הפחתה ברגע החיבור לברך באמצעות אימון AposTherapy – מחקר

תקציר:

מחקרים קודמים הצביעו על כך שהתערבויות ביומכניות לא פולשניות יכולות להפחית כאב ולשפר את התפקוד אצל חולים עם דלקת מפרקים ניוונית בתא הפנימי של הברך (המדור המדיאלי). אחת משיטות הטיפול הללו הינה אפוסתרפיה, תוכנית טיפול זו המותאמת אישית למטופל משתמשת במכשיר ביומכני הנלבש על כף הרגל ומאפשר שינוי של מרכז הלחץ יחד עם יצירת אי יציבות תרגולית קלה במהלך ההליכה. ההשפעה של התערבות זו (אפוסתרפיה) על מדדי הליכה אובייקטיביים לא נחקרה עד כה.

מטרות המחקר:

המחקר הנוכחי נועד לבחון בצורה פרוספקטיבית שינויים בקינטיקה ובקינמטיקה אצל מטופלות בתכנית טיפול זו. עשרים וחמש נשים עם דלקת מפרקים ניוונית במדור הפנימי (מדיאלי) של הברך השתתפו בתכנית הטיפול היומית המותאמת אישית. כל המטופלות עברו ניתוח הליכה יחפות ומילאו שאלונים סובייקטיביים לפני תחילת הטיפול ובשני ביקורי מעקב.

תוצאות:

המחקר מצא ירידה משמעותית בעומסים הפועלים על הברך אף כאשר המטופלות הלכו יחפות , ללא המערכת הטיפולית של אפוסתרפיה, לאחר שלושה ותשעה חודשי טיפול. בממוצע, פחתו העומסים הפועלים על הברך בשלבי דריכת העקב, דריכת קידמת כף הרגל והעומסים הכוללים הפועלים על הברך ב-13%, 8.4% ו-12.7%, בהתאמה. יתרה מכך, ירידה זו בעומסים לוותה בעלייה במהירות ההליכה, ירידה משמעותית בכאב ושיפור ניכר בתפקוד המטופלות.

מסקנות:

מעבר לשיפור סימפטומטי, תוצאות המחקר מציעות שתכנית טיפול זו יכולה לשנות פרמטרים קינטיים של ההליכה באוכלוסייה זו. החוקרים משערים שהתאמות אלה מסבירות את השיפור הסימפטומי והתפקודי שדווח בהתערבות זו.

הערות:

  • התרגום הינו תמציתי ועוסק בעיקר בממצאים העיקריים של המחקר.
  • מונחים טכניים תורגמו לעברית מקובלת בתחום הרפואי.
  • יש לשים לב כי התרגום אינו מהווה תחליף למקור המקורי ולא נועד למטרות אבחון או טיפול רפואי.

החוקרים: ד”ר אמיר חיים , פרופ’ גיא רובין, פרופ’ נמרוד רוזן, ד”ר יוליה גורייצ’ב, פרופ’ אלון וולף Reduction in knee adduction moment via non-invasive biomechanical training: a longitudinal gait analysis study. J Biomech. 2012 Jan 3;45(1):41-5

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות