מערכת הליכה ביומכנית חדשנית משפרת תבניות הליכה בקרב אנשים עם כאב גב תחתון כרוני שאינו ספציפי

דר’ אבי אלבז1, דר’ יגאל מירובסקי2, דר’ עמית מור1, שביט אנוש1, איתן דבי1, גנית סגל1, דר’ יאיר ברזילי3, דר’ רונן דבי1

  • קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אסף הרופא, צריפין, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי הדסה, ירושלים, ישראל

 

מטרת המחקר

אנשים עם כאב גב תחתון כרוני שאינו ספציפי מציגים שינויים בתבניות ההליכה. שינויים אלו נחשבים כאסטרטגיית הגנה על מנת להימנע מטווחי תנועה גדולים סביב הירך ועמוד השדרה ובכדי להקטין את הכוחות והמומנטים הפועלים על הגוף. בנוסף לכך, אנשים אלו מציגים שינויים במערכת הבקרה העצבית שרירית שיתכן ומושפעים מכאב. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לאפיין את תבניות ההליכה של אנשים הסובלים מכאב גב תחתון כרוני שאינו ספציפי וכמו כן לבחון את ההשפעה של טיפול ביומכני חדשני באמצעות מערכת הליכה על השינויים בתבניות ההליכה

שיטות

זהו מחקר רטרוספקטיבי על 19 אנשים המדווחים על כאב גב תחתון כרוני שאינו ספציפי. כל הנבדקים בצעו בדיקת הליכה ממוחשבת להערכת תבניות ההליכה טרם תחילת הטיפול ולאחר שנים עשר שבועות טיפול. מדדי הליכה ספטיו-טמפורלים שימשו להערכת השינויים בתבניות ההליכה. מערכת הליכה ביומכנית המורכבת מארבע יחידות ביומכניות הממוקמות בסוליית הנעל הותאמה לכל נבדק באופן אישי. מדובר בשתי יחידות קמורות בכל נעל, אחת ממוקמת בחלקו הקדמי של כף הרגל והשנייה ממוקמת בחלקו האחורי של כף הרגל. כל המטופלים התבקשו להיות עם מערכת ההליכה על בסיס יומיומי למשך פרק זמן מוגדר ולהמשיך בשגרת יומם. הערכה חוזרת של תבניות ההליכה התבצעה 12 שבועות לאחר תחילת הטיפול.

תוצאות

הבדלים מובהקים בין מדידות הבסיס לבין המדידות שנעשו לאחר 12 שבועות טיפול נמצאו במהירות ההליכה (P=0.03), בתדירות הצעד (P<0.01), באורכי הצעד של שמאל וימין (P=0.02), בזמן ההנפה של רגל ימין (P<0.01), בזמן התמיכה של רגל ימין (P<0.01), בזמן התמיכה היחידני של רגל שמאל (P=0.01), בזמן התמיכה הכפול של רגל שמאל (P=0.02), ובזמן התמיכה הכפול של רגל ימין (P=0.02).

מסקנות

אנשים עם כאב גב תחתון כרוני שאינו ספציפי שטופלו במשך שלושה חודשים בטיפול באמצעות מערכת הליכה ביומכנית העלו את מהירות הליכתם על ידי העלאה של אורך הצעד והציגו שיפור בסימטריה בזמן ההליכה.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות