עודף משקל וכאבי ברכיים

סובלים מכאבי ברכיים ורוצים להרגיש יותר טוב? מתברר, שיש דרכים קלות ופשוטות להקל על הכאבים, גם בלי להיעזר בתרופות או לעבור פרוצדורה ניתוחית.

איך משקל עודף משפיע על הברכיים?

אחד הגורמים הנפוצים ביותר לכאבי ברכיים הוא דלקת מפרקים ניוונית בברך (אוסטאוארטריטיס). בגילאים מבוגרים התופעה נפוצה מאוד. מחקרים גילו כי בקרב 80% מהאוכלוסייה מעל גיל 75 ניתן לראות שינויים ניווניים בצילום רנטגן – וכי כ-60% מהאנשים בגיל זה חווים כאב. ההפרש בין אחוז הסובלים מכאבים לבין אחוז האנשים שסובל משינוי ניווני – מעורר את השאלה מדוע יש כאלה שסובלים מכאבים יותר מאחרים? ההבדל נעוץ בכמה סיבות, כמו העומס המצטבר במהלך החיים, הנטיות הגנטיות וכן – משקל עודף.
ממספר מחקרים שנערכו בעבר עלה כי לאנשים עם BMI גבוה (מדד המשקף את היחס בין המשקל לגובה) יש סיכוי גדול יותר לחוות כאב הנובע משינויים ניווניים. מדוע? פשוט מאוד – ככל שאתה שוקל יותר, יש יותר עומס על המפרקים בברך. ככל שהמשקל העודף גבוה יותר, כך גדל העומס ונרשמת החרפה בחומרת הסימפטומים.
החדשות הטובות הן שירידה במשקל וברמת ה-BMI עשויה להוביל לצמצום הסימפטומים הנובעים משינויים ניוונים במפרקי הברך. מחקר שנערך גילה שירידה של 5% במשקל על פני פרק זמן של 18 חודשים הביאה לשיפור של 18%-24% בתפקוד.
 
החדשות הרעות הן שכאבי ברכיים תורמים במקרים רבים לעלייה במשקל. הסיבה פשוטה, הכאב בברך גורם להפחתת הפעילות הגופנית וכתוצאה מכך במקרים רבים הסובלים מכאבים מעלים במשקל. העלייה במשקל עלולה לגרום להחרפת הסימפטומים – וחוזר חלילה. עודף משקל גבוה גם מפחית את הסיכוי לשיפור המצב באמצעות ניתוח להחלפת מפרק הברך. BMI גבוה נחשב לגורם סיכון משמעותי שעלול להביא לתוצאות ניתוח פחות טובות, לגרום לאשפוז ממושך יותר לאחר הניתוח, להאריך את תהליך השיקום ולהגדיל את הסיכון לסיבוכים תחת הרדמה כללית.

טיפול לבעיות ברכיים הנובעות ממשקל עודף

אז מה עושים? כדי להפחית במשקל חשוב להתמקד במקביל בשינוי הרגלי התזונה – ובפעילות גופנית. את הפעילות יש להתאים למצב הברך, ולהעדיף תרגילים אשר לא יעמיסו עליה. כך למשל אפשר להתמקד באימוני כוח של פלג הגוף העליון, ובאימון באופני ידיים לצרכי כושר אירובי שיכול לשרוף הרבה קלוריות.
צורה פופולרית נוספת של פעילות גופנית הנה הליכה, ואותה ניתן לשלב גם עם טיפול בכאבי הברכיים, באמצעות אפוסתרפיה. טיפול אפוסתרפיה הוא טיפול ייחודי ופורץ דרך, שפותח בישראל, ויותר מ-40,000 איש בארץ ובעולם כבר נעזרו בו להפחתת כאבי הברכיים והגב.
 
איך זה עובד? לכל מטופל מותאמת מערכת הליכה באופן אישי, לאחר בדיקה מקיפה של פיזיותרפיסט מוסמך הנעזר במעבדת הליכה ממוחשבת. כל מטופל מקבל תוכנית אימון אישית לשימוש במערכת, שנעשה במסגרת חיי היום יום, בבית, בעבודה ובמידת האפשר ובהדרגה גם בהליכות בחוץ. הטיפול מסייע להפחית את העומסים על האיזורים הפגועים, ומתרגל את המערכת העצבית-שרירית בגוף – דבר שמסייע בהפחתת הכאבים ומקל על חזרה לשיגרת הפעילות הגופנית. הנתונים מלמדים כי 85% מהמטופלים זוכים להקלה משמעותית בכאבים. הפחתת הכאבים, בשילוב הפעילות הגופנית, עשויה לסייע לשבור את המעגל ההרסני של העלייה במשקל. היא מאפשרת להגביר בהדרגה את רמת הפעילות, להוריד במשקל ולהפחית בכך את העומס והכאבים.
 
כתבה לורן טיילור
פיזיותרפיסטית ואפוסתרפיסטית, אפוסתרפיה אנגליה
 
האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת רפואית על בסיס כל העובדות הרבלנטיות, עושה זאת על אחריות בלבד.
תוצאות הטיפול עשויות להשתנות ממטופל למטופל. אין באמור באתר זה בכדי להניא מטיפולים אחרים או מהתערבות כירורגית שהומלצה. אין להתעלם מהמלצה רפואית קיימת או להתעכב מקבלת המלצה שכזאת. במידה והנך נתון במצב חירום רפואי, אנא צור קשר עם שירות רפואת חירום.

References:
1 Web resource accessed on 03/06/13
Radiographic Assessment of Osteoarthritis. American Family Physician. Swagerty DL M.D. et al. July 15, 2001

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לשיחה וייעוץ מהצוות הרפואי
התקשרו כוכבית 2767*
או כתבו לנו:
    


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? קבלו מידע מורחב על אפשרויות הטיפול השונות הקיימות כיום, כדי שתוכלו לקבל החלטה נכונה על הדרך המתאימה לכם.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ובכן, כאבי ברכיים הינן אחת הפגיעות השכיחות והאופייניות בקרב אצנים. ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים. כאב ברך קדמי הינו הנפוץ ביותר. קראו על הגורמים וכיצד ניתן לטפל ולמנוע כאבי ברכיים בריצה
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה ובפעילות גופנית
כאבי ברכיים בהליכה ובפעילות גופנית
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם. קראו עכשיו על הגורמים וכיצד לטפל ולהמנע מכאבי ברכיים בהליכה או מאמץ.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
כאב ברך קדמי
כאב ברך קדמי יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת. חשוב לברר מהו הגורם לכאב ולטפל בו בהקדם. קראו על הגורמים לכאב ברך קדמי וכיצד התופעה ניתנת לטיפול.
לקריאת המאמר
טיפול רפואי בכאבי ברכיים
טיפול רפואי בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. במאמר זה תוכלו להבין מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו ובכך לשפר משמעותית את איכות חייכם.
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו על מנת שלא תחול החמרה נוספת. קראו על הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה ולפעילות להן אתם רגילים.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש. במאמר זה תקבלו מידע על תהליך הארטרוסקופיה וגם על דרכי השיקום האפשריות.
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו. 
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם ועם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות. במאמר זה תקבלו מידע על כאבי ברכיים וגם על הדרכים לטפל בהם.
לקריאת המאמר
לכו על זה
לכו על זה
על הקשר ההדוק בין הליכה, כאבי ברכיים ו"מעגל הכאב" - כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך (כאב פטלו-פמורלי)
כאבים בפיקת הברך (כאב פטלו-פמורלי)
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד עבודה נכונה עם השרירים הסובבים את האזור תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך
סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. לחצו וקבלו מידע מורחב על פציעה זו ועל הדרכים לטיפול בה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
כאבי ברכיים ושינה
במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים, מכל סיבה שהיא, סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. במאמר זה תקבלו טיפים מצויינים לשינה טובה יותר גם אם הברכיים כואבות.
לקריאת המאמר
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך. מהן אפשרויות הטיפול השונות והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו? 
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
מתמודדים עם דלקת בברכיים? קראו על הסיבות להופעת הדלקת, כיצד ניתן לזהות אותה, ועל הדרך בה תוכלו לחזור לתפקוד ואף לשפר את דפוסי ההליכה שלכם על מנת להימנע מדלקת נוספת בעתיד.
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
פגיעה ברצועות הברך
רצועות הברך ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ולפגיעה ביציבות ובתנועת הגוף. קראו כיצד מטפלים ברצועות ברך פגועות ביעילות.
לקריאת המאמר

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

כאבי ברכיים - המדריך המלא
כאבי ברכיים - המדריך המלא
מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק נושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוף.
לקריאת המאמר
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס יכול להיווצר מכמה סיבות וחשוב להבין כיצד ניתן למנוע אותו, כיוון שהוא יכול להשפיע לרעה על איכות חיינו. במאמר זה מידע מורחב על המיניסקוס, סיבות לקרע במיניסקוס ודרכי טיפול אופציונליות.
לקריאת המאמר
מים בברך
מים בברך
הצטברות מים בברך נובעת מכמה סיבות ויש לה כמה תסמינים מאפיינים. במאמר זה תוכלו לקרוא על מים בברך ועל דרכי טיפול שונות.
לקריאת המאמר
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס בברך
שחיקת סחוס, או בשמה אוסטיאוארתריטיס של הברך, היא אחת מבעיות הברכיים הנפוצות ביותר. החדשות הטובות הן, שניתן לשקם את הברך בדרכים מגוונות, ועל כך ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים אחרי אימון
כאבי ברכיים אחרי אימון
מאות אלפי ישראלים מתאמנים בענפי ספורט שונים ולא תמיד מודעים לפציעות האפשריות, ולכן הם גם אינם נזהרים. לחצו וקבלו כמה כללים שיסייעו לכם להוריד את הסיכויים לפציעות ספורט, כדי שתוכלו להתאמן בכיף.
לקריאת המאמר
ניתוח בברך
ניתוח בברך
אם אתם מועמדים לניתוח בברך דעו כי ניתן לבצע שיקום לפני או אחרי הניתוח על מנת להביא את השפעת הניתוח למקסימום, ולאפשר חזרה לשגרה במהירות. על אפשרויות השיקום - במאמר זה.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניות; פרטיות ואבטחת מידעהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים