מערכת הליכה ביומכנית משפרת את תוצאות הניתוח להחלפת מפרק הברך

מערכת הליכה ביומכנית משפרת את תוצאות הניתוח להחלפת מפרק הברך

 

דר’ איתן דבי1, דר’ בנימין ברנפלד2, דר’ אמיר הרמן3, דר’ משה סלעי4, דר’ יוכבד לויפר5, דר’ אלון וולף1

 

  • המעבדה לביורובוטיקה וביומכניקה, הפקולטה להנדסה מכאנית, הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, חיפה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי כרמל, חיפה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מסלול תלפית למנהיגות רפואית, מרכז רפואי תל השומר, בית הספר לרפואה על שם סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, תל אביב, ישראל.
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי סוראסקי, תל אביב, ישראל
  • בית הספר לפיזיותרפיה, הפקולטה למדעי הבריאות והרווחה, אוניברסיטת חיפה, חיפה, ישראל

 

מטרת המחקר

לעיתים קרובות, המדדים הביומכניים לאחר ניתוח להחלפת מפרק הברך עדיין חורגים מערכים נורמליים ומקשים על התהליך השיקומי. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה של טיפול ביומכני על התהליך השיקומי של אנשים אשר עברו ניתוח להחלפת מפרק הברך.

שיטות

זהו מחקר פרוספקטיבי, רנדומלי, על 50 אנשים אשר עברו ניתוח להחלפת מפרק הברך. אנשים אשר סווגו לקבוצת המחקר טופלו בטיפול ביומכני אשר כלל שיקום אקטיבי המבוסס על הליכה עם מערכת ביומכנית ייחודית אשר משפיעה על היבטים ביומכנים סביב מפרק הברך. אנשים אשר סווגו לקבוצת הביקורת ביצעו פרוטוקול שיקום זהה עם מערכת הליכה דמה (פלצבו). לצד השתתפותם במחקר, כל הנבדקים קיבלו את השיקום הפיזיותרפי המקובל לאחר ניתוח להחלפת מפרק הברך. הנבדקים עברו בדיקות קליניות מקיפות וניתוח הליכה לאורך שנת השיקום הראשונה.

תוצאות

מטופלים אשר השתייכו לקבוצת המחקר הציגו תוצאות טובות יותר לאחר שנה של טיפול בהשוואה למטופלים שהשתייכו לקבוצת הביקורת ברמת הכאב (שיפור של 88% בקבוצת המחקר לעומת 38% בקבוצת הביקורת, P=0.11), התפקוד (שיפור של 86% בקבוצת המחקר לעומת 21% בקבוצת הביקורת, P=0.001), בתפקודי הברך (שיפור של 83% בקבוצת המחקר לעומת 38% בקבוצת הביקורת, P=0.001) ובמהירות ההליכה ( שיפור של 109% בקבוצת הביקורת לעומת 47% בקבוצת הביקורת, P=0.001). כמו כן, לאחר שנים עשר חודשי טיפול, המטופלים אשר השתייכו לקבוצת המחקר הציגו שיפור מובהק בתבניות ההליכה, הן במישור הסגיטלי והן במישור הקורונלי.

מסקנות

הטיפול הביומכני שנבדק במחקר הנוכחי משפר את התוצאות הקליניות של אנשים לאחר ניתוח להחלפת מפרק הברך. יש לשקול טיפול זה כחלק מהתהליך השיקומי לאחר ניתוח מסוג זה.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות