טיפול באפוס לסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך בעלי עודף משקל

 

טיפול ביומכני אישי לאנשים בעלי עודף משקל הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך

 

דר' עמרי לובובסקי1, דר' עמית מור2, גנית סגל2, דר' אהוד אטון1, דר' רונן דבי1, דר' יפתח בר3, דר' גבריאל אגר3, דר' דורון נורמן4, דר' אלי פלד4, אבי אלבז2

 

  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי ברזילי, אשקלון, ישראל
  • קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אסף הרופא, צריפין, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי רמב"ם, חיפה, ישראל

 

מטרת המחקר

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה של טיפול חדשני המבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית של המטופל באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית, על מדדי הליכה בקרב אנשים בעלי עודף משקל הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך.

שיטות

זהו מחקר רטרוספקטיבי על 105 אנשים בעלי משקל עודף (BMI>30 kg/m2) הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך (32 גברים, 73 נשים) שטופלו במשך שנים עשר חודשים בטיפול ביומכני חדשני המבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית באמצעות מערכת הליכה ייחודית המותאמת באופן אישי לכל מטופל. כל הנבדקים עברו בדיקת הליכה ממוחשבת להערכה של מדדי הליכה ספטיו-טמפורלים והתבקשו למלא שאלוני כאב, תפקוד ואיכות חיים (WOMAC, SF-36). הערכה חוזרת של הסימפטומים ותבניות ההליכה נעשתה לאחר שלושה ושנים עשר חודשים.

תוצאות

שיפור מובהק נצפה בכל מדדי ההליכה לאחר שלושה חודשים ושיפור נוסף נצפה גם לאחר שנים עשר חודשים (P=0.03 לכל המדדים). מהירות ההליכה עלתה ב – 11.8% ו – 16.1% לאחר שלושה ושנים עשר חודשים, בהתאמה. זמן התמיכה היחידני של הרגל היותר סימפטומטית עלה ב – 2.5% וב – 3.6%, לאחר שלושה ושנים עשר חודשים, בהתאמה. ירידה מובהקת נצפתה בכאב, בנוקשות המפרקית ובמגבלה התפקודית לאחר שלושה חודשי טיפול (P<0.001 לכולם). שיפור מתמשך נצפה גם לאחר שנים עשר חודשים. הכאב ירד ב – 34.7% וב – 45.7%, בהתאמה. המגבלה התפקודית פחתה ב – 35% וב – 44.7%, בהתאמה. איכות החיים בהיבט הפיזי ואיכות החיים בהיבט הנפשי שתיהן השתפרו באופן מובהק לאחר שלושה חודשים (P<0.001 לכולם) ושיפור מתמשך ניכר גם לאחר שנים עשר חודשי טיפול.

מסקנות

אנשים בעלי משקל עודף הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך הציגו שיפור מובהק בתבניות ההליכה ודיווחו על ירידה מובהקת ברמת הכאב ועלייה בתפקוד ובאיכות החיים לאחר שטופלו בטיפול חדשני המבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית. עיקר השיפור חל כבר לאחר שלושה חודשים ושיפור מתמשך נראה גם לאחר 12 חודשי טיפול.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות