איך להעביר כאבי ברכיים?

כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.

כדי להבין איך להעביר כאבי ברכיים חשוב שנדע מהן הסיבות לכאב באזור הברכיים.

 • פציעה או טראומה שנגרמה באזור הברכיים.
 • חולשה שרירית של מערכות השריר התומכות במפרקי הברך.
 • חלוקת עומסים שונה בין רגל ימין ושמאל המשפיעה על מפרק הברך.
 • חוסר איזון בגוף המשפיע על מפרק הברכיים.
 • עלייה משמעותית במשקל ולחץ על מפרקי הברך.
 • עומס בעשיית כושר גופני שהוביל ללחץ על מפרק הברך.
 • אוסטיאוראתריטיס של הברך המוכר בשמו “שחיקת סחוסים”.
 • דלקת של הפס “אנסרינוס”.
 • קרע במיניסקוס.
 • דלקת בגיד הפיקה.
 • קרע ברצועה הצולבת.
 • נמק של עצמות מפרק הברך (אוסטיאונקרוזיס).
 • דלקת מפרקים.
 • חיכוך רצועת ה-איליו-טיבאלית (סינדרום ITB ).

על אילו כאבים מתלוננים הסובלים מכאבי ברכיים?

מכיוון שכאב מהווה סמן לבעיה, הרי שהתלונות הקשורות בכאבי ברכיים משתנות מאדם לאדם ותלויות בגורמים רבים כגון גיל, עיסוק, טראומה שגרמה לכאב, משקל ועוד. למרות זאת, סיכמנו עבורכם את המכלול התיאורים הראשיים הקשורים בכאבי ברכיים:

ישנם המצביעים על כאב בחלקה הפנימי של הברך בזמן מנוחה או כאב ברכיים בזמן ריצה. רבים שואלים איך להעביר כאב ברכיים המופיעים בתנועה כגון כאב ברכיים בכיפוף, בעלייה או ירידה במדרגות, בעמידה ממושכת ובקימה מישיבה.

יש המתלוננים על כאב סביב פיקת הברך או המרגישים את הכאב בתוך פיקת הברך. במקרים אחרים יש המתלוננים על כאב מעל או מתחת לאזור פיקת הברך. יש המדווחים על כאב מאחורי הברך וישנם המצביעים על האזור החיתוני של הברך כאזור הכאב הראשי, כמו כן ישנם הסובלים מכאב בכיפוף הברך. השאלות והסיפטומים רבים. אז מה המכנה המשותף לכל אותם אנשים השואלים איך להעביר כאבי ברכיים?

המכנה המשותף לכל אלה הינו ההגדרה המדוייקת שהבעיה קיימת באזור הברך. שתפקוד הברך אינו כתמול שלשום. חשוב מאד להבין ולדעת: כאב ברכיים אינו חולף והוא מהווה סימפטום לבעיה שחשוב לטפל בה. לא מדובר על תופעה המסכנת חיים חלילה, אך אי התייחסות אליה תוביל לרוב להחמרה.

כאב באזור הברכיים עלול להשליך ישירות על איכות החיים, על התפקוד בעבודה, על תנועת הגוף וחלוקת העומסים בכל צעד שאנו עושים. עם הזמן, המנעות מזיהוי וטיפול בבעיה עשוייה להשפיע על שאר מפרקי הגוף שכן תוכנת הגוף שלנו הינה “לפצות”. פיצוי זה, יוביל אותנו לשינוי הרגלי הליכה ותנועה ועומסים חדשים יוטלו על מפרקי הגוף האחרים שלנו. עובדה זו תוביל לשחיקה מוגברת ולהשלכות תפקודיות בעתיד. 

כאבי ברכיים

המלצות חשובות למחפשים פתרון לשאלה איך מעבירים כאבי ברכיים ומה עליי לעשות.

עכשיו זה ברור. כאב בברך אינו חולף. כאב ברכיים מחייב התייחסות מיידית ורצינית, מציאת הגורם לכאב ושיקום המפרק מהכאב. כדי להבין זאת עלינו להפסיק לשאול איך להעביר כאבי ברכיים ולעבור לשאלה אחרת לגמרי: אילו אפשרויות מוכחות ומכרות מטפלות בכאב ברכיים?

בחזית הטיפול עומדת פעילות גופנית. מטרתה ברורה: להחזיר לגוף את שליטת השרירים המקיפים את מפרקי הברך. לחזק אותם, למנוע שחיקת סחוסים. נכון, לא כולנו מחבבים פעילות גופנית, לא לכולם יש זמן ורצון, אך לכשתופעה של כאב ברכיים פוקדת אתכם יהיה עליכם להבין שהגיע הזמן להתייחס לשינויים הביולוגיים והפיזיולוגיים הקשורים בגילכם – ברצינות.

יש הפונים לטיפולי פיזיותרפיה. טיפולים אלו נועדו כדי לחזק את מערכות השריר סביב המפרק הכואב ולהחזירו לתפקוד. גם במקרה זה, התרגול הביתי חשוב לא פחות ויש להקפיד על הגעה מסודרת לפזיותרפיסט ולביצוע התרגול היומי בבית. השאלה איך להעביר כאב ברכיים תלוייה מאד בהקפדה בטיפול.

הידרותרפיה. פעילות גופנית בבריכה בפיקוח משחררת את הלחצים על מפרקי הברך. תרגול במים מעניק יכולת לתרגול לסובלים מכאבי ברכיים באופן כרוני.

ירידה במשקל. אמנם אין אנו אוהבים לוותר על מזון, אך עלינו להבין שבמקרה וכואבות לנו הברכיים הרי שיהיה עלינו להכנס למשטר אוכל. מדוע? כי כאבי ברכיים לרוב מובילים לישיבה רבה יותר ולפעילות פיזית מוגבלת. הדבר גורם אוטומטית לעלייה במשקל ולללחץ נוסף על מפרקי הברך. לכן, מומלץ מאד שנכיר בעובדה זו ונעשה הכל כדי לצמצם את הקלוריות שאנו צורכים ברמה היומית.

כדורים, משככי כאבים – טיפול תרופתי. רבים פונים לזירה טיפולית זו אך זכרו: למשככי הכאבים תופעות לוואי ולחלקם אף סכנה להתמכרות. טיפול תרופתי פותר רק בעיה אחת לזמן קצוב – כאב. אך הכאב חוזר מכיוון כל עוד לא טיפלנו במקור הבעיה. לכן, מומלץ מאד לשלב תרופות במקביל לטיפול משמעותי בגורם לכאב הברכיים.

זריקות לברך. במצבים של כאב מתקדם, שימוש בזריקות לשיכוך כאב הברכיים מעניק מזור לאנשים. חשוב לדעת, הזריקות מטפלות בסימטום הכאב אך לא משקמות את המפרק הכואב. הטיפול אינו חד פעמי ועליכם יהיה להגיע להזרקה חוזרת בכל פעם שהכאב ישוב.

איך להעביר כאבי ברכיים

איך להעביר כאבי ברכיים? טיפול אפוסתרפיה מוכח.

אם נשרטט את מכלול הגורמים לתופעת כאב הברכיים ונבין את הדרך הטיפולית המלאה והנכונה לשיקום הגוף מכאב הברכיים, הרי שאפוסתרפיה הומצאה בדיוק למטרה זו. להעניק לכל אדם, במינימום מאמץ ובמקסימום תוצאה, את היכולת לבצע פעילות גופנית מכוונת מטרה מבלי להשקיע בזה זמן או מאמץ, לחזק את כל מערכות השרירים התומכות במפרק הכואב מבלי לצאת מהבית ומבלי לבזבז זמן יקר על טיפולים, לחזור לחיים, להחזיר לגוף את האיזון וחלוקת העומסים הנכונה, ללא כאב בדרך בה הגוף משקם את עצמו ללא תלות בכדורים, בזריקות או בניתוח חלילה.

מערכת ההליכה הביומכאנית של אפוסתרפיה מותאמת לכל אחד ואחת לאחר זיהוי מדוייק של הגורמים לכאב הברכיים. ההתאמה מעניקה שיקום מבוקר כך שהמטופל/ת יכול להחזור לתפקד ללא כאב בתוך זמן קצר יחסית ומבלי לפגוע באיכות ובקצב החיים.טיפול אפוסתרפיה יודע לטפל אף במצבים של כאבים חזקים מאוד בברך ובהצלחה מרובה. זו גם הסיבה שכיום בארץ ובעולם מהווה אפוסתרפיה פתרון מועדף ע”י רופאים ובתי חולים. מחקרים רבים מוכיחים את יעילותה בשיקום מכאב והיא משמשת כיום רבים כקו ראשון ויעיל לטיפול בכאב ברכיים. 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות