מערכת הליכה ביומכנית לאנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הירך

דר’ מיכאל דרקסלר1, גנית סגל2, דר’ אמנון להד3, דר’ אודי ראט1, דר’ עמית מור2, דר’ דויד מורגנשטרן4, דר’ משה סלעי1, דר’ אבי אלבז2

  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי סוראסקי, תל אביב, ישראל
  • קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  • המחלקה לרפואת המשפחה, שירותי בריאות כללית, ירושלים, ישראל
  • היחידה לרפואת ספורט וארתרוסקופיה, המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי הדסה הר הצופים, ירושלים, ישראל

 

מטרת המחקר

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה של טיפול ביומכני על מדדי כאב, תפקוד, איכות חיים כמו גם על השינויים במדדי הליכה ספטיו-טמפורליים בקרב אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של מפרק הירך

שיטות

60 אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של מפרק הירך עבדו בדיקות הערכה לפני טיפול ולאחר שנים עשר שבועות של טיפול ביומכני מותאם אישי (אפוסתרפיה). הנבדקים התבקשו למלא שאלוני כאב ותפקוד (WOMAC), איכות חיים (SF-36), וביצעו בדיקת הליכה ממוחשבת להערכת תבניות הליכה.

תוצאות

לאחר שנים עשר שבועות טיפול נצפה שיפור מובהק במהירות ההליכה, באורך הצעד ובתדירות הצעד (P<0.001). כמו כן, המטופלים דיווחו על ירידה מובהקת בכאב ושיפור מובהק בתפקוד לאחר שנים עשר שבועות של טיפול בהשוואה למדידות הבסיס (P<0.001). איכות החיים בהיבט הפיזי השתפרה גם היא בעקבות הטיפול (P=0.007).

מסקנות

נבדקים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של מפרק הירך אשר טופלו באפוסתרפיה במשך שנים עשר שבועות, מציגים שיפור מובהק סטטיסטית וקלינית ברמת הכאב, התפקוד, ובתבניות ההליכה.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות