פגיעות קרסול

נקע בקרסול הנו אחת מפגיעות הספורט הנפוצות ביותר, בעיקר בקרב אצנים, שחקני כדורסל , קופצים לרוחק וכדומה. מפרק הקרסול נוטה להיפגע בתכיפות רבה יותר מכל מפרק אחר בגוף ומהווה כ-40% מכלל פציעות הספורט. כמו כן, אצל אנשים בעלי גמישות יתר עלול להיות מצב של נקעים חוזרים בקרסול.
התרחיש האופייני להיווצרות נקע הנו כאשר כף הרגל נוטה פנימה באופן פתאומי בעת פעילות, כך שנוצר מומנט סיבובי על מפרק הקרסול. כתוצאה מכך יש עומס רב על רצועות הקרסול וכולל מתיחה או קרע של רצועה או פגיעות קרסול.
 
מידת הפגיעה ברצועה, היא שקובעת את דרגת הנקע, החל ממתיחה בלבד- דרגה ראשונה, קרע של מספר סיבים - דרגה שנייה וכלה בקרע מלא- דרגה שלישית.
מרבית הנקעים בקרסול מתרחשים ברצועה החיצונית של הקרסול שנקראת ATFL:Anterior Tallo-Fibular ligament.
מעבר לתפקידן של רצועות הקרסול כמייצבות של המפרק קיימים בתוך הרצועות חיישני מיוחדים המספקים מידע למערכת העצבים ולשרירים יש לייצב את המפרק. מתיחה או קרע של הרצועה פוגעים ביכולתם של החיישנים הללו לקרוא ולשדר נכון את התנועה המתרחשת בקרסול. היינו, השליטה העצבית-שרירית שבמקרים רבים פגועה כבר אצל אלו הנוקעים את קרסולם, נפגעת עתה אף יותר בכל נקע נוסף.

טיפול מידי במקרה של פגיעות קרסול

  • קרח – מפחית את הנפיחות ואת הכאב. יש לשים קרח על אזור הפגיעה ללא יותר מ-10 דקות בכל פעם מספר פעמים במהלך 24 שעות הראשונות לפגיעה.
  • חבישה – יש לחבוש את הקרסול בתחבושת אלסטית, על מנת למנוע לקבע את הקרסול ולמנוע תנועה מוגברת אשר מגבירה את הכאב בקרסול. יש להקפיד שהחבישה לא תהיה הדוקה מידי.
  • הרמת ההרגל הפגועה – במנוחה יש לדאוג שהקרסול יהיה מעל גובה הירך.
  • מנוחה – מוטב לתת לקרסול לנוח, על מנת לאפשר לו להחלים כראוי.
המענה העיקרי במצב של נקעים חוזרים או פגיעות קרסול הוא שיפור של השליטה העצבית שרירית שתפצה על חוסר היכולת של הרצועה לייצב את המפרק. חשוב לתרגל לאורך השנים ולשמור על השיפור שהושג בעבודת השרירים, כדי למנוע חזרה של הנקעים המחלישים את השרירים ושוחקים את מפרק הקרסול.

טיפול בפגיעות קרסול על ידי אפוסתרפיה

טיפול באפוסתרפיה מאפשר לשפר שליטה עצבית שרירית תוך כדי הליכה וביצוע פעולות יום יום. אפוסתרפיה מאפשרת חזרתיות מרובה על עבודת שרירים נכונה ויעילה לאורך היום המקנה שיפור שליטה עצבית שרירית.
 
מוזמנים לקרוא בנוסף: כאב ברך | טיפול בכאבי גב | כאבי גב תחתון

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים