השפעת טיפול אפוס באוסטיאוארטריטיס של המדור המדיאלי בברך

 

ההשפעה של טיפול ביומכני מותאם אישית בקרב אנשים עם אוסטיאוארטריטיס של המדור המדיאלי בברך

 

דר' מיכאל דרקסלר, דר' אבי אלבז, דר' עמית מור, דר' רונן דבי, דר' איתן דבי, דר' אמיר חיים, דר' רן לדור, דר' משה סלעי, גנית סגל

  1. המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי סוראסקי, תל אביב, ישראל
  2. קבוצת המחקר של אפוסתרפיה, הרצליה, ישראל
  3. המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי ברזילי, אשקלון, ישראל
  4. המעבדה לביורובוטיקה וביומכניקה, הפקולטה להנדסה מכאנית, הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, חיפה, ישראל

מטרת המחקר

מחקרים קודמים הראו כי טיפול באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית מוביל לשיפור הסימפטומים בקרב אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך. מחקרים אלו היו קטנים באופן יחסי ולא כללו התייחסות להשפעות הגיל, מין, משקל וחומרת המחלה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את השפעתו של הטיפול על רמת הכאב, תפקוד ואיכות החיים בקרב אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של המדור המדיאלי בברך.

שיטות

654 אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של המדור המדיאלי בברך נבדקו לפני הטיפול ולאחר 12 שבועות של טיפול באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית (אפוסתרפיה). הערכה של רמות הכאב, התפקוד ואיכות החיים נעשתה באמצעות שאלונים קליניים מקובלים (WOMAC, SF-36).

תוצאות

לאחר 12 שבועות של טיפול הנבדקים דיווחו על ירידה מובהקת ברמת הכאב ושיפור מובהק בתפקוד ביחס לערכים שנמדדו טרם תחילת הטיפול (P<0.001 עבור שניהם). כל שמונה הקטגוריות של שאלון איכות החיים השתפרו באופן מובהק לאחר הטיפול (P<0.001 עבור כולם). נשים ומטופלים צעירים הציגו שיפור רב יותר במדדי הכאב, התפקוד ואיכות החיים.

מסקנות

שנים עשר שבועות של טיפול באמצעות מערכת הליכה ביומכנית מותאמת אישית (אפוסתרפיה) הובילו לשיפור מובהק בסימפטומים של אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של המדור המדיאלי בברך. אנו ממליצים שטיפול זה יכלל בסל הטיפולים המוצעים לאנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות