מים בברך

מים בברך הינו השם הנפוץ להצטברות של נוזל סינוביאלי בברך.

מיים בברך

מים בברך – גורמים

ישנן מספר סיבות להצטברות של נוזלים בברך, הנפוצות שבהן הינן

ככלל, הנוזלים מופרשים מהסינוביום, קרום המצפה אזורים פנימיים במרבית המפרקים. תפקידו להפריש נוזל מימי צמיגי לתוך חלל המפרק על מנת להקטין את החיכוך בין הסחוסים משני צידי המפרק. נוזל זה מכונה נוזל סינוביאלי והינו בעל חשיבות מרכזית בשמירה על תנועה חלקה והיעדר חיכוך במפרק.
במקרים מסוימים, נגרם גירוי של הסינוביום המביא לדלקת ולהפרשה גבוהה של הנוזל הסינוביאלי והצטברותו בחלל המפרק. הנוזל יכול להצטבר במקומות שונים בתוך המפרק.
בתוך שקים המכונים בורסות או להתנקז לשק רקמתי באחורי הברך ולהביא למצב הנקרא ציסטה על שם בייקר.

בורסיטיס פרה-פטלארי – בורסה הינה שק אנטומי קטן הממולא בנוזל סינובאילי. מטרתה של הבורסה הינה להוריד חיכוך בין שני מבנים אנטומיים סמוכים. לדוגמה – בין גיד לעצם. בברך ישנן מספר בורסות, ביניהן הבורסה הפרה-פטלארית הממוקמת בין הפיקה לעור המכסה אותה. מכה/טראומה בודדה או גרוי חוזר של הבורסה יכול לגרות את הרקמה ולהביא לדלקת ולהפרשת נוזלים ולכאבים.

ישנן מספר סיבות פחות נפוצות לנוזלים בברך 

 • גאוט (שיגדון)
 • גידולים
 • זיהומים
 • דימומים
 • ועוד.

לרב, מקרים אלו ילוו בתסמינים נוספים וסיפור קליני שירמזו כי לא מדובר במקרה הנפוץ של
“מים בברך”.

מים בברך – תסמינים

התסמינים האפייניים ל”מים בברך” הינם:

 • נפיחות
 • נוקשות
 • תחושה במישוש של מעבר נוזל מצד לצד כאשר מבוצע לחץ עדין על הפיקה
 • חום מקומי
 • כאב

מיים בברך

שאיבת מים בברך

ככלל, הברך הינה מדור סטרילי וגם הנוזל הסינוביאלי הינו סטרילי. על כן, מומלץ ככל שניתן להימנע מלהיכנס לתוך הברך שכן כל כניסה, אפילו זו של מחט מזרק יכולה לזהם את הברך, לסכן את החולה ולהצריך אשפוז ארוך עם טיפול תרופתי דרך הוריד. שאיבת המים יכולה להביא להקלה זמנית, אך לרב הסינוביום המגורה יפריש עוד נוזלים והתופעה תחזור על עצמה.
המקרים בהם יש לבצע שאיבה היא כאשר הרופא חושד שמקור הנוזל אינו בגירוי\דלקת פשוטים אלא בשל סיבות אחרות שהוזכרו לעיל.

טיפול ב”מים בברך”

הטיפול במקרים אלו צריך להתמקד בגורמים לבעיה ובהורדת הדלקת. את הדלקת ניתן לצמצם על ידי קומפרסים קרים ומנוחה ובמקרים מסוימים על ידי נגדי דלקת (NSAIDS). כפי שנכתב כבר בעמודים אחרים, טיפול על ידי נגדי דלקת צריך להיות קצר טווח ויש לזכור שתרופות אלו עלולות להזיק לסובלים מבעיות כרוניות כגון יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, כיב פפטי ועוד.

טיפול בגורמים ל"מים בברך"

כמעט בכל הגורמים שהוזכרו לבעיה

 • אוסטיאוארתריטיס
 • קרע מניסקוס
 • רצועה וגירוי של פיקת הברך

ישנו מרכיב משמעותי של עומסים הפועלים על המפרק, מגרים את הסינוביום וגורמים לדלקת. הורדת העומסים ותרגול השרירים לשליטה וייצוב מחדש יביאו להקלה בכאב וירידה בגירוי בתוך המפרק ויסייעו לטפל בגורמים בבעיה. אפוסתרפיה הינה כלי אפקטיבי בטיפול בעומסים ובהיעדר השליטה השרירית במקרים אלו.
ראו הסבר מפורט יותר על דרך הפעולה.

טיפול באפוסתרפיה

מים בברך תרופות סבתא

תרופת הסבתא המוכרת והנפוצה ביותר למים בברך הינה חבישה של הברך עם עלי כרוב (אותם מכסים בגזה על מנת לשמור על מיקומם על הברך) למשך הלילה. במקרים רבים מדווחים החולים כי חבישת עלי הכרוב הביאה לירידה בנפיחות ובתחושת האי-נוחות בברך.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים: המדריך המלא והמקיף לשנת 2024
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים, מה הן הסיבות הנפוצות ומה הן דרכי הטיפול
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
איך להעביר כאבי ברכיים?
כאבי ברכיים באופן כללי הינם איתות אפשרי של הגוף לתפקוד לקוי או לפגיעה תפקודית של מפרק הברך, השרירים העוטפים אותו והמערכת העצבית הקשורה לאזור זה בגופנו. השאלה הקשורה באיך להעביר כאבי ברכיים חייבת להתחיל בהבנת הסיבה לכאב.
לקריאת המאמר
כאבים בברך לאחר מאמץ
תופעה של כאבים בברך לאחר מאמץ עלולה להופיע במצבים שונים ולהתבטא באופן שונה בין אדם לאדם. ישנם מצבים בהם הכאב יפקוד אותנו בשלב המאמץ עצמו, כמו בריצה, בהליכה, בהרמת משקל כבד, לעומתם ישנם מצבים בהם הכאב מופיע דווקא בזמני המנוחה. ישנם הסובלים מכאבים בברך שמאל- בצידה החיצוני, לעומתם אחרים החשים כאב בכיפוף הברך או כאב בצד הפנימי של הברך. לכל סימפטום של כאב ישנה סיבה וגורם אשר מוביל לסוג הכאב הספיציפי. כמובן, שעל מנת לגלות מהו הגורם לכאב כדאי ומומלץ לגשת לרופא מומחה על מנת שיבחן באמצעים שונים את סוג הכאב במטרה לאתר את מקורו ולטפל בו ביעילות.
לקריאת המאמר
טיפול בשחיקת סחוס בברך: כל מה שצריך וחייב לדעת
חיפוש טיפול בשחיקת סחוס בברך הינה מנת חלקם של רבים. הסיבה לכך ברורה. האפשרות להתחמק משחיקת סחוס בברך או בברכיים בעולם המתקדם בו אנו חיים קלוש. פיזיולוגית ואבולוציונית, מבנה הסחוסים ומערכות השרירים התומכות במפרק הברך לא תוכננו או נבנו לאורח ומשך החיים כפי שמשתקף בעולם המערבי כיום.
לקריאת המאמר
דלקת בגיד מאחורי הברך
לעיתים, כאבים בברכיים או תופעה של כאב חזק בברך מתרכזים בחלקה האחורי של הברך. האם מדובר בהתפתחות דלקת או דלקת בגיד ברגל? האם מדובר בסימפטום אחר לתופעת הכאב?
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה - כל מה שצריך לדעת
לעיתים נרגיש כאבי ברכיים בהליכה. תופעה שתופיע תוך כדי הליכה, לעיתים בתחילת ההליכה, לפעמים בסופה בשלב המנוחה. תחושות כאבים בברך לאחר מאמץ או תוך כדי תנועה אינן נדירות, אך חשוב מאד להתייחס אליהן
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בכיפוף
כאבי ברכיים בכיפוף הינם סימפטום בדרך כלל לבעיה מבנית בברכיים. תופעה זו מוכרת ונפוצה בעיקר בגלאי 50 ומעלה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות