השפעה ארוכת טווח של טיפול אפוסתרפיה בקרב אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך – מעקב שנתיים

 

השפעה ארוכת טווח של טיפול אפוסתרפיה בקרב אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך – מעקב שנתיים

 

דר’ ירון בר-זיו1, דר’ יפתח בר1, דר’ יובל רן1, דר’ שייקה בנדיקט1, פרופ’ נחום הלפרין1

 

  • המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אסף הרופא, צריפין, ישראל

 

מטרת המחקר

נכון להיום, ישנם מספר טיפולים ביומכנים שמטרתם להפחית כאב ולשפר תפקוד בקרב אנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך. אחת המטרות הטיפולית היא לשפר את תבניות הליכה ולעבור מתבנית הליכה פתולוגית לתבנית הליכה נורמלית. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה המתמשכת של אפוסתרפיה על מדדי כאב ותפקוד של חולים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך.

שיטות

אנשים עם אוסטיאוארטריטיס דו-צדדי של הברך סווגו לקבוצת מחקר וקבוצת ביקורת. מטופלים שהשתייכו לקבוצת המחקר טופלו באמצעות מערכת הליכה ביומכנית חדשנית אשר הותאמה לכל אחד באופן אישי. מטופלים בקבוצת הביקורת קיבלו את הטיפול המקובל כיום לאוסטיאוארטריטיס של הברך. לאחר שנתיים כל המטופלים עברו הערכה מקיפה של שינויים ברמת הכאב, התפקוד ואיכות החיים, כמו גם התבקשו לבצע מבחן תפקודי.

תוצאות:

לא נמצאו הבדלים מובהקים בין הקבוצות במדדי הבסיס (P>0.05, עבור כל המדדים). לאחר שנתיים קבוצת המחקר אשר טופלה באפוסתרפיה דיווחה על שיפור מובהק בהשוואה לקבוצת הביקורת (P<0.001) בקטגוריות השונות של שאלון WOMAC: (F=16.8, 21.7, 18.1, עבור כאב, נוקשות ומגבלה תפקודית, P<0.001 עבור כל המדדים). מגמה זהה נמצאה עבור שאלון איכות חיים (F=5.8, P=0.02), שאלון ברך (F=4.3, P=0.044), ושאלון תפקוד ברך (F=6.5, P=0.014).

קבוצת המחקר הציגה הבדלים של 4.9, 5.6, 4.7 עבור כאב, נוקשות ומגבלה תפקודית. כמו כן, 10.8 במבדק פונקציונלי, 30.5 באיכות חיים תפקודית ו 16.9 באיכות חיים רגשית. 17.8 במדד קליני של הברך ו – 25.2 במדד תפקודי של הברך.

מסקנות

הטיפול הביומכני הוכח כמפחית כאב ומשפר תפקוד לאורך זמן באנשים הסובלים מאוסטיאוארטריטיס של הברך.

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות