חובה לדעת: גמישות יתר – וכאבי ברכיים ומפרקים. הקשר הישיר – והטיפול האפקטיבי.

גמישות יתר, המוכרת בשמה הרפואי כ"תסמונת גמישות יתר – "Joint Hypermobility Syndrome, הינה תופעה מוכרת, המערבת את מכלול הרקמות הקשורות בחיבורי מערכות השלד שריר בגוף – גידים, ורצועות. אנשים הסובלים מתסמונת זו ניחנים ביכולות בולטות של גמישות: יכולת לגעת ברצפה עם כפות ידיים ללא כיפוף הברך, יכולת למתוח אצבעות כף יד בזוויות שונות ומשונות, יכולת לכופף מרפקים לאחור ועוד. תופעה זו ברובה אינה בעייתית, ובעיקר בגלאים הצעירים אף מאפשרת פעילות ספורטיבית המקנה יכולות שמעבר למקובל (בעיקר בתחומי הריקוד, הנגינה, הבלט והספורט). בישראל ידוע על כ10% מהאנשים החיים תחת תסמונת גמישות היתר.

גמישות יתר במפרקים

גמישות יתר מתחילה לפגוע במפרקים בגילאים הבוגרים.

בשנים האחרונות נמצא קשר בין גמישות יתר במפרקים לבעיות רפואיות רבות בינן: דלקות מפרקים, פיברומיאלגיה, כאבי ברכיים, גב וירך. גמישות היתר נמצאה כגורם מסכן לפריקת פיקת הברך, קרע בגידים וברצועות, בעיות התפתחותיות במפרק הלסת ומפרק הברך.

כדי להבין מדוע זה קורה עלינו להבין שיותר גמישות משמעו פחות יציבות – לאורך כל שרשרת המפרקים קיימת פחות יציבות הנובעת משתי סיבות – הראשונה, טווחים גבוהים מה"נורמה" במפרקים בשל גמישות הרצועות והקפסולות העוטפות את המפרק . טווח תנועה גדול יותר חושף את המפרק לפגיעה ולשחיקה. זה בדיוק מה שקורה לכל הסובלים מכאבי ברכיים, גב ומפרקים. הכאב לרוב נובע משחיקת המפרק ובמקביל כאב נוסף נובע מעומס מתמשך על הרצועות והגידים. הסיבה השניה לכאבים ושחיקה אצל אנשים עם גמישות יתר במפרקים נעוצה בתפקוד השרירים והמפרקים וחשיבותם בייצוב המפרקים והשלד.  חשוב להבין כי מי שמניע את השלד והמפרקים הינם השרירים ואלו מופעלים על ידי מערכת העצבים. שליטה זו בשלד ובמפרקים נקראת שליטה עצבית שרירית. באנשים עם גמישות יתר תחושת תנועת המפרקים ( הנקראת פרופריוספציה) נמוכה יותר ובשל כך גם השליטה העצבית שרירית נמוכה יותר ולכן – כל דבר שיגרום ליציאת המערכת מאיזון – עייפות, כאב, נפיחות, מחזור, שינויים הורמונליים – כל אחד מאלו יביא לעבודה לא מאוזנת ולא מתואמת של מערכת השריר-עצב, להתכווצות חזקה באיזורים בהם הגוף מרגיש ירידה בשליטה במפרק ועל כן לעליה בעומס המפרקי, בכאב ובדלקת וחוזר חלילה. זהו מעגל מרושע ( Vicious Cycle ) המחריף את התהליך עם הזמן. תופעה זו מתרחשת לאורך כל השרשרת המפרקית – ברכיים, אגן, גב תחתון, גב עליון, שכמות, כתפיים, צוואר, ראש ואף מפרקי הלסת והעיניים. ההתבטאות, כמובן, שונה מאדם לאדם אך דומה במרבית המאפיינים. ועל כן, לדוגמה, כאבים אלו יכולים להחריף בתקופת המחזור החדשי – שינוי הורמונלי, יביא לחוסר איזון, ירידה בשליטה אגנית, התכווצות לא מתואמת של השרירים וכאבים בברכיים, באגן, בגב תחתון ואף בראש ובצוואר.

אנשים הסובלים מגמישות יתר במפרקים יתלוננו לרוב על כאב בזמן תנועה ופעילות אשר מתגבר יותר ויותר ככל שמתקרב הערב. לרוב, הכאב לא גורם לנוקשות המפרק בשעות הקימה אלא הולך ומתפתח במהלך שעות היום.

מהם הטיפולים שהוצעו לסובלים מגמישות יתר עד לממצאים החדשים שנחשפו בשנים האחרונות?

בשנים עברו הוצעו לסובלים מגמישות יתר ומכאב מפרקים תרופות ומשככי כאבים. אחד מהם הינו תרופות נוגדות דלקת. כיום מבינים שהטיפול בתרופה זו אינו מומלץ מכיוון שזהו טיפול בסימפטומים ולא בגורמים וכמו כן, במרבית המקרים הכאב אינו מלווה בגורם דלקתי. עם השנים התפתחה מודעות גם למשככי הכאבים שבחלקם גורמים להתמכרות ובחלקם לתופעות לוואי.

הקו השני של הטיפול השמרני הוצע לסובלים מתסמונת זו טיפולים פיזיותרפיים, טיפולים משלימים כמו הידרותרפיה, דיקור ועוד.

הטיפול היעיל ביותר לגמישות יתר: חיזוק מערכת השריר התומכת במפרק.

חיזוק השרירים התומכים במפרק ותרגול השליטה העצבית-שרירית נמצא כדרך היעילה ביותר לשיפור איכות חייהם של הסובלים מגמישות יתר. למעשה, ברגע שמערכת השריר מתעוררת לפעולה, מתעבה, משתקמת ופועלת באיזון היא משמשת כמגן יעיל המונע מהגידים והרצועות לפעול תחת גמישות היתר. יכולת השריר להוות "קו הגנה" הן על מערכות אלה והן על המפרק הפכה את חייהם של רבים הסובלים מגמישות יתר לנוחים יותר, פשוטים יותר – וללא כאב.

איך נחזק את מערכות השריר בלי להתאמץ ולו לרגע? איך נפתור את הכאב?

מערכת ההליכה של אפוסתרפיה עומדת כיום בקו החזית בכל הקשור לטיפול אפקטיבי, המוכר ע"י כל קופות החולים, לסובלים מכאב מפרקים: גב, ברכיים, קרסול. המערכת החכמה מייצרת תבנית הליכה חדשה כך שכל צעד שיעשה המטופל יפעיל אוטומטית "מכון כושר מלא" לשרירים התומכים במפרק.

ללא כל מאמץ מצד המטופל, "מכון הכושר הפרטי" המוטמע במערכת ההליכה, הנעליים המיוחדות של אפוסתרפיה, יוביל לשיפור, לשיקום, לעיבוי ולתפקוד יעיל יותר של מערכת השריר. עם הזמן, כלל מערכות השריר (מקו הקרסול, דרך הברך, האגן והגב) יחזרו לשיא הפעילות וימנעו את גמישות היתר תוך כדי הגנה מקסימאלית על המפרק. האיזון יוחזר לגוף, השליטה העצבית שרירית תשוב לעבוד בצורה מתואמת, הכאב ילך ויפחת והתוצאה תורגש.

סובלים מכאב מפרקים? מגמישות יתר? האבחון באפוסתרפיה ללא עלות והטיפול בהשתתפות קופות החולים והביטוחים הפרטיים.

"אפוסתרפיה" הוא חדר הכושר הפרטי שלי", צפו בעדות של שרה אדלשטיין שהצטרפה לטיפול לחיזוק ומניעה:

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? חשוב שהפתרון יהיה כזה שיחזיק לאורך זמן ואם אפשר, אפילו ישתפר עם הזמן.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים מהם הוגרמים ואיך ניתן לטפל
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בזמן הליכה
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
חשוב לברר מהו הגורם לכאב בברך הקידמית ולטפל בו בהקדם הכאב יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת.
לקריאת המאמר
טיפול בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו?
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו באופן מיידי. הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם, עם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות.
לקריאת המאמר
לכו על זה
כיצד הליכה ספורטיבית משפיעה על הברכיים, איך נוצרים הכאבים, ומה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב? ד"ר עמית מור, רופא וחוקר בתחום רפואת הספורט, ממפתחי שיטת אפוסתרפיה, מסביר
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד אפוסתרפיה תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
רצועה צולבת
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. הטיפול השמרני לאחר קרע ברצועה הצולבת חשוב ביותר
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
אתם סובלים מכאבי ברכיים? סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. אז מה אפשר לעשות? הנה מספר טיפים להתמודדות עם הנושא
לקריאת המאמר
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך, והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו?
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
כאב ברכיים הוא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר. ישנן סיבות רבות לכאבים בברכיים, כשאחת הבולטות שבהן היא דלקת בברכיים.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? מתברר, שיש דרכים קלות ופשוטות להקל על הכאבים גם ללא תרופות או ניתוח
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
אחת הבעיות שגורמות לכאבי ברכיים אצל אנשים רבים היא פגיעה ברצועות הבר, רצועה זו ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ופגיעה ביציבות הגוף.
לקריאת המאמר
עכשיו זה ודאי. וירוס הקורונה פגע בסובלים מכאבי ברכיים וגב
השלכה של אותה סטגנציה שנכפתה עלינו פגעה במערכות שריר, מערכות עצב ובמפרקים
לקריאת המאמר
שיקום לאחר החלפת מפרק שיעמיד אתכם על הרגליים
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת מפרק. החדשנות והשיקום המחזירים מנותחי החלפת מפרק לשגרה ולתפקוד.
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך. ד"ר בנקוביץ' מתראיין בתכנית המומלצים.
לקריאת המאמר
הליך חדשני מבטיח לזרז את השיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק
אפוסתרפיה - פתרון שהוכח מחקרית בתרומתו לשיקום המפרק לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך. פרופ' רונן דבי מתראיין ברשת 13.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - המדריך המלאכאבי גב - מאמריםהסדרי נגישות