טיפול באפוס לסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך בעלי עודף משקל

 

טיפול ביומכני אישי לאנשים בעלי עודף משקל הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך

 

דר’ עמרי לובובסקי1, דר’ עמית מור2, גנית סגל2, דר’ אהוד אטון1, דר’ רונן דבי1, דר’ יפתח בר3, דר’ גבריאל אגר3, דר’ דורון נורמן4, דר’ אלי פלד4, אבי אלבז2

 

  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי ברזילי, אשקלון, ישראל
  • קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אסף הרופא, צריפין, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי רמב”ם, חיפה, ישראל

 

מטרת המחקר

מטרת המחקר הנוכחי הייתה, לבחון את ההשפעה של טיפול חדשני המבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית של המטופל. המחקר בוצע באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית. על מדדי הליכה בקרב אנשים בעלי עודף משקל הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך.

 שיטות

זהו מחקר רטרוספקטיבי על 105 אנשים בעלי משקל עודף (BMI>30 kg/m2) להם אוסטיאוארטריטיס של הברך. (32 גברים, 73 נשים) שטופלו במשך 12 חודשים בטיפול ביומכני חדשני המבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית באמצעות מערכת הליכה ייחודית המותאמת באופן אישי לכל מטופל. כל הנבדקים עברו בדיקת הליכה ממוחשבת להערכה של מדדי הליכה ספטיו-טמפורלים. כולם התבקשו למלא שאלוני כאב, תפקוד ואיכות חיים (WOMAC, SF-36). הערכה חוזרת של הסימפטומים ותבניות ההליכה נעשתה לאחר שלושה חודשים ושניים עשר חודשים.

תוצאות

שיפור מובהק נצפה בכל מדדי ההליכה לאחר 3 חודשים ושיפור נוסף נצפה גם לאחר 12 חודשים (P=0.03 לכל המדדים). מהירות ההליכה עלתה ב – 11.8% ו – 16.1% לאחר 3 חודשים ו – 12 חודשים, בהתאמה. זמן התמיכה היחידני של הרגל היותר סימפטומטית עלה ב – 2.5% וב – 3.6%, לאחר 3 חודשים ו-12 חודשים, בהתאמה. ירידה מובהקת נצפתה בכאב, בנוקשות המפרקית ובמגבלה התפקודית לאחר שלושה חודשי טיפול (P<0.001 לכולם). שיפור מתמשך נצפה גם לאחר 12 חודשים. הכאב ירד ב – 34.7% וב – 45.7%, בהתאמה. המגבלה התפקודית פחתה ב – 35% וב – 44.7%, בהתאמה. איכות החיים בהיבט הפיזי ואיכות החיים בהיבט הנפשי שתיהן השתפרו באופן מובהק לאחר שלושה חודשים (P<0.001 לכולם) ושיפור מתמשך ניכר גם לאחר שנים עשר חודשי טיפול.

מסקנות

אנשים בעלי משקל עודף הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך הציגו שיפור מובהק בתבניות ההליכה. אותם אנשים דיווחו על ירידה מובהקת ברמת הכאב ועלייה בתפקוד ובאיכות החיים, לאחר שטופלו בטיפול חדשני. הטיפול מבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית. עיקר השיפור חל כבר לאחר שלושה חודשים ושיפור מתמשך נראה גם לאחר 12 חודשי טיפול.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות