לכו על זה

מה הקשר בין הליכה, כאבי ברכיים ו"מעגל הכאב? ד"ר עמית מור, רופא וחוקר בתחום רפואת הספורט והביומכניקה של המפרק, ממפתחי שיטת אפוסתרפיה, מסביר: הליכה היא פעילות אירובית אידיאלית, אך במקרים רבים לאחר התחלה נלהבת מופיעים כאבי ברכיים ומקשים על התמדה. היתרונות של הליכה ספורטיבית הם רבים, היא אינה דורשת תנאים סביבתיים מיוחדים או שימוש במכשירים. היא זולה, אינה דורשת מיומנות מיוחדת, אינה קשה כמו ריצה – וכל אחד, בכל גיל, יכול לבצע אותה. ההליכה הספורטיבית מפעילה את השרירים, שורפת קלוריות ושומנים וגורמת לשחרור אנדורפינים, הורמונים הגורמים לתחושה טובה. אין זה פלא שהליכה הינה פעילות אירובית נפוצה מאוד. עם זאת, במקרים לא מעטים נתקלים אנשים העוסקים בפעילות זו במכשול אשר מאלץ אותם להפסיק את הפעילות – כאבי ברכיים! אם גם אתם נתקלתם בבעיה זו וסובלים מכאבי ברכיים – כדאי לדעת שיש מה לעשות.

אז למה כואבות הברכיים?

יש מספר סיבות לבעיות וכאבי ברכיים ואחת הבולטות שבהן היא עומס יתר, שנובע מעודף משקל. מחקרים מראים כי הסיכון לפתח בעיות ברכיים אצל נשים בעלות משקל עודף, גבוה פי 4 מאשר אצל נשים ללא משקל עודף. כשמדובר בגברים, הסיכון הוא פי 5.
הסיבה לכך פשוטה: מיקומה של הברך בגפה התחתונה הופך אותה למפרק נושא משקל. המבנה שלה ערוך לכך, אך חוקי הפיזיקה וההנדסה מביאים לכך שבשעת הליכה במישור העומס על הברך הוא פי 4 ממשקל הגוף. העומס אף גדל לפי 6-7 ממשקל הגוף כאשר עולים ויורדים במדרגות. בחשבון פשוט יוצא ש-1 ק"ג נוסף במשקל משמעו 4 ק"ג על הברך ו- 10 ק"ג נוספים משמעם עומס של 40 ק"ג נוספים על כל ברך בכל צעד.

שליטה מופחתת

סיבה מרכזית נוספת להתפתחות כאבי ברכיים היא שליטה מופחתת בשרירי הגפה התחתונה, האגן והגב. גופנו מורכב משרשרת מפרקים המקושרת מכף רגל ועד ראש. על מנת ששרשרת המפרקים לא תקרוס, היא מיוצבת באמצעות שליטה מתואמת של השרירים בכל מפרק ומפרק. כמו כל פקודה לשריר, גם פקודות אלו מגיעות לשרירים באמצעות העצבים – ועל כן שליטה זו ביציבות המפרק מכונה שליטה עצבית שרירית. שליטה זו מכתיבה את חלוקת העומסים בתוך המפרקים, את יציבות כל מפרק ומפרק ובסופו של דבר את יציבות הגוף כולו.
חלק לא מבוטל מהאוכלוסייה, כך עולה ממספר מחקרים, סובל משליטה עצבית-שרירית ירודה. אחד הגורמים המרכזיים לירידה בשליטה הוא כאב או פציעה שנגרמו באזור מסוים. לדוגמה: כאשר אנו סובלים מכאב או פציעה במפרק הברך, הדבר מביא מיידית לירידה בשליטה של השרירים במפרק. השרירים עוברים בהדרגה משליטה מתואמת (קואורדינטיבית) במפרק, לכיווץ קבוצתי וממושך הנקרא חביקה (Bracing), דבר הגורם לעומס גדול יותר על האיזור הפגוע במפרק, מגביר את הכאב ומחריף את הבעיה.
סיבה נפוצה נוספת לשליטה עצבית-שרירית פחותה במפרק הינה גמישות-יתר מפרקית (Hyper-laxity  ), תופעה הנפוצה מעט יותר אצל נשים. גמישות היתר מביאה להפחתת השליטה במפרק ולכן גורמת לנטייה גבוהה יותר לכאבים ובעיות ברכיים. גם במקרה זה, השרירים מפצים על חוסר השליטה שלהם בחביקה של המפרק. חביקה זו גורמת לעומסים גבוהים יותר, בדרך כלל על פיקת הברך, המתבטאים בכאב בקדמת הברך או בחלקה האחורי. כאב זה יבוא לידי ביטוי בפעילות גופנית או אחריה, בישיבה ממושכת על כסא נמוך (בקולנוע למשל) וכאשר עולים ויורדים מדרגות.

זה אף פעם לא רק הברך

גופנו הוא שרשרת מפרקים. הכוחות המוחזרים מהקרקע לגוף במהלך כל צעד עולים לאורך כל שרשרת המפרקים – וכך הנחה לא נכונה של כף הרגל (כמו במקרה של כף רגל שטוחה או כזו הנגרמת ע"י נעל לא מתאימה לאדם) תשפיע על תנועת הכוחות לאורך כל הגפה ותגרום לעומסים בברך העלולים להשפיע על כל הגפה ואף על הגב. לכן, פעמים רבות הסובלים מכאבי ברכיים יסבלו גם מבעיות גב. בעיה בשליטה על השרירים באזור אחד יכולה להשפיע גם על מפרק באזור אחר – במקרים רבים של כאבי ברכיים הדבר נובע  משליטה מופחתת וחולשה בשרירי האגן.

שוברים את המעגל המרושע

התהליך שתואר לעיל גורם לתופעה מעגלית שבה הבעיות גורמות לכאבים, שמגבירים שוב את הבעיות. על מנת לפתור את הבעיה יש לטפל בשורש שלה ולא רק בסימפטומים. כדי לעשות את זה, צריך להוריד את העומסים מהאיזורים הפגועים בברך ולהביא את השרשרת המפרקית כולה למצב בו העומסים מחולקים באופן נכון מכף הרגל והקרסול, דרך הברך והירך ועד לאגן ולגב. לצורך כך יש לתרגל ו"לחנך" את השרירים בצורה שתקנה שליטה מחדש בברך, באגן ובגב. החזרת השליטה תשפר את היציבה כולה, תשפר את תבנית ההליכה ותביא, בסופו של דבר לירידה בכאבים. אפוסתרפיה אמורה להשיג בדיוק את המטרה הזו ולטפל בשורש הבעיה. הטיפול יוצר שליטה של הגוף במערכת העצבית-שרירית, דבר שמסייע בשבירת מעגל הכאבים ושיפור בתפקוד היומיומי.
טיפול אפוסתרפיה הוכח מחקרית (ראה מקורות) כמסייע לשיפור התפקוד והפחתת הכאבים ובכך הוא מסייע למטופלים לחזור לשגרת ההליכה הספורטיבית, המשפרת את בריאותם  ואת כושרם הגופני.

Clinical Biomechanics, 2010 | BMC Musculoskeletal Disorders, 2010 | Elbaz A et al. SPINE 2009
Independent telephone survey conducted by network research in Nov.2009 amongst 150 Apos Therapy patients in UK

שאלון הערכה מקוון

קבל/י עכשיו באתר תשובה מיידית אודות מידת ההתאמה של טיפול אפוסתרפיה לכאב ממנו את/ה סובל/ת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טיפול בכאבי ברכיים
כאבי הברכיים מעיקים עליכם כבר זמן רב? קבלו מידע מורחב על אפשרויות הטיפול השונות הקיימות כיום, כדי שתוכלו לקבל החלטה נכונה על הדרך המתאימה לכם.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בריצה
מדוע ריצה מעוררת כאבי ברכיים? האם זה קורה לכולם? ובכן, כאבי ברכיים הינן אחת הפגיעות השכיחות והאופייניות בקרב אצנים. ישנם מספר גורמים לכאבי הברכיים. כאב ברך קדמי הינו הנפוץ ביותר. קראו על הגורמים וכיצד ניתן לטפל ולמנוע כאבי ברכיים בריצה
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים בהליכה ובפעילות גופנית
מרבית כאבי הברכיים נובעים מעבודה לא נכונה של השרירים המייצבים של המפרק ושל מערכת העצבים השולטת בהם. קראו עכשיו על הגורמים וכיצד לטפל ולהמנע מכאבי ברכיים בהליכה או מאמץ.
לקריאת המאמר
כאב ברך קדמי
כאב ברך קדמי יהיה מורגש לרוב בעת כיפוף הברך בפעולות כגון עליה במדרגות או ישיבה ממושכת. חשוב לברר מהו הגורם לכאב ולטפל בו בהקדם. קראו על הגורמים לכאב ברך קדמי וכיצד התופעה ניתנת לטיפול.
לקריאת המאמר
טיפול רפואי בכאבי ברכיים
כאשר מופיעים כאבי ברכיים, מומלץ לא להזניח אותם ולטפל בהקדם. במאמר זה תוכלו להבין מהן הסיבות להופעת כאבים בברכיים וכיצד ניתן לטפל בכאבים אלו ובכך לשפר משמעותית את איכות חייכם.
לקריאת המאמר
נזק למיניסקוס
נזק למיניסקוס משפיע באופן מיידי על התפקוד היום-יומי וכדאי מאוד לטפל בו על מנת שלא תחול החמרה נוספת. קראו על הטיפול המותאם אישית, שיסייע לכם לחזור לשגרה ולפעילות להן אתם רגילים.
לקריאת המאמר
שיקום אחרי ארטרוסקופיה של הברך
אם אתם עומדים לפני תהליך ארטרוסקופיה או שאתם כבר אחרי, כדאי ללמוד ולהבין את תהליך השיקום הנדרש. במאמר זה תקבלו מידע על תהליך הארטרוסקופיה וגם על דרכי השיקום האפשריות.
לקריאת המאמר
ניתוח החלפת ברך
סובלים מבעיות ברכיים וצריכים להחליט לגבי ניתוח החלפת ברך?מתי נדרש ניתוח זה ומה כרוך בתהליך? לחצו וקראו על מהלך זה, ועל מה שקורה אחריו.
לקריאת המאמר
טיפול בבעיות ברכיים
מפרק הברך הוא אחד הגדולים והחשובים בגוף האדם ועם הזמן הוא נוטה להישחק מסיבות שונות, מה שגורם לכאבים ולתופעות נוספות. במאמר זה תקבלו מידע על כאבי ברכיים וגם על הדרכים לטפל בהם.
לקריאת המאמר
כאבים בפיקת הברך (כאב פטלו-פמורלי)
אם אתם מרגישים כאב במפרק שבין פיקת הברך לעצם הירך, אתם כנראה סובלים מכאב פטלו-פמורלי. קראו כיצד עבודה נכונה עם השרירים הסובבים את האזור תסייע לכם לשפר כאב זה ולמנוע את חזרתו.
לקריאת המאמר
סובלים בעקבות קרע של הרצועה הצולבת בברך
קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך נחשב לפציעת ספורט רצינית והוא עלול לקרות בכמה מצבים. לחצו וקבלו מידע מורחב על פציעה זו ועל הדרכים לטיפול בה.
לקריאת המאמר
כאבי ברכיים ושינה
במידה ואתם סובלים מכאבי ברכיים, מכל סיבה שהיא, סביר להניח שאתם מרגישים את הכאבים גם בזמן השינה. במאמר זה תקבלו טיפים מצויינים לשינה טובה יותר גם אם הברכיים כואבות.
לקריאת המאמר
הדרך לשקם את קרע רצועות הברך
אחת מפציעות הספורט המוכרות ביותר היא קרע ברצועות הברך. מהן אפשרויות הטיפול השונות והאם ניתן לחזור לשגרת אימונים לאחר פציעה כזו?
לקריאת המאמר
קרע ברצועות הברך
איך נוצר קרע ברצועות הברך, ולמי זה יכול לקרות? האם ניתן לחזור לפעילות מלאה לאחר טיפול בכך? על זאת ועוד במאמר זה.
לקריאת המאמר
דלקת ברכיים ואפוסתרפיה
מתמודדים עם דלקת בברכיים? קראו על הסיבות להופעת הדלקת, כיצד ניתן לזהות אותה, ועל הדרך בה תוכלו לחזור לתפקוד ואף לשפר את דפוסי ההליכה שלכם על מנת להימנע מדלקת נוספת בעתיד.
לקריאת המאמר
עודף משקל וכאבי ברכיים
כיצד קשורים ביניהם כאבי ברכיים ועודף משקל ואיך הם משפיעים אחד על השני? במאמר זה תקבלו אינפורמציה מעניינת על טיפול בבעיות ברכיים הקשורות לעודף משקל.
לקריאת המאמר
פגיעה ברצועות הברך
רצועות הברך ממלאות תפקיד חשוב מאוד בייצוב הברך ובאופן התנועה שלה. מתיחה או קריעה של אחת הרצועות תגרום לכאבים ולפגיעה ביציבות ובתנועת הגוף. קראו כיצד מטפלים ברצועות ברך פגועות ביעילות.
לקריאת המאמר
לייעוץ רפואי מהצוות המקצועי ניתן לשלוח פניה אונליין
 

לחצו לשיתוף האתר:

מפת אתרתנאי שימוש ומדיניותהבהרה משפטיתכאבי ברכיים - מאמריםכאבי גב - מאמרים