פורסם בדה-מרקר: חיים ללא כאבי ברכיים או גב – אפוסתרפיה

מגזין האורתופדיה של דה מרקר קבע: מעל 90,000 מטופלים חזרו לתפקוד ללא כאבים, לאחר טיפול באפוסתרפיה, גישה טיפולית לטיפול בכאבי מפרקים

כאבי ברכיים, שחיקת מפרק הברך, פגיעה בשרירים ובמערכת העצבית בברכיים ובגב הינן תוצאה של עומסים, פציעה או תפקוד לא תקין של מערכות השלד-שריר והעצבים בגופנו. למעלה מ- 60% מאוכלוסיית ישראל תחווה כאב ברכיים או גב מעל גיל 40 . עוצמת הכאב מתחילה כקלה, ואט אט מתפתחת ומחמירה. הפגיעה אינה רק בריאותית. גם איכות החיים משתנה באופן מהותי: ירידה תלולה בעצמאות התפקודית, ירידה באיכות השינה, עלייה במשקל ועוד.

 

להשיב את היכולת לנוע ללא כאבים

השחיקה הטבעית במערכת המפרקים מובילה להתדרדרות שאינה קשורה רק במפרק הכואב. חלוקת העומסים על שאר מפרקי הגוף משתנה מבלי שנרגיש. הגוף מנסה לפצות על הכאב ובכך מסיט משקלים, משנה הרגלי יציבה והליכה על מנת להקל על האזור הכואב. מחד, פעולה גאונית של הגוף. מאידך, עומס יתר מידי על מפרקים אחרים: האגן, עמוד השדרה, הקרסול ומפרקי כפות הרגליים. עומס זה עלול להוביל להתפתחות דלקות, כאבי שרירים, שחיקת סחוסים ולמוקדי כאב חדשים המתפתחים עם הזמן. לו רק יכולנו לטפל במפרק הכואב יום יום, לו רק יכולנו להזמין טיפול פיזיותרפי בכל שעה, לו רק יכולנו לדאוג לכך שהשרירים התומכים במפרקי הגוף יחזרו לתפקד במלוא הכוח והמרץ – הרי שיכולנו לפתור את כאב הברכיים, הגב, האגן הירך והקרסול.

 


ד”ר אבי אלבז וד”ר עמית מור (צילום: טל פלינט)

 

שני רופאים ישראליים שנענו לאתגר הכאב

בסוף שנות ה- 90- החליטו שני רופאים וחוקרים ישראליים – ד”ר אבי אלבז וד”ר עמית מור, חלוצים עולמיים ברפואה מוסקולו-סקלטאלית – רפואת שלד שריר, לבחון, לחקור ולמצוא את הדרך הטבעית והאפקטיבית ביותר לבעיית הכאב ושיקום מפרקי הברכיים והגב. לאחר שנים של מחקר מצאו השניים את הפתרון: אפוסתרפיה. אפוסתרפיה היא גישה טיפולית פורצת דרך לטיפול בכאבי מפרקים. השיטה המבוססת על תובנות מדעיות שהצטברו במשך שנים בספרות הרפואית. הדגש בשיטה: שיקום מערכות השרירים והעצבים, הפחתת העומסים על המפרקים הכואבים ולימוד הגוף לתנועה תקנית. השניים פיתחו מערכת הליכה ביו-מכנית מתקדמת, המבוססת על טכנולוגיה ייחודית. מערכת המאפשרת שימוש יומי קבוע, בסביבה הביתית או במשרד, כך שמערכות השריר, השלד והמפרק מתחזקות ומשתקמות מבלי שהמטופל מרגיש מאמץ כלשהו. השרירים התומכים במפרק מתחזקים במהרה, חלוקת העומסים משתנה, השחיקה נבלמת והכאב חולף.

 

מערכת אפוסתרפיה מורכבת משתי יחידות ביו-מכאניות המוצמדות לסוליית נעל ייעודית, וממוקמות תחת אזורי הדריכה של כף הרגל – תחת העקב ותחת כרית כף הרגל. היחידות מגיעות במגוון רמות קושי ומשקלים, כך שכל מטופל מקבל מערכת הליכה המותאמת באופן ספציפי לגופו ולצרכיו, בהתאם למכאוביו. המערכת מסייעת לגוף לחלק עומסים בצורה נכונה לאורך הגוף, להפחית עומס מאזורים פגועים וללמוד דפוסי תנועה תקינים שימשיכו ללוות אותו גם אחרי הירידה בכאבים. כאשר לומדים ללכת בצורה תקינה ולא להעמיס יתר על המידה על אזורים מסוימים, גורמים להקלה משמעותית בכאבים, משפרים את השליטה העצבית-שרירית של המפרק ומלמדים את הגוף דפוסי תנועה הנשמרים לטווח הארוך.

 

המחקרים הוכיחו: ירידה תלולה בכאב – וחזרה לתפקוד

מחקרים מדעיים רבים בוצעו על יעילות טיפול אפוסתרפיה. בעבודה שנעשתה ע”י פרופ’ נחום הלפרין, ד”ר ירון בר – זיו, ד”ר יפתח בר ועמיתים נוספים מהמרכז הרפואי אסף הרופא הוכח כי אפוסותרפיה הביאה לירידה של כ- 65% בכאבי הברך שנגרמו עקב אוסטיאוארתריטיס. בנוסף הוכיחו החוקרים כי אפוסתרפיה הביאה לשיפור התפקוד, איכות החיים והורדה של הנוקשות מהמפרק.
מחקר נוסף שנערך בשיתוף המחלקות האורתופדיות במרכזים הרפואיים איכילוב, רמב”ם וברזילי, בחן 34 איש שסבלו מקרע מניסקוס. כעבור שלושה חדשי טיפול דיווחו המטופלים על ירידה של כ-50% בכאב ושיפור של כ- 45% בתפקוד. כעבור שנה דיווחו הנבדקים על היעדר כמעט מוחלט של כאב וחזרה לתפקוד מצוין. 33 מתוך ה- 34- הצליחו להשתקם בהצלחה ללא ניתוח, ואילו אחד עבר ניתוח לכריתת המניסקוס.

 

כאב ברכיים או גב

 

היתרונות שהופכים את אפוסתרפיה למובילה בטיפול בכאבי ברכיים, ירך וגב

  • נוחות – טיפול אפוסתרפיה הוא טיפול יומיומי, כ- 10 דקות ביום, אותו ניתן לבצע בכל זמן ובכל מקום – בין אם בבית, בעבודה, ואפילו בצעידה לסידורים. נוחות הטיפול מובילה לעקביות בטיפול הנחוצה לשיקום הכאב והמפרק.
  • פתרון מהשורש – מערכת ההליכה של אפוסתרפיה מלמדת דפוסי הליכה נכונים ומטמיעה אותם בגוף. כך לומד הגוף איך לפעול בצורה מאוזנת. הטיפול גורם להיפטר מהכאב מהשורש ולטווח הארוך.
  • מוכח מדעית – אפוסתרפיה פותחה על בסיס תובנות מדעיות שנאספו במשך שנים. הטיפול הוכח מדעית כמפחית כאב ומשפר תפקוד, משפר את איכות החיים, וכיום זוכה להצלחה עולמית ועוזר למטופלים ברחבי העולם.
  • מותאם אישית – מערכת ההליכה של אפוסתרפיה מותאמת אישית לכל מטופל באמצעות מעבדה מתקדמת ופיזיותרפיסטים מומחים. ההתאמה האישית מבטיחה טיפול מקיף, ייעודי ומותאם, ללא התפשרות.
  • הדרך הטבעית – אפוסתרפיה מאפשרת לטפל בכאב בדרך בריאה וטבעית, ללא צורך בשימוש בכדורים וחומרים כימיקליים שונים.
  • הטיפול בהשתתפות כל קופות החולים ואגף השיקום של משרד הביטחון.

 

מי זכאי בישראל לטיפול אפוסתרפיה?

למעלה מ- 90,000 איש בישראל ובעולם כבר ניצחו את הכאב באמצעות טיפול אפוסתרפיה. את הטיפול של אפוסתרפיה ניתן למצוא במרכזים הרפואיים המובילים בארה”ב: בניו יורק – מאונט סיני, בית איזראל, מונטפיורי ועוד, בניו ג’רזי, קליפורניה, פלורידה, מסצ’וסטס ופורטו ריקו, באנגליה, ובסינגפור. בישראל, טיפול אפוסתרפיה ניתן ב- 8 מרכזי טיפול ובתי חולים, ביניהם: חיפה, הרצליה, ירושלים, באר שבע, מע’אר, מרכז רפואי העמק, מרכז רפואי ברזילי ומרכז רפואי מאיר.

בישראל, הטיפול באפוסתרפיה מוכר ע”י כל קופות החולים ומשרד הביטחון. פניה לרופא המשפחה הקשורה בכאב ברכיים או גב ובקשה לעבור אבחון במעבדת ההליכה ממוחשבת תוביל מיידית לאחד ממרכזי אפוסתרפיה הקרובים למקום המגורים. הבדיקה – ללא עלות.

במרכזי אפוסתרפיה עוברים אבחון מקיף במעבדת הליכה ממוחשבת, בתהליך של כשעה וחצי, לאיתור מקורות הכאב. התהליך כולל בדיקת מעבדת הליכה ממוחשבת, הבוחנת באמצעים טכנולוגיים את חלוקת העומסים על מפרקי הגוף. לאחר מכן, אבחון מקיף של פיזיותרפיסט מומחה שיטת אפוסתרפיה. ולבסוף, מערכת אפוסתרפיה מותאמת אישית. כיול יבוצע למערכת עד למצב בו מורגשת מיידית הקלה על האזור הכואב. תכנית הטיפול הביתית והמעקבים תיקבע ע”י פיזיותרפיסט של אפוסתרפיה, אשר מלווה בתהליך עד לשלב החזרה לתפקוד ללא כאבים.

 

כותבת הכתבה: ענת יפה. פורסם במגזין האורתופדיה של “דה מרקר”. יולי 2020

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים ללא ניתוח
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? חשוב שהפתרון יהיה כזה שיחזיק לאורך זמן ואם אפשר, אפילו ישתפר עם הזמן.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי ריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים מהם הוגרמים ואיך ניתן לטפל
לקריאת המאמר
כאב ברכיים בזמן הליכה
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
חשוב לברר מהו הגורם לכאב בברך הקידמית ולטפל בו בהקדם הכאב יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת.
לקריאת המאמר
טיפול בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו?
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו באופן מיידי. הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם, עם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות.
לקריאת המאמר
לכו על זה
כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב? ד"ר עמית מור, רופא וחוקר בתחום רפואת הספורט, ממפתחי שיטת אפוסתרפיה, מסביר
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד אפוסתרפיה תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
קרע ברצועה הצולבת
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. הטיפול השמרני לאחר קרע ברצועה הצולבת חשוב ביותר
לקריאת המאמר
כאבים בברך בזמן השינה
אתם סובלים מכאבי ברכיים? סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. אז מה אפשר לעשות? הנה מספר טיפים להתמודדות עם הנושא
לקריאת המאמר
הדרך לשקם קרע ברצועה בברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך, והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו?
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
כאב ברכיים הוא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר. ישנן סיבות רבות לכאבים בברכיים, כשאחת הבולטות שבהן היא דלקת בברכיים.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? מתברר, שיש דרכים קלות ופשוטות להקל על הכאבים גם ללא תרופות או ניתוח
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
אחת הבעיות שגורמות לכאבי ברכיים אצל אנשים רבים היא פגיעה ברצועות הבר, רצועה זו ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ופגיעה ביציבות הגוף.
לקריאת המאמר
עכשיו זה ודאי. וירוס הקורונה פגע בסובלים מכאבי ברכיים וגב
השלכה של אותה סטגנציה שנכפתה עלינו פגעה במערכות שריר, מערכות עצב ובמפרקים
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים מהם הוגרמים ואיך ניתן לטפל
לקריאת המאמר
חובה לדעת: גמישות יתר – וכאבי ברכיים ומפרקים. הקשר הישיר – והטיפול האפקטיבי.
גמישות יתר הינה תופעה נפוצה ביותר, אשר ברובה אינה בעייתית, בעיקר בגילאים צעירים. בישראל ידוע על כ- 10% מהאנשים החיים תחת תסמונת גמישות יתר. הבעיה מתחילה בגילאים מבוגרים יותר, בהם גמישות היתר מתחילה לפגוע במפרקים.
לקריאת המאמר
שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך שיעמיד אתכם על הרגליים
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת מפרק. החדשנות והשיקום המחזירים מנותחי החלפת מפרק לשגרה ולתפקוד.
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך. ד"ר בנקוביץ' מתראיין בתכנית המומלצים.
לקריאת המאמר
הליך חדשני מבטיח לזרז את השיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך. פרופ' רונן דבי מתראיין ברשת 13.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות