נקעים חוזרים

נקעים חוזרים הם תופעה נפוצה ביותר. הנקע עצמו הוא – פציעה בפרק שהרצועה התומכת בו נמתחת או עוברת קרעים מיקרוסקופיים עקב מתיחה הנגרמת במעידה או "עיקום" הקרסול. האזור הופך כאוב מתנפח ומתחמם ולא ניתן לבצע בו פעולות יום יומיות. בכל מקרה של חשש לתסמינים אלו, מומלץ לגשת לרופא על מנת שיבדוק שלא מדובר במקרה של שבר, ועל מנת שיקבע היטב את המקום.
במקרה של נקע, יש לתת לפרק לנוח ולחבוש אותו היטב בתחבושת אלסטית, טיפול זה, בתוספת קירור, מומלץ לימים הראשונים. מיד לאחר מכן יש להתחיל להחזיר את האזור לפעילות בהדרגה ולחזק את עבודת וייצוב השרירים מסביב לאזור הנקע.
המקום הפופולרי ביותר לנקעים חוזרים – הוא אזור הקרסול, הקרסול נוטה לפתח נקעים חוזרים לאחר הנקע הראשון כיוון שלאחר הפגיעה ברצועה חל שיבוש ביכולת המדויקת של הגוף להרגיש היכן הקרסול נמצא ולאן הוא זז. כתוצאה, עבודת השרירים אינה מדויקת והסיכוי לנקע חוזר עולה.
 
אופן הטיפול בנקעים בשלב הטרי לאחר הפציעה:
  • רטיות קרות – יש להניח רטיות על אזור הנקע בכדי להקל על הנפיחות והכאב
  • חבישה – יש לחבוש את אזור הנקע בתחבושות אלסטיות
  • מנוחה – יש לתת לאזור לנוח -למשך 2-3 ימים לאחר נקע טרי
  • בכל מקרה אין לבצע עיסויים על מקום הנקע
  • הרמת הרגל – יש להרים את הרגל לגובה באמצעות תומך
  • פיזיותרפיה – טיפול פיזיותרפיה הכולל תרגילים ללא נשיאת משקל, או בנשיאת משקל חלקית, גירוי חשמלי וטיפולים אחרים– יסייעו להורדת הנפיחות והכאב

נקעים חוזרים – תסמינים

התסמינים העיקריים של נקע – הם כאבים ונפיחות בצד החיצוני של הקרסול, לאחר מעידה או "עיקום" של הקרסול.

ממה נגרמים נקעים חוזרים?

כאמור נקעים חוזרים נגרמים כתוצאה מפגיעה ברצועה החיצונית (אחת משלוש) לאחר מתיחה מוגזמת שלה. המתיחה גורמת לפגיעה בחיישנים הנמצאים ברצועה ולכן לחוסר דיוק בתובנה של הגוף היכן נמצא הקרסול. כתוצאה מכך, ההוראות שמקבלים השרירים המייצבים את הקרסול אינו מדויקות והסיכוי לעקם את המפרק או למעוד שוב עולים.

הטיפול באפוסתרפיה

הטיפול באפוסתרפיה יכול לסייע לשיקום על ידי שימוש במערכת הליכה דמוית נעל שיכולה, בו זמנית, לאבטח את הקרסול ולמנוע נקע חוזר בעת השימוש בה ולאמן את הגוף והשרירים לשלוט היטב במפרק הקרסול.
מערכת ההליכה של אפוסתרפיה היא טכנולוגיה ייחודית לאפוסתרפיה. המערכת מורכבת משתי יח' ביו-מכאניות קמורות שמוצמדות לסוליית נעל ייעודית. המערכת מאפשרת לגוף להגיע למנח שונה, מותאם אישית, המאפשרת חלוקת עומסים נכונה לאורך הגפה התחתונה (קרסול, ברך, ירך) והגב. הסטת העומסים מונעת נקעים חוזרים ובמקביל קמירות היח' הביו-מכאניות מחדדות את התחושה של התנועה בקרסול ואת דיוק השליטה העצבית שרירית (פעילות השרירים סביב המפרק).
 
מוזמנים לקרוא בנוסף: טיפול בבעיות ברכיים | כאבי גב | כאב גב

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים