תיאור מקרה של שיקום קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך ע”י אפוס

טיפול ביומכני, לא פולשני, ככלי עזר בשיקום אנשים שעברו קרע של הרצועה הצולבת הקדמית בברך. תיאור מקרה

 

דר’ אבי אלבז1, דר’ מארק כהן1, דר’ איתן דבי1, דר’ אודי ראט2, דר’ עמית מור1, דר’ גיא מורג2, דר’ יפתח בר3, גנית סגל1, דר’ רונן דבי4

 

  • קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי סוראסקי, תל אביב, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אסף הרופא, צריפין, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי ברזילי, אשקלון, ישראל

 

מטרת המחקר

יש המניחים כי שיקום שמרני, לא פולשני, של קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך הינו אפקטיבי כמו טיפול פולשני, ניתוחי. טיפולים אלו כוללים חיזוק שרירים ואימון עצבי-שרירי לשיפור יציבות הברך והחזרת טווחי תנועה בברך. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היתכנות של טיפול ביומכני שמרני בשיפור תהליך השיקום לאחר קרע של הרצועה הצולבת הקדמית. זהו תיאור מקרה בודד של ספורטאית אשר עברה קרע ברצועה הצולבת הקדמית ובחרה שלא לעבור ניתוח לשחזור הרצועה, אלא לבחור בטיפול שמרני.

 שיטות

זהו תיאור מקרה של אתלטית בת 29 שעברה קרע ברצועה הצולבת הקדמית ובחרה שלא לעבור ניתוח. הספורטאית החלה בטיפול (אפוסתרפיה) יומיים לאחר הפציעה. מערכת הליכה ייחודית הותאמה לספורטאית באופן אישי כמו גם תכנית טיפול אישית אשר כללה שימוש במערכת ההליכה לזמן קצוב במשך היום תוך המשך ביצוע פעילויות יומיומיות. המטופלת עברה בדיקת הליכה ממוחשבת ביום בו החלה את הטיפול ולאחר שבוע, שבועיים, ארבעה, שמונה, שניים עשר ועשרים ושישה שבועות.

תוצאות

טרם תחילת הטיפול המטופלת הציגה שינויים משמעותיים בתבנית הליכה ביחס לערכי הנורמה, ביניהם ירידה ניכרת במהירות ההליכה, באורך הצעד וביכולת נשיאת המשקל על הרגל הפגועה. בנוסף, הסימטריה בין הגפיים נפגעה בצורה ניכרת בעקבות הפציעה. לאחר ארבעה שבועות של טיפול המטופלת הציגה תבנית הליכה נורמלית וערכי הסימטריה היו נורמליים.

מסקנות

התוצאות מעידות כי יתכן והטיפול הביומכני השמרני סייע לתהליך השיקומי של המטופלת. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לקבוע את ההשפעה של טיפול זה בקרב אנשים אשר עברו קרע ברצועה הצולבת הקדמית.

מוזמנים לקרוא גם על: שיקום קרע רצועה בברך | פציעות ספורט

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות