הדרך לשקם את קרע רצועות הברך

קרע ברצועות הברך - מה זה אומר?

קרע באחת מרצועות הברך משמע פציעה רצינית. במהלך תהליך השיקום מומלץ להשתמש באפוסתרפיה – שמסייעת רבות להפחתת הכאבים ולחזרה לשגרה
רצועות הברך (ACL, בלעז) שומרות על יציבות הברך מתנועות קדמיות מיותרות של השוק. ב-ACL נמצאים מליוני חיישנים המגיבים למתח ומשדרים מידע אל המוח. העברת המידע דרך מערכת העצבים למוח מאפשרת גיוס שרירים בתזמון נכון בכדי לשמור על היציבות של מפרק הברך.
 
קרע ברצועה הצולבת הקדמית משמעו פציעת ברך רצינית. זהו תרחיש אופייני בקרב ספורטאים חובבים ומקצוענים. לרוב הם קורעים רצועה כתוצאה מחבלה, תנועה סיבובית או נחיתה עם קריסה פנימה של הברך. כאשר הרצועה נקרעת, המוח מקבל פחות מידע, מכיוון שהחיישנים ב-ACL אינם משדרים עוד. עקב כך עולה חשיבות המידע שהמוח מקבל מהשרירים והגידים. למוח חסר חלק מהמידע לגבי תנועת הברך, ובמצב כזה הוא עלול לשגות בהפעלת השרירים סביב הברך. קרע ב-ACL מאופיין בעיקר בחוסר יציבות של הברך שמוביל לירידה בפעילות הספורטיבית, חוסר שביעות רצון מתפקוד הברך ובטווח הרחוק גם שחיקה של הסחוס בברך.
 
נשים נוטות לקרוע רצועות בברך יותר מגברים, עקב מבנה ירכיים שונה ורגיש יותר לפגיעות. מספרת רונית גלבר: "נפצעתי בברך שמאל במהלך משחק כדורעף. קרעתי את הרצועה הצולבת (ACL) ואת שני המניסקוסים. הפציעה הייתה קשה וכל אורתופד שאליו הלכתי המליץ לי חד משמעית על ניתוח לשחזור הרצועה, אם ברצוני לחזור לספורט".
טיפול מסורתי ברצועת ברך קרועה נוסח זה שהוצע לרונית כולל ניתוח לשחזור הרצועה ושיקום האורך כחצי שנה בממוצע. הניתוח אמור להפחית כאב ונפיחות, להחזיר טווחי תנועה של הברך, לחזק שרירים סביב הברך ולשפר שליטה עצבית שרירית על ידי פיזיותרפיה ואפוסתרפיה.

כיצד אפוסתרפיה מסייעת לקרע ברצועות הברך?

אפוסתרפיה הוא טיפול חדשני ואפקטיבי במיוחד לשורה של כאבים בגב ובפלג הגוף התחתון. שיטה זו מאפשרת לסובל להפחית עומס ממפרקי עמוד השדרה, לתמוך בשרירים ולשפר את תפקודם ותיאומם, לשפר את היציבה ואת תפקוד מפרקי הגפיים התחתונות והגב ולהיטיב את חלוקת העומסים בגוף. את כל היתרונות הללו מביאה האפוסתרפיה בלי כל צורך בתרופות, ניתוחים או טיפולים פולשניים כואבים. הטיפול מתבסס על מערכת הליכה ייחודית בשם "נעלי אפוס". נעילתן והליכה בהן משפרות ומטמיעות תבניות תנועה רצויות. כאשר מדובר בקרע ברצועות הברך, האפוסתרפיה אידיאלית לשיפור השליטה השרירית שנפגעה כתוצאה מהקרע וחזרה לתפקוד הפונקציונלי של הברך של לפני הפציעה.
טיפול האפוסתרפיה מותאם אישית לכל מטופל, לאחר שהוא עובר הערכת פיזיותרפיים מומחים וניתוח הליכה קליני. מותאמות לו "נעלי אפוס" והוא מתחיל להשתמש בהן ממש כפי שהשתמש בנעליו הרגילות, ללא צורך בתרגול מיוחד או הליכה שכל מטרתה הוא טיפולית. הצורה בה בנויות הנעליים משנות את תבניות התנועה, ולאורך הזמן השרירים לומדים לעבוד ולייצב בצורה תקינה.
"לאחר ארבעה חודשי טיפול שכללו אפוסתרפיה 4 פעמים בשבוע – יכולתי לחזור בהדרגה לפעילות ספורטיבית", מספרת רונית. "השימוש במערכת היה חלק גדול מאוד בשיקום, מכיוון שהוא ליווה אותי בפעולות היומיומיות הבסיסיות שהיו מוגבלות בגלל כאבים ונפיחות, כמו הליכה למכולת, עמידה במטבח ואפילו קימה מכיסא. השימוש במערכת הקל על הכאבים בתפקודים אלו כבר מהיום הראשון של השיקום. בהמשך, השימוש במערכת נועד לצורך אימון השליטה השרירית מסביב לברך כדי למנוע 'בריחות של הברך' בתפקודים היומיומיים ולאחר מכן בספורט. כיום אני משחקת כדורעף חופים, גולשת קייט, עושה סנובורד, רוכבת על אופניים, רצה וכמובן ממשיכה להשתמש בנעלי האפוס שלי כל יום".

 

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

לשיחה וייעוץ מהצוות הרפואי
התקשרו כוכבית 2767*
או כתבו לנו:
    


לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתריצירת קשראיתור סניףתנאי שימוש ומדיניותהגבלת אחריות והבהרה משפטיתמאמרים