קרע ברצועות הברך

כאבי ברכיים, בדומה לכאבי גב, הם תופעה נפוצה מאד. גברים ונשים כאחד, מבוגרים וצעירים, כל אחד מהם עשוי לסבול מכאבים אלה לפחות פעם אחת בחייו ובעוצמות שונות. כאבי ברכיים יכולים להשפיע באופן משמעותי על תפקודו של הסובל מהם, עובדה המצריכה קבלת טיפול מידי, הניתן בהתאם לסיבות הכאב ולמידת עוצמתו. קרע ברצועות הברך הוא אחת הסיבות לכאבי בברכיים. מדובר במצב שכיח מאד, ובעיקר בשל העומס הרב המוטל על ברכינו ומידת רגישותן.

מדוע נוצר קרע ברצועות הברך?

הברך שלנו מורכבת משני מפרקים: מפרק שוק ירך ומפרק פיקה ירך. שני מפרקים אלה נמצאים בתוך קופסית אחת, שבה ישנו נוזל מיוחד – נוזל סינוביאלי, המאפשר תנועה חלקה יותר ומשמש כחומר מסכך. הברך וכך גם הקופסית עצמה שבו נמצאים שני מפרקיה מחוזקים באמצעות מספר רצועות: רצועה פנימית, רצועה חיצונית, רצועה צולבת קדמית וצולבת אחורית. בשל מבנה הברך, מידת הרגישות שלה וגם העומס הרב המוטל עליה במהלך התנועה, עשויות רצועות הברך להינזק, ובמקרים קשים יותר, להיקרע. בדרך כלל יקרה הדבר מחבלה לברך אך לעיתים גם פעילות גופנית מאומצת המובילה למיני טראומות לאורך זמן היא אחת הסיבות לקרע ברצועת הברך. סיבוביות רבה של הברך במהלך הפעילות ומאמץ רב, יכולים להוביל לקרע.

איזה טיפול מוצע במקרים של קרע ברצועות?

בדרך כלל נקרעת רק אחת מרצועות הברך, אולם ישנם מצבים בהם מדובר בפגיעה משולבת, כלומר  בקרע בשתיים או יותר מרצועות הברך. הסימנים לקרע יכולים להיות תחושת כאב חדה מאד בברך וגם נפיחות רבה במקום. הנעת הברך בליווי רעש יכולה להעיד גם היא על קרע וגם תחושת חוסר נוחות וחוסר יציבות. הטיפול במקרים כאלה יכולים להיות מנוחה והימנעות מתנועות, העשויות לגרום לכאב וכן גם חבישת הברך. במקרים מסוימים מוצע טיפול פיזיותרפי , מוצעים משככי כאבים ובמצבים קשים יותר ניתוח לשחזור הרצועה.. כדי להפחית את הסיכוי לקרע חשוב להקפיד על פעילות גופנית מבוקרת ומותאמת ליכולות האישיות. חשוב לחזק את השרירים ואת הפרקים וגם לבצע תרגילים של שיווי משקל. מומלץ להימנע מפעילות היוצרת עומסיתר על הברכיים וכדאי להקפיד לנעול נעליים נוחות ויציבות.
פגיעה ברצועות הברך מובילה גם לפגיעה במידע שמספקת הרצועה למוח ולכן נפגעת עבודתם המתואמת של השרירים. פגיעה ביצוב שמעניקים השרירים לברך גורמת להחרפת מעגל הכאב, שכן כאשר השרירים אינם פועלים בצורה מדוייקת ומתואמת הדבר מגדיל את העומס המוטל על האזור הכואב – וחוזר חלילה.
טיפול אפוסתרפיה יכול לסייע לסובלים מבעיה של פגיעה ברצועות הברך. הטיפול מבוסס על התאמה אישית של מערכת הליכה ייחודית שפותחה על ידי מומחים מישראל. המערכת מותאמת לכל מטופל ומטופל לאחר בדיקה ואבחון מקיפים ומסייעת בשיקום הברך ועבודת השרירים שמסביבה. המטופלים זוכים למעקב אישי וצמוד אחר התקדמותם, מפיזיותרפיסטים מנוסים בעלי הכשרה מיוחדת שנקראים "אפוסתרפיסטים".
התרגול במערכת ההליכה מבוצע כחלק משגרת היום-יום ואינו דורש מאמץ מיוחד. הוא מסייע לשרירים בעבודתם המתואמת ובמקביל מאפשראת הסטת העומס מהאיזור הפגוע. הטיפול מחזק ומשפר את פעולת הגוף ויכול בהחלט, והדבר הוכח כבר במחקרים רבים, להפחית בצורה משמעותית את רמת הכאבים ואת תדירותם.
במקרים מסוימים שבהם ישנה פגיעה במספר רצועות או בידה והברך אינה יציבה באופן משמעותי לעתים אין ברירה אלא לבצע ניתוח על מנת לשחזר את הרצועה. טיפול אפוסתרפיה יכול לעזור למטופל להגיע אל הניתוח כאשר גופו במצב טוב יותר וכמו כן לסייע לו בשיקום לאחר הניתוח ובחזרה לתפקוד.
 
מוזמנים לקרוא בנוסף: טיפול בכאבי גב | כאבי גב תחתון
 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לשיחה וייעוץ מהצוות הרפואי
התקשרו כוכבית 2767*
או כתבו לנו:
    


לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים