עודף משקל וכאבי ברכיים

סובלים מכאבי ברכיים ורוצים להרגיש יותר טוב? מתברר, שיש דרכים קלות ופשוטות להקל על הכאבים, גם בלי להיעזר בתרופות או לעבור פרוצדורה ניתוחית.

איך משקל עודף משפיע על הברכיים?

אחד הגורמים הנפוצים ביותר לכאבי ברכיים הוא דלקת מפרקים ניוונית בברך (אוסטאוארטריטיס). בגילאים מבוגרים התופעה נפוצה מאוד. מחקרים גילו כי בקרב 80% מהאוכלוסייה מעל גיל 75 ניתן לראות שינויים ניווניים בצילום רנטגן – וכי כ-60% מהאנשים בגיל זה חווים כאב. ההפרש בין אחוז הסובלים מכאבים לבין אחוז האנשים שסובל משינוי ניווני – מעורר את השאלה מדוע יש כאלה שסובלים מכאבים יותר מאחרים? ההבדל נעוץ בכמה סיבות, כמו העומס המצטבר במהלך החיים, הנטיות הגנטיות וכן – משקל עודף.
ממספר מחקרים שנערכו בעבר עלה כי לאנשים עם BMI גבוה (מדד המשקף את היחס בין המשקל לגובה) יש סיכוי גדול יותר לחוות כאב הנובע משינויים ניווניים. מדוע? פשוט מאוד – ככל שאתה שוקל יותר, יש יותר עומס על המפרקים בברך. ככל שהמשקל העודף גבוה יותר, כך גדל העומס ונרשמת החרפה בחומרת הסימפטומים.
החדשות הטובות הן שירידה במשקל וברמת ה-BMI עשויה להוביל לצמצום הסימפטומים הנובעים משינויים ניוונים במפרקי הברך. מחקר שנערך גילה שירידה של 5% במשקל על פני פרק זמן של 18 חודשים הביאה לשיפור של 18%-24% בתפקוד.
 
החדשות הרעות הן שכאבי ברכיים תורמים במקרים רבים לעלייה במשקל. הסיבה פשוטה, הכאב בברך גורם להפחתת הפעילות הגופנית וכתוצאה מכך במקרים רבים הסובלים מכאבים מעלים במשקל. העלייה במשקל עלולה לגרום להחרפת הסימפטומים – וחוזר חלילה. עודף משקל גבוה גם מפחית את הסיכוי לשיפור המצב באמצעות ניתוח להחלפת מפרק הברך. BMI גבוה נחשב לגורם סיכון משמעותי שעלול להביא לתוצאות ניתוח פחות טובות, לגרום לאשפוז ממושך יותר לאחר הניתוח, להאריך את תהליך השיקום ולהגדיל את הסיכון לסיבוכים תחת הרדמה כללית.

טיפול לבעיות ברכיים הנובעות ממשקל עודף

אז מה עושים? כדי להפחית במשקל חשוב להתמקד במקביל בשינוי הרגלי התזונה – ובפעילות גופנית. את הפעילות יש להתאים למצב הברך, ולהעדיף תרגילים אשר לא יעמיסו עליה. כך למשל אפשר להתמקד באימוני כוח של פלג הגוף העליון, ובאימון באופני ידיים לצרכי כושר אירובי שיכול לשרוף הרבה קלוריות.
צורה פופולרית נוספת של פעילות גופנית הנה הליכה, ואותה ניתן לשלב גם עם טיפול בכאבי הברכיים, באמצעות אפוסתרפיה. טיפול אפוסתרפיה הוא טיפול ייחודי ופורץ דרך, שפותח בישראל, ויותר מ-40,000 איש בארץ ובעולם כבר נעזרו בו להפחתת כאבי הברכיים והגב.
 
איך זה עובד? לכל מטופל מותאמת מערכת הליכה באופן אישי, לאחר בדיקה מקיפה של פיזיותרפיסט מוסמך הנעזר במעבדת הליכה ממוחשבת. כל מטופל מקבל תוכנית אימון אישית לשימוש במערכת, שנעשה במסגרת חיי היום יום, בבית, בעבודה ובמידת האפשר ובהדרגה גם בהליכות בחוץ. הטיפול מסייע להפחית את העומסים על האיזורים הפגועים, ומתרגל את המערכת העצבית-שרירית בגוף – דבר שמסייע בהפחתת הכאבים ומקל על חזרה לשיגרת הפעילות הגופנית. הנתונים מלמדים כי 85% מהמטופלים זוכים להקלה משמעותית בכאבים. הפחתת הכאבים, בשילוב הפעילות הגופנית, עשויה לסייע לשבור את המעגל ההרסני של העלייה במשקל. היא מאפשרת להגביר בהדרגה את רמת הפעילות, להוריד במשקל ולהפחית בכך את העומס והכאבים.
 
כתבה לורן טיילור
פיזיותרפיסטית ואפוסתרפיסטית, אפוסתרפיה אנגליה
 
האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת רפואית על בסיס כל העובדות הרבלנטיות, עושה זאת על אחריות בלבד.
תוצאות הטיפול עשויות להשתנות ממטופל למטופל. אין באמור באתר זה בכדי להניא מטיפולים אחרים או מהתערבות כירורגית שהומלצה. אין להתעלם מהמלצה רפואית קיימת או להתעכב מקבלת המלצה שכזאת. במידה והנך נתון במצב חירום רפואי, אנא צור קשר עם שירות רפואת חירום.

References:
1 Web resource accessed on 03/06/13
Radiographic Assessment of Osteoarthritis. American Family Physician. Swagerty DL M.D. et al. July 15, 2001

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לשיחה וייעוץ מהצוות הרפואי
התקשרו כוכבית 2767*
או כתבו לנו:
    


לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים