טיפול ביומכני חדשני למחלת מפרק ניוונית של הברך (אפוסתרפיה) מוביל לשיפור תבניות ההליכה, להפחתה בכאב ולשיפור התפקוד

דר’ אבי אלבז, דר’ עמית מור, גנית סגל, דר’ מיכאל דרקסלר, דר’ דורון נורמן, דר’ אלי פלד, דר’ נמרוד רוזן

1/10/2011

רקע

מחלת מפרק ניוונית הינה מחלה שכיחה המאפיינת את הגיל המבוגר. התסמינים הבולטים הינם
  • כאב
  • ירידה תפקודית
  • נוקשות מפרקית
  • נפיחות

טיפול אפוסתרפיה מתמקד בהפחתת הכאב ושיפור התפקוד. בשנים האחרונות משתרשת ההבנה כי לגורמים ביומכניים יש. השפעה מכרעת על התקדמות המחלה וכי יש לטפל בגורמים אלו.

מטרות

לבחון את ההשפעה של טיפול ביומכני חדשני על רמת הכאב והתפקוד של אנשים עם מחלת מפרק ניוונית של הברך.

שיטות

745 חולים אשר סובלים ממחלת מפרק ניוונית של הברך נטלו חלק במחקר. כל הנבדקים ביצעו בדיקת הליכה ממוחשבת ומילאו שאלון כאב ותפקוד (Western Ontario and McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC)), ושאלון איכות חיים (SF-36 Health Survey). הבדיקות נעשו לפני הטיפול ולאחר שלושה חודשי טיפול. טיפול ביומכני חדשני (אפוסתרפיה), הכולל התאמה אישית של מערכת הליכה ייחודית, ניתן לכל המטופלים. התאמת מערכת ההליכה מובילה לשינוי המנח הביומכני, על ידי הסטת העומסים הפועלים על המפרק, ובכך גורמת להפחתה מיידית של הכאב. נוסף על כך, מבנן של היחידות הביומכניות יוצר הפרעה מבוקרת (פרטורבציה) ומוביל לאימון המערכת העצבית-שרירית.

תוצאות

ירידה מובהקת נצפתה ברמת הכאב והמוגבלות התפקודית בעקבות שלושה חודשי טיפול (31.1% ברמת הכאב ו- 27.8% ברמת המוגבלות התפקודית). כמו כן, עלייה מובהקת נצפתה בסולם התפקוד של שאלון איכות החיים (21.4%) ובסולם המצב הנפשי של שאלון איכות החיים (12.9%). עלייה מובהקת נצפתה גם במהירות ההליכה, בתדירות הצעד, באורך הצעד ובמשך זמן התמיכה היחידני (9%, 4.5%, 4.5%, 1.6%, בהתאמה) בעקבות שלושה חודשי טיפול.
מסקנות
שלושה חודשי אפוסתרפיה הובילו להפחתה משמעותית ברמת הכאב ולשיפור משמעותי ברמת התפקוד ואיכות החיים של חולים הסובלים ממחלת מפרק ניוונית של הברך. כמו כן, שיפור משמעותי נצפה גם בתבניות ההליכה של חולים אלו.

לקריאה נוספת לחצו כאן

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות