טיפול אפוסתרפיה לסובלים מאוסטיאונקרוזיס ספונטני של הברך

 

טיפול ביומכני שמרני וביתי לאנשים הסובלים מאוסטיאונכרוזיס ספונטני של הברך

 

דר' אהוד אטון1, דר' עמית מור2, גנית סגל2, דר' רונן דבי1, דר' דן גרינברג1, דר' ישעיהו בנדיקט1, דר' נמרוד רוזן3, דר' יפתח בר4, דר' אבי אלבז2

 

  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי ברזילי, אשקלון, ישראל
  • קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי העמק, עפולה, ישראל
  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אסף הרופא, צריפין, ישראל

 

מטרת המחקר

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את ההשפעה של טיפול ביומכני שמרני וביתי לאנשים הסובלים מאוסטיאונכרוזיס ספונטני של הברך.

שיטות

זהו מחקר רטרוספקטיבי על שבעה עשר אנשים הסובלים מאוסטיאונכרוזיס של הברך, שאושש באמצעות MRI. כל המטופלים עברו בדיקת הליכה ממוחשבת להערכת מדדים ספטיו-טמפורלים והתבקשו למלא שאלוני כאב, תפקוד ואיכות חיים (WOMAC, SF-36). לאחר בדיקת הערכה ראשונית המטופלים החלו בטיפול ביומכני (אפוסתרפיה) המבוסס על תרגול הליכה בסביבה הביתית של המטופל באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית. כל המטופלים ביצעו הערכה חוזרת של מדדי ההליכה והתבקשו למלא שאלוני כאב, תפקוד ואיכות חיים לאחר שלושה ושישה חודשי טיפול.

תוצאות

לאחר שלושה חודשי טיפול נצפתה ירידה מובהקת ברמת הכאב ושיפור בתפקוד. שיפור מתמשך ברמת הכאב והתפקוד נצפה גם לאחר שישה חודשים. רמת הכאב פחתה ב – 53% והמגבלה התפקודית פחתה ב – 43%. בנוסף לכך, שיפור מובהק נצפה גם במדדי איכות חיים ביניהם איכות חיים בהיבט הפיזי ואיכות חיים בהיבט הנפשי. שיפור מובהק נצפה ברוב מדדי ההליכה ביניהם עלייה של 41% במהירות הליכה ועלייה של 22% באורך הצעד. המטופלים הציגו שיפור בסימטריה בהליכה בעיקר על ידי עלייה בזמן התמיכה היחידני של הרגל הסימפטומטית.

מסקנות

הטיפול הנוכחי אפשר למטופלים להיות אקטיביים, תוך שהם הולכים בצורה סימטרית יותר עם כאב מופחת. לאורך זמן, השיפור הטבעי במצב הברך לצד השימוש האקטיבי במערכת ההליכה הייחודית על בסיס יומיומי הובילו לירידה מובהקת ברמת הכאב ושיפור תבניות ההליכה. לאור זאת, אנו מאמינים כי יש לשקול את השימוש בטיפול הנ"ל, אפוסתרפיה, כטיפול שמרני לאנשים הסובלים מאוסטיאונכרוזיס בברך.

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות