פגיעה ברצועות הברך

אחת הבעיות שגורמות לכאבי ברכיים אצל אנשים רבים היא פגיעה ברצועות הברך. ישנם מספר סוגים של רצועות בברך המסייעות לה לתפקד. בין השאר – הרצועה הצולבת הקדמית, הרצועה הצולבת האחורית, הרצועה העקיפה הצידית- הנמצאת בצידה הפנימי של הברך והרצועה העקיפה התיכונה הנמצאת בצידה החיצוני. הרצועות הללו מסייעות לייצוב הברך ומונעות "בריחה" שלה לצדדים. כמו כן, הן מסייעות ליציבות הברך בעת תנועה שלהלכיפוף וישור. לרצועות תפקיד חשוב ונוסף והוא נובע מחיישנים עצביים הנמצאים בכל קצועה. חיישנים אלו משדרים למוח מידע על התנועה והמנח של הברך בכל רגע נתון. (אתם יכולים לעשות ניסוי פשוט- לעצום את עיניכם ולהניע את הברך. היכולת שלכם להרגיש בדיוק איזו תנועה עושה הברך נובעת מאותם חיישנים). על המידע הזה נותן המוח פקודות לשרירים המניעים ומייצבים את הברך.

כיצד רצועות הברך יכולות להיפגע?

הרצועות בברך יכולות להימתח ואף להיקרע. הקרעים הללו מתרחשים לרוב בשל תאונות או פציעות ספורט ולעתים רחוקות יותר, בגיל מאוחר בעיקר, בשל השחיקה הטבעית באזור במשך השנים. במקרה שכזה תפקודה של הברך עלול להינזק והברך עלולה לנוע בתנועה לא יציבה אובצורה לא טבעית, דבר שעלול לגרום לכאבים. כדי לאבחן את הקרע יש צורך בדרך כלל בצילומים, כמו בדיקת MRI. פגיעה ברצועות הברך עלולה לשבש באופן משמעותי את יכולת התפקוד של הסובלים ממנה ולגרום לכאבים עזים בתדירות גבוהה – ולסבל רב.
פגיעה ברצועות הברך מובילה גם לפגיעה במידע שמספקת הרצועה למוח ולכן נפגעת עבודתם המתואמת של השרירים. פגיעה ביצוב שמעניקים השרירים לברך גורמת להחרפת מעגל הכאב, שכן כאשר השרירים אינם פועלים בצורה מדוייקת ומתואמת הדבר מגדיל את העומס המוטל על האזור הכואב – וחוזר חלילה.

טיפול אפוסתרפיה לרצועות ברך פגועות

טיפול אפוסתרפיה יכול לסייע לסובלים מבעיה של פגיעה ברצועות הברך. הטיפול מבוסס על התאמה אישית של מערכת הליכה ייחודית שפותחה על ידי מומחים מישראל. המערכת מותאמת לכל מטופל ומטופל לאחר בדיקה ואבחון מקיפים ומסייעת בשיקום הברך ועבודת השרירים שמסביבה. המטופלים זוכים למעקב אישי וצמוד אחר התקדמותם, מפיזיותרפיסטים מנוסים בעלי הכשרה מיוחדת שנקראים "אפוסתרפיסטים".
התרגול במערכת ההליכה מבוצע כחלק משגרת היום-יום ואינו דורש מאמץ מיוחד. הוא מסייע לשרירים בעבודתם המתואמת ובמקביל מאפשראת הסטת העומס מהאיזור הפגוע. הטיפול מחזק ומשפר את פעולת הגוף ויכול בהחלט, והדבר הוכח כבר במחקרים רבים, להפחית בצורה משמעותית את רמת הכאבים ואת תדירותם.
במקרים מסוימים שבהם ישנה פגיעה במספר רצועות או בידה והברך אינה יציבה באופן משמעותי לעתים אין ברירה אלא לבצע ניתוח על מנת לשחזר את הרצועה. טיפול אפוסתרפיה יכול לעזור למטופל להגיע אל הניתוח כאשר גופו במצב טוב יותר וכמו כן לסייע לו בשיקום לאחר הניתוח ובחזרה לתפקוד.


 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לשיחה וייעוץ מהצוות הרפואי
התקשרו כוכבית 2767*
או כתבו לנו:
    


לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים