצם. לרוב מחלה זו פוקדת ילדים מתבגרים, אך באחוזים בודדים גם קיימת בקרב ילדים. ברוב המקרים אחת הסיבות הנמצאת כגורם למחלה היא השמנת יתר. תופעת הכאב תהיה בחלק העליון או התחתון של הירך, במצב בו הילד יהיה בפעילות גופנית הכאב יחמיר. 
  • פיברומיאלגיה של הילדות. כאבים בירך או כאבי מפרק בקרב ילדים עשויה להשתייך לקבוצת המחלות הנקראת “תסמונת העצמת כאב שרירי שלדי”. אמנם לא מדובר בתופעה נפוצה אך בהחלט ישנם ילדים הסובלים מכאבים בירך. התסמינים של המחלה הינם חוסר יכולת לפעילות גופנית טבעית לגיל הילדים, עייפות, תחושה של נפיחות ברגליים או תחושת נימול, תסכול והעדרויות מבית הספר, חרדה ודכאון.
  • תסמונת כאב אזורי סוג 1. מדובר בתופעות כאבים חזקים הממוקדים באזור הגפיים, באזור הירכיים. במרבית המקרים תופעות כאב אלו מלוות בשינוי בצבע העור במקום הכואב. מחלה זו פוקדת בדרך כלל מתבגרים בגלאי בת/בר המצווה.
  • אריתרומללגיה. מדובר במחלה המתאפיינת בכאבים ואדמודמיות. כאבים בירך ובגפיים אצל ילדים המלווים באדמודמיות מוכרים בקרב בנים ובנות בגיל 10. הסימפטומים הינם תחושת שריפה בעור באזור הכואב. רבים מהסובלים מבקשים שיניחו קרח או מים קרים על האזור השורף.
  • כאבי גדילה.  בגלאי 3-10 תופעת כאבי הגדילה שכיחה. סטטיסטית כ10% מהילדים ידווחו על כאבים בירך וכאבים במפרקים אחרים כתוצאה מהתפתחותם הטבעית. חלקם יתעוררו בלילה בשל הכאב, אחרים יתלננו כל כאב המהלך היום. מרביתם ידווחו על כאבים לאחר פעילות גופנית מאומצת.  במרבית המקרים, עם השנים חולף הכאב והתופעה נעלמת.
  • תסמונת גמישות היתר השפירה. תסמונת זו מאופיינת בגמישות יתר של מפרקי הגוף. בשלב הילדות, חלק מהילדים יכולים לבצע פעולות המראות על גמישות יתר כגון כיפוף מפרקי הרגליים או אצבעות הידיים ללא בעיה. קרוב ל30% מהילדים סובלים מתסמונת זו ואחוז הבנות מתוכו גבוה. גמישות יתר מובילה לתופעות כאב הפוקדות את הילדים בעיקר בשעות הלילה, חלקם אף נצפה עם נפיחות כלשהי במפרקים. אין מדובר במחלה אלא בתסמונת. במרבית המקרים תסמונת זו נעלמת עם השנים. 
  • ארתריטיס ספטי  – דלקת זיהומית של המפרק , מצב הקיים בעיקר בשנים הראשונות לחיים, במקרים רבים גם מתחת לגיל שנתיים. זהו מצב חרום רפואי ויש לגשת למיון למקרה שיידרש ניתוח ו\או טיפול של אנטיביוטיקה לוריד. במקרים רבים יתלווה כאב (אצל ילדים קטנים נבחין בשינוי בזחילה או בהליכה – צליעה) וחם. 
  • נמק בראש הירך (מחלת פרתס) – מחלה בה נפגעת אספקת הדם לראש הירך ונגרם נמק בעצם באיזור זה. המחלה הינה נדירה יחסית , מופיע לרב בגילאי 4-10 , הגורמים, בדרך כלל, אינם ידועים, אך טיפול בסטרואידים בשל מחלות שונות מעלה מאוד את השכיחות. 

שאלות ותשובות:

יש טיפולים טובים מאד לכאבי מפרקים בקרב ילדים ולכאבים בירך בפרט. ביקור אצל הרופא יבהיר לכם באם נדרש טיפול או שהזמן יעשה את שלו. למזלם של ילדים מערכת החיסון הטבעי שלהם והליך הגדילה מאפשר לגוף לטפל בתופעות של כאב ללא התערבות. גשו לרופא. אבחון מקיף יעניק תשובה מלאה.

המחלה נקראת סינוביטיס חולפת של מפרק הירך. כשמה כן היא. המחלה חולפת מעצמה. 

 

אולי יעניין אתכם גם: כאבים במרפק הירך | ניתוח החלפת מפרק ירך

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

דלקת ניוונית במפרק הירך
אוסטיאוארתריטיס היא מחלה ניוונית הגורמת לשחיקת סחוסים במפרקים, הפוגעת בעיקר באוכלוסיה המבוגרת. ישנן כמה אפשרויות לטיפול במחלה, ועל כך ועוד - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבים במפרק הירך
קשה להפריז בחשיבותו של מפרק הירך עבור הגוף ועבור יכולת התנועה באדם. מפרק הירך כה חשוב לתפקוד והגוף משקיע כה הרבה בשימורו במצב תפקודי עד שפעמים רבות בעיית ירך שקיימת ומתפתחת כבר מגיל צעיר תתבטא ככאב בירך רק בעשור החמישי או השישי לחיים
לקריאת המאמר
כאבים במפרק הירך טיפול
אם אתם סובלים מכאבים בירך, כדאי שתכירו את אפשרויות הטיפול השונות המיועדות להקל על הכאב ולשפר את איכות חייכם.
לקריאת המאמר
בעיות בירך
בעיות בירך מתחילות בדרך כלל בגלל שחיקה, שליטה לקויה בשרירים או שינויים במבנה מפרק הירך. במאמר זה נדבר על שיטות להקלה על הכאבים, ובמקרה חמור יותר של ניתוח, חשוב לדעת על אפשרויות השיקום לפניו או אחריו.
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת מפרק ירך
ניתוח החלפת מפרק ירך נחשב לניתוח רציני הבא לשפר את איכות החיים. קראו על הסיבות לביצוע ניתוח החלפת מפרק ירך ועל אפשרויות השיקום לפני ואחרי הניתוח.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות